Rudnik litijuma u SAD ugrozio opstanak Velikog slanog jezera zbog velike potrošnje vode
Kompanija Compass Minerals, velika rudna kompanija koja posluje na Velikom slanom jezeru u državi Juta u SAD, bila je na pragu da odustaje od velikog i unosnog posla dobijanja litijuma iz slane vode na ovom jezeru.
U izveštaju koji je početkom februara bio dostavljen akcionarima, saopšteno je da je razvojni tim za litijum raspušten da se staje sa razvojem projekta, iako je kompanija u njegov razvoj do sad auložila preko 77 miliona dolara.
„Društveno okruženje oko celog projekta je danas drugačije nego pre nekoliko godina kada smo krenuli u ceo posao. Regulatori, odnosno država menjaju zakone pa je jasno da će profit biti neadekvatan da opravda investiciju„, navodi se u izveštaju.
Naime, država Juta predložila je nacrt zakona koji je imao za cilj da zaštiti Veliko slano jezero i samim tim uvede bitna ograničenja (neisplativa), u vađenju minerala odnosno litijuma. Predlogom zakona koji je bio predložen pa nakon lobiranja ublažen, apsolutan prioritet se stavlja u očuvanje jezera i nivoa vode u odnosu na rudaranje, jer se nivo vode smanjio na istorijski minimum 2022.godine.
Ekoške organizacije i građani već nekoliko godina pokušavaju da zaštite Veliko slano jezero koje se suočava sa pravim ekološkim kolapsom jer ekstrakcija litijuma zahteva dosta vode i predstavlja pravu opasnost za stanovništvo i javno zdravlje jer se stvaraju toksični oblaci prašine.
To je najveće slano jezero na zapadnoj hemisferi i ostatak je praistorijskog jezera Bonevil. Jezero se nalazi na 1.280 metara nadmorske visine. Dugo je oko 120 kilometara a široko 40 do 80.
Država je uložila na stotine miliona dolara kako bi kako bi naveli farmere i rančere da pređu na novije tehnologije koje štede vodu. Međutim, ta ušteđena voda nije stizala do Velikog slanog jezera.
Onda su došli do zaključka da se velike količine vode troše na vađanje litijuma.
„Uložili smo velika sredstva u štednju vode i po gradovima i kod farmera kako bi ona dolazila do jezera, međutim kada tamo dođe ona nema nikakvu zaštitu i masovno se koristi za ekstrakciju i rudaranje. To moramo da promenimo“, naveo je zakonodavac koji nalaže regulatorima da razvije plan za kontrolu korišćenja vode za vađenje litijuma.
Ekološka udruženja i građani podržali su nameru države Juta.
„Podržavamo napore da se zaštiti Veliko slano jezero i njegove nezamenljive močvare. Radimo sa kreatorima politike na rešavanju problema sa vodom sa kojima se suočava Veliko slano jezero“, navodi Marcelle Shoop.
Zakon je usvojen ali ne tako strog kako je prvobitno bilo planirano jer su lobističke grupe uradile svoje.
„To je ogromna promena i ona koja će verovatno dovesti do dalje devastacije Velikog slanog jezera, čak i uz druge zaštite koje ovaj zakon uvodi“, rekao je Zek Frankel, izvršni direktor Saveta reka Jute.
„Poboljšanje i očuvanje održivosti Velikog slanog jezera je vitalni cilj koji svi delimo i kome svi moramo da doprinesemo. Veoma cenimo zajednički pristup sponzora zakona i Jute Odeljenje za šumarstvo, požare i državno zemljište kako bi se osiguralo da ovaj zakon omogući kontinuirano odgovorno vađenje minerala dok svi radimo na dugoročnom opstanku jezera“, saopšteno je iz kompanije Compass Minerals.