Seksualno nasilje ne zaostaje za fizičkim
Sva dosadašnja istraživanja koja su u Srbiji, ali i u zemljama u okruženju sprovedena na temu nasilja i bezbednosti mladih alarmantno upozoravaju na porast seksualnog i psihičkog nasilja među mladima. Za razliku od fizičkog nasilja koje je lako dokazivo i uočljivo ove dve vrste nasilja, poput verbalnog, teško je prepoznati, pa samim tim i suzbijati. Na drugoj strani, posebno kada je reč o seksualnom nasilju činjenica da žrtve nerado govore o onome što ime se desilo ukazuje da rezultati istraživanja, kada je reč o ovoj vrsti nasilja, predstavljaju najčešće samo vrh ledenog brega, odnosno da jue situacija mnogo gora nego što to izgleda.
– Pod seksualnim nasiljem se podrazumeva dodirivanje, seksualno uznemiravanje. Rezultati našeg istraživanja ukazuju da 95 odsto ispitanika za poslednja tri meseca nije doživelo od vršnjaka bilo kakvu vrstu seksualnog nasilja (94,9% učenika osnovnih u 95% učenika iz srednjih škola). Međutim činjenica da je sekusalno uznemiravanje je doživelo 4,8 odsto učenika (4,8% iz osnovaca i 4,7% iz srednjoškolaca), što je identično procentu onih koji su bili žrtva fizičkog nasilja sama po sebi je alarmantna i zahteva odlučno delovanje institucija. naročito kada se u vidu ima podatak da 3 odsto ispitanih učenika navodi da ovakav vid uznemiravanja, doživljava svakodnevno. Kao i kada je reč o ostalim vrstama nasilja i ovde je uočljiva polna razlika u izloženosti i u ispoljavanju seksualnog nasilja. Devojčice manje trpe seksualno nasilje (1,5%), u odnosu na mladiće (3,3%). Od ukupnog broja devojaka (2,7% je doživelo seksualno uznemiravanje, a od ukupnog broja mladića 7,2 % je bilo žrtva ovog nasilja) – navode autorke istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Da su mladi u čačanskim osnovnim i srednjim školama u većoj meri izloženi svim vrstama nasilja pokazalo se i na primeru emocionalnog ili psihičkog nasilja.
– Emocionalno/psihičko nasilje u vidu pretnje i zastrašivanja, prema našem istraživanju u poslenja tri meseca doživelo je 7 odsto ispitanika od čega 9,3 učenika iz osnovnih i 5,2 odsto učenika čačanskih srednjih škola. Nasilje u vidu prisiljavanja da rade nešto ili da se ponašaju glupo i ružno doživelo je u školi za poslednja tri meseca 3,8 odsto ispitanika ili 29 učenika (6,3% osnovaca i 1,9% srednjoškolaca). Prema podacima iz istraživanja UNICEF-a i Instituta za psihologiju Beograd od 2012. godine, kada je reč o pretnjama i zastrašivanju prosek je bio dva odsto, a kada je u pitanju prisiljavanje jedan odsto, tako da možemo zaključiti da su čačanski učenici 3,5 puta više bili u situaciji da dožive ovakvu vrstu nasilja. Mladići su češće doživljavali pretnje i zastrašivanje (4,7%), u odnosu na devojke (2%), kao i u slučaju prisiljivanja, gde su mladići bili više izloženi ovom obliku nasilja (2,5%), nego devojčice (1%) – objašnjavaju Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
Istraživanje sprovedeno u čačanskim osnovnim i srednjim školama pokazalo je da su mladi osim navedenih oblika nasilja često bili izloženi, njih 6,5 odsto, i nekim drugim oblicima nasilja koje se može tretirati kao poseban oblik ili kao deo neke od u upitniku navedene vrste nasilja. Čačanski osnovci su odgovarajući na ovo pitanje navodili da su često bili žrtva verbalnog omalovažavanja ili zadirkivanja uglavnom nepristojnim rečima, dok su srednjoškolci navodili da ih školski drugovi obaraju, šutiraju ili pljuju.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.