Savet za štampu: Opasan napad Gvozdena Nikolića na učiteljicu (VIDEO)
Komisija za žalbe Saveta za štampu jednoglasno je odlučila da je portal Glas Zapadne Srbije prekršio Kodeks novinara Srbije.
Vesna Jerotijević žalila se na tekst objavljen na portalu „Glas Zapadne Srbije“ u kome su, kako je navela, iznete neistinite i netačne tvrdnje o njoj, kao i kvalifikacije kojima se vređaju njen javni status, društveni angažman i ugled.
U ovom tekstu su, odlučila je Komisija za žalbe, prekršene tačke poglavlja Istinitost izveštavanja, Nezavisnost od pritisaka, Odgovornost novinara i Novinarska pažnja.
U tekstu piše da se Jerotijević, kao „portparolka i član Predsedništva Unije sindikata prosvetnih radnika (USPRS) donedavno navodno borila za sve prosvetne radnike ali da je sada ušla u ogoljenu politiku“.
Dodaje se da bi „časno bilo da je odnela ostavku na sve funkcije u Sindikatu, pa se uključila u politiku“, ali da „to govori o njenom političkom kredibilitetu, ali i moralnim osobinama„.
Netačno je, navodi ona, da je u vreme objave teksta bila portparolka i članica Predsedništva USPRS. Ona je, dodaje u žalbi, ostavku na mesto portparola podnela mesec dana pre toga, što znači da je „Glas Zapadne Srbije“ objavio neistinitu informaciju.
“Samim tim neistinita je i tendeciozna i druga tvrdnja u tekstu vezana za dovođenje u pitanje ’mog političkog kredibiliteta i moralnih osobina’ jer sam upravo postupila časno i podnela ostavku na sve funkcije u sindikatu, pa se tek nakon toga uključila u kampanju i kandidovanje na lokalnim izborima”, navela je ona u žalbi.
Tome dodaje da je niko iz „Glasa Zapadne Srbije“ pre objavljivanja teksta nije zvao kako bi proverio informacije u vezi sa njenim angažmanom u sindikatu, iako je redakciji, kako navodi, bilo poznato da je podnela ostavku na ove funkcije.
Pre objavljivanja teksta novinari GZS su kontaktirali predsedništvo Unije sindikata, koje im je dalo informaciju da ona nije funkcionerka sindikata.
U ovoj prepisci novinara „Glasa Zapadne Srbije“ sa Unijom sindikata, u koju je imala uvid, kako navodi, nigde se ne ne navodi da je ona „bez saglasnosti sindikata govorila u ime sindikata„, niti da je „sindikalnu funkciju upotrebila kao govornicu sa ostvarenje svojih političkih ciljeva i promociju„.
Ove, kako je navela, izmišljene tvrdnje, novinari GSZ su uvrstili u tekst.
Dan posle objavljivanja teksta, na sajtu se našla i izmenjena verzija sa antrfileom, u kome se obrazlaže izmena.
Ispod teksta su, kako navodi, objavljeni i uvredljivi komentari.
Predstavnica Asocijacije medija u Komisiji za žalbe Jelka Jovanović rekla je da joj smetaju tvrdnje da neko ko je u prosveti ne sme da se bavi politikom i da neko ko je član sindikata može da bude i politički angažovan.
“U celoj ovoj stvari postoji diskriminacija po dva osnova: to što je ona učiteljica ne osporava njeno građansko pravo da se bavi politkom. Drugo, to da li je neko član sindikata, pa čak i funkcioner, a bavi se politikom, ne isključuje jedno i drugo, ako se same organizacije tako ne opredele. Ovo je stvarno bezobrazluk. I dosta”, rekla je Jelka Jovanović.
Sam odgovor urednika da je ovo „hajka na medije koji ne podržavaju određenu političku opciju“, kako navodi predstavnica Udruženja novinara Srbije (UNS) u Komisiji za žalbe Olivera Milošević, govori o načinu na koji on percipira medije.
“Ovo je neka vrsta diskreditacije s predoumišljajem. Tražili ste i dobili sve informacije u vezi statusa žene, potvrđeno je da nije portparolka niti funkcionerka sindikata, i s atakvim saznanjima vi idete u jednu priču koja ne može nikako drugačije da se zove nego laž. S tim da bez tih laži ne bi ni imali tekst, ne ovakav tekst, jer se na tim lažima i gradila teza i priča, odnosno napad na učiteljicu. Sve u svemu na niovu petparačkog i jeftina priča koja je imala za cilj političku diskreditaciju, kako je on nama rekao, političkog neistomišljenika. Videli smo na kraju da to nije uspelo, ali je sve to bilo pred izbore i čini mi se da je postojala ta nemera i konotacija”, rekla je Olivera Milošević.
Predstavnica Udruženja novinara Srbije (UNS) u Komisiji za žalbe Jelena Petković rekla je da u tekstu nema nikakve razlike između činjenica, komentara i pretpostavki autora.
“U tekstu nema nikakve razlike između činjenice, komentara i pretpostavke autora. Novinari imaju pravo da iznose svoje mišljenje i kritike u vezi sa nečijim političkim angažmanom ali da one moraju biti zasnovane na istinitim podacima. Komentari ispod teksta se nadovezuju na te neistinite podatke i kreiraju određenu atmosferu. Novinari imaju pravo da iznose svoje mišljenje i kritike u vezi sa nečijim političkim angažmanom, ali te činjenice moraju biti zasnovane na istinitim podacima. Kada je reč o komentarima, oni se nadovezuju na te neistinte podatke i kreiraju određenu atmosferu”, navela je ona.
Filip Švarm ocenio je tekst Gvozdena Nikolića podlim i opasnim.
“Novinar može da smatra da prosvetni radnik ne treba da učestvuje u izborima za lokalnu vlast. To je njegov stav. Da li ja mogu u novinama da objavim da ja smatram da crnci zagađuju Beograd? Da li mogu da smatram da su svi Hrvati ustaše? Ovo je mnogo opasno i ne može da se podvede pod stav. Ovo je očigledno kršenje zakona. Svi građani imaju pravo da biraju i da budu birani. Tu i jeste najveća podlost ovog teksta. Oni nas ubeđuju da je sramotno i nemoguće ako se učiteljica kandiduje na lokalnim izborima. Sve ostalo je nadgradnja”, smatra Švarm.
Milena Vasić je istakla da je apsurdno da vi nekome uskraćujete pravo da se bavi politkom.
“Na osnovu komentara se vidi kako je kreirana ta priča da nije primereno da neko ko se bavi politkom uči vašu decu. Sa druge strane kada bi uradili analizu koliko je prosvetnih radnika učlanjeno u vladajuću partiju videli bi da je itekako u redu da se bave politkom. Taj narativ je izuzetno opasan, jer samo pojedini nosioci javnih funkcija, kao što je pravosuđe, ne mogu da se bave politkom. Bavljenje politikom trebalo bi da je nešto slobodno. To je pogrešno informisanje građana, zavođenje građana na pogrešan zakjljučak da prosvetni radnik ne treba da se bavi politkom”, ocenila je Vasić.
Šta je odgovorio Nikolić
Urednik portala „Glas Zapadne Srbije“ Gvozden Nikolić u odgovoru na žalbu naveo je da ovo nije prvi put da se „Komisija Saveta za štampu zloupotrebljava kao vid pritiska na medije koji ne podržavaju određene političke i politikanstke strukture i organizacije u Čačku“.
Kako kaže, tačno je „da je kao učiteljica ušla u ‘ogoljenu’ politiku, da je postala javna ličnost kao portparol i član predsedništva sindikata, o čemu svedoče brojni tekstovi i tv nastupi a sada i kao političar, da se kandidovala na lokalnim izborima, da je kao druga na listi postala odbornik u Skupštini Grada Čačka, da je baveći se sindikalnim radom više vremena provela na sindikalnim, a sada i političkim tribinama“.
Redakcija je htela, naveo je Nikolić, da ukaže na to da neko ko vaspitava decu „ne treba da se bavi politikom“.
Uciteljica je jedno od najsvetijih zanimanja. Ali ljudi bez obraza i obrazovanja ne haju za to. Sramno
Brani covek stecene milione. Bio go i bos sad pusi tompuse i pije viski. I salje gole slike devojkama
Ko još smatra njega za novinara?