Savetovanje javnih izvršitelja
Комора јавних извршитеља Србије саопштила је данас на Другом годишњем саветовању јавних извршитеља да је државна стратегија решавања материје извршења у Републици Србији допринела повећаној финансијској дисциплини. Ово се пре свега односи на комунална потраживања, у којима извршитељи имају искључиву надлежност, а захваљујући овој промени побољшана је и инвестициона клима у земљи, на основу које страни ивеститори имају сигурност у правилно функционисање правног и привредног система.
Професија извршитеља уведена је 2011. са доношењем Закона о извршењу и обезбеђењу, а 2012. са радом је почело првих 59 извршитеља са циљем да се обезбеди владавина права и унапреди материја извршења. Данас, на територији Србије ради укупно 239 извршитеља и 13 заменика извршитеља, а на крају 2015. у канцеларијама извршитеља било је запослено 1.400 службеника.
ПОВЕЋАНА ФИНАНСИЈСКА ДИСЦИПЛИНА У КОМУНАЛНИМ ПОТРАЖИВАЊИМА ЗАХВАЉУЈУЋИ РАДУ ЈАВНИХ ИЗВРШИТЕЉА.Само по основу ПДВ-а у буџет Републике Србије уплаћено је 4.5 милијарди динара.
Председница Коморе јавних извршитеља Србије Александра Трешњев рекла је на отварању скупа:
– Стратегија Републике Србије у извршној материји показала се као успешна, јер данас у свакој општини у Србији послују јавни извршитељи и свакодневно доприносе владавини права и предвидљивости пословања. Повериоци су прихватили концепт јавних извршитеља и своја потраживања нам данас поверавају државне институције на републичком, покрајинском и локалном нивоу, јавна и комунална предузећа, банке, привредна друштва, а у све већем броју и физичка лица. Захваљујући раду извршитеља у буџет Републике Србије, само по основу ПДВ-а, уплаћено је 4.5 милијарди динара.
Од 2012. године јавни извршитељи у Србији примили су преко 1.4 милиона предмета и решили више од 83 процената, док је преосталих 17 процената тренутно у раду. Просечан број предмета по извршитељу био је 1.691 предмета са мањим или већим разликама у зависности од подручја.
– После двогодишњег транспарентног рада кроз радне групе и јавну расправу, прошле године је усвојен, а 01. јула 2016. године ступа на снагу, нови Закон о извршењу и обезбеђењу. Нови закон донео је још већу правну сигурност дужницима увођењем могућности жалбе, уз унапређену контролу рада јавних извршитеља и праведнији систем наплаћивања трошкова рада извршитеља. Новим законом предвиђено је да јавни извршитељи преузму и преко два милиона старих нерешених предмета из судова – изјавила је Нела Кубуровић, помоћник министра правде.
Комора јавних извршитеља, под покровитељством Министарства правде, спроводи пројекат „Владавина права и извршење потраживања“ који финансира Европска унија у износу од 1,8 милиона евра, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу – ГИЗ.
________________________________________________________
Надајмо се да ће ускоро бити основана и комора народне сиротиње урожене овом господом.Наравно чланови те коморе неће бити овако лепи у овако лепим просторијама и хвалити се својим успесима. Имала је држава службу платног промета уместо њиг.Нека господа наплати оне силне порезе које дугују разноразни тајфуни . Нек наплате дуг за струју које дугује ладњача у Чачку.Лако је јадном народу гулити кожу са грбаче са полцијом отимати куће и домаћинства. У Крагујевцу се самоубио отац малолетне деце у њином присуству. Наравно овде нико нема разума да сагледа у коме правцу путује СРБИЈА док не ескалира онда ће бити касно.Брисел је почео да плаћа данке за своје бирократске уштогљености које је замислио да извози по свету.Надајмо се да ће се опаметимо.