Samo održivi razvoj spasava planetu
Četiri godine od usvajanja Agende održivog razvoja do 2030. godine, imajući u vidu da se nedovoljno približavamo njenim ciljevima, svetski lideri su danas pozvali na deceniju ambicioznog rada da bi se do 2030. godine ostvarili Ciljevi održivog razvoja (COR) i najavili mere koje preduzimaju radi realizacije Agende.
U političkoj deklaraciji „Spremni za deceniju rada i rezultata ka održivom razvoju“, koja je jednoglasno usvojena na otvaranju Samita UN o Ciljevima održivog razvoja, države članice UN su se obavezale da će obezbediti finansiranje, poboljšati sprovođenje na nacionalnom nivou, osnažiti institucije da dostignu ciljeve do zacrtanog roka, i da nikoga neće izostaviti.
– Za Agendu do 2030. godine treba da zahvalimo multilateralizmu, a multilateralizam je jedini način da odgovorimo na složene globalne izazove koji stoje i stajaće pred sadašnjom i budućim generacijama – izjavio je predsednik Generalne skupštine UN Tidžani Muhamed-Bande, koji je sazvao samit.
– Decenija rada i rezultata je prilika da ispunimo istorijsko obećanje Agende do 2030. i da obezbedimo kolektivno, globalno delovanje i zajedničku odgovornost. Moramo da delamo – da se borimo zajedno i u korist svih – dodao je Muhamed-Bande.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je u svom obraćanju apelovao na države članice da ispune ono na šta su se obavezale i pozvao sve sektore u društvu da se angažuju na ostvarivanju Agende do 2030. godine.
– Moramo više da se potrudimo – rekao je – Sada je vreme za odvažno liderstvo, kako individualno, tako i kolektivno – istakao je, pozivajući države članice, lokalne vlasti i privatni sektor na ambiciozan rad, uz apel medijima, akademskoj zajednici i mladima da se pokrenu kroz partnerstva i da lidere pozivaju na odgovornost.
– Treba da idemo dalje zajedno, da niko ne bude izostavljen – dodao je Gutereš.
Lideri vlada, preduzeća i civilnog društva se okupljaju u sedištu UN, gde se ove sedmice održavaju samiti i sastanci na visokom nivou posvećeni pitanju kako ubrzati ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja. Juče su lideri najavili potencijalno dalekosežne korake za suprotstavljanje promenama klime, među kojima su inicijative za finansiranje i izgradnju nove generacije održivih gradova, povećanje energetske efikasnosti i podršku održivim, ekološkim sistemima hlađenja, očuvanje i obnovu morskog i kopnenog ekosistema, podsticanje regenerativne poljoprivrede i „ozelenjavanje“ lanca snabdevanja, pomoć u zapošljavanju, unapređenje zdravlja i pospešivanje rodne ravnopravnosti.
Među merama koje su posebno najavljene kao podrška današnjem Samitu o COR su i sledeće: Brazil se obavezao da do 2030. godine smanji prevremenu smrtnost od nezaraznih bolesti za trećinu; Finska je obećala da će do 2035. postati neutralna u pogledu oslobađanja ugljen-dioksida; Maldivi su pokrenuli partnerstvo sa organizacijom Parley for the Oceans i kompanijama Amerikan ekspres, ABinBev i Adidas da bi izgradili nacionalni okvir za rad na većem broju ciljeva; Meksiko se obavezao da svima, uključujući ugrožene zajednice, obezbedi pristup internetu; Grčka se opredelila za zeleni rast uz pomoć cirkularne ekonomije; Holandija je udvostručila planirani broj ljudi kojima će pružiti podršku u pristupu pravdi u delovima Afrike i Bliskog istoka; kompanije iz 25 zemalja su se obavezale da do 2050. godine dostignu neto nultu emisiju u sklopu inicijative Globalnog dogovora UN „Poslovna ambicija za 1,5°C: naša jedina budućnost“; a organizacija Project Everyone će u inicijativu „Najveći školski čas na svetu“ uključiti preko 500.000 učenika u Nigeriji, koji će učiti o Ciljevima održivog razvoja. Kompletan spisak sa preko 100 mera za brže ostvarivanje ciljeva se nalazi na adresi: https://sustainabledevelopment.un.org/sdgactions
Godine 2015, države su jednoglasno usvojile Agendu održivog razvoja do 2030. godine – najambiciozniji poduhvat koji treba da transformiše naš svet, podstakne prosperitet i obezbedi dobrobit svih ljudi, uz istovremenu zaštitu životne sredine.
U Godišnjem izveštaju generalnog sekretara o napretku, kao i u Globalnom izveštaju o održivom razvoju, koji je sastavila grupa nezavisnih naučnika i koji je objavljen pre Samita, utvrđeno je da postoji opasnost da se dosadašnji napredak poništi zbog rastućih društvenih nejednakosti i potencijalno nepovratnog efekta promena klime i gubitka biodiverziteta.
U trenutku kada glad raste, emisije gasova staklene bašte se povećavaju, a konflikti i nejednakosti najviše pogađaju one najugroženije, dvodnevni Samit o COR okuplja lidere vlada, privatnog sektora, civilnog društva i međunarodnih organizacija da probude ambicije i daju impuls kako bi ceo svet ubrzao korak ka ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja.
Aleksandra Stamenković
_________________________________________________________