Ružica Marjanović, profesorka iz Užica, prva dobitnica nagrade „Borka Pavićević“
Ružica Marjanović, profesorka književnosti u Užičkoj gimnaziji, prva je dobitnica nagrade „Borka Pavićević“ koju je ustanovio Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), u saradnji sa Poljskim institutom u Beogradu.
Nagrada, koja će se dodeljivati svake dve godine za „javni gest“, profesorki je uručena u CZKD.
To riznanje je ustanovljeno radi podsećanja na Borku Pavićević (1947-2019), osnivačicu i direktorku CZKD-a, poznatu jugoslovensku dramaturškinju, antiratnu aktivistkinju, kolumnistkinju i borkinju za ljudska prava.
Kako navode u CZKD, nagrada se dodeljuje za „umetnički, kulturni ili aktivistički javni gest“.
Ružica Marjanović je nagrađena za izložbu „Ne znam ništa o Miši Stanisavljeviću” čija namera je da se nepravedno zaboravljeno delo književnika reafimiše i o njemu razgovara u javnosti.
Postavka prikazuje život i rad Miše Stanisavljevića (Srednja Dobrinja 1941-Beograd, 2005), pisca, pesnika, dramaturga, prevodioca, kritičara, satiričara i kolumniste.
Izložba je premijerno piređena 2021. godine u Narodnoj biblioteci Užice, u okviru pratećeg programa Jugoslovenskog pozorišnog festivala „Bez prevoda“, a potom je gostovala u požeškoj gimnaziji, Srednjoj Dobrinji i CZKD.
Naziv postavke je citat iz pesme Mišinig školskog druga i rečenica koju su autorke izložbe često mogle da čuju istražujući i pripremajući postavku. Osim profesorke Marjanović, u pripremi izložbe učestvovale su njene koleginice Gordana Danilović, Milena Stričić, Snežana Cvetković i Ljiljana Smiljanić.
– Naša ideja je bila da za buduće generacije sačuvamo nešto što je veoma važno iz devedesetih godina, a za šta imate utisak da kao pesak prolazi kroz ruke – kazala je Ružica Marjanović.
Izložbu su, rekla je na dodeli nagrade, pripremale „sa mnogo ljudi i odgovornosti“.
– Gotovo da više nema tragova onoga šta je pisao Miša Stanisavljević i to je bila takva arheologija da smo bili zapanjeni. Bilo nam je izuzetno važno to da uradimo i beskrajno smo zahvalni što smo mogli to da pokažemo – navela je Ružica Marjanović, primajući nagradu.
Direktorka CZKD Ana Miljanić je objasnila da se nagrada dodeljuje za javni gest, odnosno „za javnu akciju koja nije samo u vezi sa građanskom hrabrošću, ali i jeste, koja je aktivizam, ali je i umetnost i kultura“.
– To je gest kome se možemo diviti. Borka je bila osoba empatije i solidarnosti, ali spremna za divljenje i to je gest koji, pod određenim uslovima, menja kontekste u kojima je izveden – kazala je Ana Miljanić.
Međunarodni žiri
O nagradi je odlučivao međunarodni žiri: književnik Kšištof Čiževski, urednik i esejista Bazil Čerski, umetnica i aktivistkinja Suada Kapić, reditelji Želimir Žilnik i Oliver Frljić, fotografkinja Goranka Matić, novinarka Sandra Mandić i rediteljka i direktorka CZKD Ana Miljanić.
Inače, Ružica Marjanović je, zajedno sa sarajevskim piscem Nenadom Veličkovićem, 2006. godine, pokrenula regionalni književni festval koji se održava u Užicu pod nazivom „Na pola puta“ kome je, 2010. godine, pripala nagrada Fonda „Jelena Šantić“ za kvalitet književnog programa i uspostavljanje saradnje među narodima i kulturama iz regiona.
Specijalno prizanje
Žiri je odlučio da dodeli specijalno priznanje majorki policije Katarini Petrović iz Valjeva.
Takođe, pet godina kasnije, Ružici Marjanović je beogradska Liga eksperata dodelila priznanje „Vitez poziva“.
___________________________________________________
*.kinja, kod borkinje sam prestao da čitam.
Poštovani,
Možda bi trebalo da pročiatate ovo:
https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/230124/230124-vest8.html
Mediji su u obavezi da poštuju Priručnik o rodno osetljivm jeziku koji je u primeni od 20.maja 2024. godine, na osnovu Zakona o rodnoj ravnopravnosti.
Pozdrav