Seksualno uznemiravanje
Pravilnikom protiv seksualnog uznemiravanja na Beogradskom univerzitetu
Tema seksualnog uznemiravanja i nasilja nad ženama dospela je u žižu javnosti nakon što su pojedine glumice i javne ličnosti progovorile i priznale da su bile žrtve, da bi nakon toga brojne žene pod haštagom #NisamPrijavila na društvenim mrežama govorile o svojim iskustvima i objašnjavale da su se sa tim suočavale kako u kući, na ulici, na poslu, tako i u obrazovanim ustanovama. Beogradski univerzitet doneo je nedavno Pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja, ali su mnogi studenti o njemu neinformisani.
Sve više glumica, umetnica i novinarki govore o seksualnom uznemiravanju i pokreću širu društvenu debatu o tom ozbiljnom problemu. Do skoro, problem seksualnog uznemiravanja nije bio prepoznat u društvu i nije postojala svest o važnosti njegovog sprečavanja.
Univerzitet u Beogradu prepoznao je ovaj problem i u julu 2021. godine usvojio Krovni pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja. Ovaj pravilnik je pravno obavezujući za sve fakultete pomenutog Univerziteta i ima za cilj otvaranje prostora za prijavu i sankcionisanje nedozvoljenog ponašanja.
Pravilnik između ostalog propisuje da se prijave seksualnog uznemiravanja smatraju hitnim i da se traži poverljivost i zaštita privatnosti od svih uključenih u rešavanje prijave. Studenti i zaposleni sada imaju pravo da pokrenu postupak u roku od šest meseci od dana seksualnog uznemiravanja.
Pored toga, jedna od novina je da svi fakulteti treba da imaju poverenika za ravnopravnost kojem svaka žrtva može da se obrati i da dobije siguran prostor za poverljivu komunikaciju.
– Vi znate da naša univerzitetska zajednica ima sklonost ka nezameranju. To je jedna od boljki našeg visokog obrazovanja i to može da utiče na to da li će neko koristiti ovaj pravilnik ili ne. S druge strane, na ličnom nivou postoje neke stvari koje ne smemo da tolerišemo i dozvolimo da se odigravaju u okviru akademske zajednice – kaže prof. dr Ivanka Popović, nekadašnja rektorka Beogradskog univerziteta.
Pravilnik postoji, ali studenti nisu informisani
Pravilnik je samo prvi korak i pomoć žrtvama da prijave uznemiravanje, a iako u njemu stoji da je obaveza fakulteta da informišu studente i zaposlene o postojanju pravilnika i njihovim pravima, mnogi od njih ne znaju za njegovo postojanje.
Anketa koju smo sproveli, a u kojoj je učestvovalo 50 studenta Beogradskog univerziteta, pokazala je da dve trećine njih nije upoznato sa donošenjem Krovnog pravilnika, kao ni sa postojanjem poverenika za ravnopravnost na njihovim fakultetima.
Neki od ispitanika su podelili i svoja negativna iskustva.
– Profesor redovno pravi neumesne komentare ili šale seksualne prirode. Komentariše studentkinje, njihov način oblačenja, kakve su u krevetu, kako će proći na ispitu ako se budu tako i tako obukle. Kako mogu proći super u životu ako budu lepe za njega i da ga slobodno mogu posetiti u njegovom kabinetu – navela je studentkinja koja je želela da ostane anonimna.
Sličnoj situaciji, ali na drugom fakultetu, bila je izložena još jedna studentkinja, koja navodi da nije prijavila svoj slučaj jer je smatrala da nema potrebe za tim.
– Profesor mi je prilikom jednog testa prišao i stavio svoju ruku na moju ruku koja je stajala pored papira i uz tepanje manje-više rekao da mogu da ’sredim’ ocenu. Pozvao me je na ’konsultacije’ da mi ’pomogne’ i da se dogovorimo. Užas! Sigurna sam da nisam umislila, jer su i drugovi primetili i reagovali. Nisam prijavila jer ’nemam šta da prijavim’ i ne želim da pravim dramu – objasnila je ona.
Slične izjave studentkinja, uvek anonimne, često se dele na Fejsbuku i na drugim društvenim mrežama, ali Krovni pravilnik omogućava da se takve stvari iznesu u javnost.
Bolje sprečiti nego lečiti
Pre nego što je donet Krovni pravilnik na nivou Univerziteta, samo su pojedini fakulteti imali svoje pravilnike, od kojih je prvi Fakultet političkih nauka.
Poverenica za ravnopravnost na Fakultetu političkih nauka prof. dr Katarina Lončarević objašnjava da su okidač za donošenje pravilnika 2014. godine bile tri prijave protiv različitih profesora na ovom fakultetu. Do tada nije postojao odgovarajući mehanizam za borbu protiv ovog problema, niti odgovarajuće sankcije za počinioce seksualnog uznemiravanja.
Kako Lončarević kaže, nakon donošenja ovog pravilnika nije bilo zvaničnih prijava, a prema njenim rečima, nedostatak prijava upućuje na to da se većina stvari rešavala neformalno.
– Tu se radi o nejednakim odnosima moći gde profesori i profesorke, pa i drugi zaposleni, mogu da zloupotrebe svoju poziciju moći i autoriteta i da na taj način dalekosežno utiču na budućnost studenata jer se radi o povredi i fizičkog i ličnog dostojanstva i integriteta. A s druge strane, kada nemate nikakav mehanizam onda studenti i studentkinje moraju da vode računa o čitavom nizu stvari o kojima ne bi trebalo da vode računa – da li će položiti ispit, da li će uopšte završiti fakultet, kakav će biti odnos prema njima – smatra Lončarević.
Bez pravilnika, sankcije ne postoje
Poslednji slučaj seksualnog uznemiravanja na fakultetu koji je dospeo u javnost dogodio se početkom 2021. godine na Fakultetu dramskih umetnosti, vest možete pogledati ovde. Etička komisija ovog fakulteta je ustanovila da su optužbe osnovane i da je povređen Kodeksa profesionalne etike, ali nije bilo sankcija, jer nije bilo pravilnika koji bi ih propisao.
Fakultet dramskih umetnosti pripada Univerzitetu umetnosti, a ne Beogradskom univerzitetu, te nije u obavezi da usvoji Krovni dokument. Prema tome, Fakultet dramskih umetnosti još uvek nema definisan pravilnik o zaštiti od seksualnog uznemiravanja. Pravilnik o zaštiti od svih oblika zlostavljanja je upravo u toku donošenja na Univerzitetu umetnosti, kaže profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti Ana Martinoli.
Pre nego što je krenuo rad na ovom pravilniku, na Fakultetu dramskih umetnosti formirali su početkom 2021. godine grupu „FDU protiv nasilja“ kojom su želeli da osnaže studente da prijave slučajeve uznemiravanja.
U izveštaju te grupe navodi se da je tokom prva dva meseca od njenog formiranja primljeno devet optužbi za seksualno uznemiravanje, dok se ostale tri optužbe odnose na vređanje, omalovažavanje i ismevanje studenata.
Radna grupa „FDU protiv nasilja“ je osnovana sa ciljem da podstakne studente da kažu i komuniciraju ako postoji bilo kakav oblik uznemiravanja, pa i teških oblika zlostavljanja. Takođe, osmišljeno je da u isto vreme pruži i edukativni sadržaj koji omogućava i prepoznavanje oblika seksualnog uznemiravanja, objašnjava profesorka i članica grupe Ana Martinoli.
– Shvatili smo da vrlo često zapravo i nismo svesni da smo izloženi nekoj vrsti uznemiravanja i zlostavljanja, a da čak i kada smo svesni – ne znamo kakvi su mehanizmi zaštite. Studenti i studentkinje to ne znaju, a vrlo često i nastavnici to ne znaju – ne zato što ne žele da saznaju, nego zato što do tog trenutka prosto ta tema nije bila toliko u fokusu – smatra profesorka Martinoli.
Prema njenim rečima, grupa nije bila osmišljena sa namerom da bude „lov na veštice“ već način osnaživanja studenata i studentkinja. Međutim, dodaje da je ubrzo došlo do pokušaja tabloidizacije i senzacionalizovanja procedure, bez uvažavanja osetljivosti teme i privatnosti nastavnika i studenata.
Sistematsko sprečavanje žrtava da govore javno
Iako pravilnici, bar na papiru, žele da osnaže mlade da govore javno i prijave problem, potrebno je da društvo u celini uvidi da određena ponašanja nisu prihvatljiva i da ih je potrebno sankcionisati.
Psihološkinja i članica Autonomnog ženskog centra Tanja Ignjatović ističe da je cela kultura tako postavljena da se neka ponašanja koja pripadaju muškarcima normalizuju i legitimizuju, a istovremeno se ne daje glas žrtvama da o tome govore.
Kako ona navodi, žrtve često osećaju da su one krive za to što im se desilo, stide se toga što im se desilo, uplašene su i zbog onoga što im se može desiti ukoliko o tome govore. Najčešće reakcije prestupnika povodom prijave za seksualno uznemiravanje su ili neprihvatanje krivice ili negiranje samog dešavanja.
– Oni koji to rade sistematski nikad neće priznati da to rade, svaki put prebacuju odgovornost na drugu stranu. Njima ne pada na pamet da prihvate ni delić odgovornosti, praviće šale da ste preosetljivi, da ne umete da se šalite ili će banalizovati, minimazirati i negirati da su ikada išta i rekli – naglašava Ignjatović.
Najvažniji način za sprečavanje uznemiravanja jeste da se studenti i studenkinje edukuju o svojim pravima, kao i ostali članovi akademske zajednice. Pored toga, bitno je da se javno govori o ovom problemu kako ne bi ostao javna tajna ili glasina.
Zato je važno da se više studenata upozna sa propisima pravilnika, jer bi se time možda zaustavilo označavanje ove teme kao tabua i ostvario bezbedniji prostor za sve na Univerzitetu.
Autori: Dijana Lazić i Jovana Stefanović
Tekst objavljujemo u okviru serije istraživačkih priča koje potpisuju studenti novinarstva iz Niša, Novog Sada i Beograda, kao deo projekta koji je nastao u saradnji sa organizacijom civilnog društva Partneri Srbija.
___________________________________________________
Najrašireniji oblik seksualnog uznemiravanja je način oblačenja današnjih „devojaka“.
Mnogo se vrti repom, a predatori to ne praštaju.
Ogigledno je, da se zakoni, statuti, pravilnici i eticki kodeksi na fakultetima BU, moraju menjati…
Na to upucuju zadnji dogadjaji na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu…
Na vecini fakulteta, vlada nepotizam… Otac/majka bili profesori, njihova deca ih „nasledjuju“… Da li je neko strucniji, sposobniji, sa boljim referencama po svim linijama sa strane „usao“ na fakultet, osim onih koji su primljeni na mesta asistenata (koje, uzgred budi receno, menjaju kao carape i igraju se sudbinama mladih, sposobnih i ambicioznih ljud…? I, „teraj“ do redovnog profesora kada im niko nistane moze, pa i kada naprave prekrsaj za izbacivanje sa fakulteta… Dakle, skoro niko nije primljen van visokoskolske ustanove, ili, retko… Komisije za izbor, imaju „odbranu“ za svog kandidata koju je tesko „oboriti“… U pravilnike su ugradili mogucnost napredovanja po umetnickoj, naucnoj i dr. liniji… Konkursi se formulisu prema kandidatu koji treba da se primi na mesto za koje se vrsi izbor, ili reizbor (asistent, asistent sa doktoratom, docent, vanredni profesor, redovni profesor)…
Dalje, na drzavnim fakultetima u Srbiji, zakonom treba IZRICITO ZABRANITI, da zaposleni u nastavi (i ostali), IMAJU REGISTROVANE FIRME U SVOM, ILI, VLASNISTVU POVEZANIH LICA, preko kojih obezbedjuju poslove u istim, dok, mnastavu, vezbe, cak i ispite, idr., uglavnom izvode ass. i ass. sa doktoratom… Zato je kvalitet opao, uz duzno postovanje asistenata…
Dakle, koliko ko poslova obezbedi fakultetu, bice mu bolja referenca…
To znaci, nastavno osoblje, mora biti posveceni ISKLJUCIVO fakultetima na kojima su zaposleni i primaju visoke zarade o trosku poreskih obveznika drzave Srbije… Ovako, imaju siguran drzavni posao (asistenti dva puta po tri godine, docenti i vanredni profesori dva puta po pet godina, samo redovni profesori imaju ugovore o radu za stalno), bahate se na racun gradjana Srbije i trose njihova novac… Najlakse je potrositi nesto u sta nisi ulozio nikakav napor, osim sto, si zaposlen u drzavnoj sluzbi, pa tako mora biti…
Dakle, projekte-poslove koje zaposleni u nastavi (i drugi), obezbede, da se rade legalno i javno preko fakulteta… Fakultet ce na taj nacin zaraditi dodatna sredstva… Isto tako, u zakon treba ugraditi i to, da oni koji su obezbedili posao (nastavno osoblje i drugi), budu adekvatno nagradjeni preko ugovora o delu, ugovora o autorskom delu, ugovora o autorskom pravu, ugovora o privremenim i povremenim poslovima sa maticnim fakultetom, uz placanje svih obaveza prema drzavi koje iz takvih ugovora proizilaze… Takodje, svi porezi, doprinosi i dr., da udju u osnovicu za obracun penzionog iznosa kada za to dodje vreme…
Ima mnogo toga jos da se pise, ali, drzava ne sme da „udari“ u „osinje gnezdo“, jer, ako se nastavnom osoblju na fakultetima nesto ne dopada u zakonima, nije tesko izmanipulisati i pokrenuti studente na proteste, i eto problema za vlast…
Ko se razume, zna o cemu pisem…
Све је ово тачно црна хроника у Србији, безвлашћа бахатости злоупотреба и закона који су довели до јавашлука. Само да додам да сада по закону запошљавају студенте демонстраторе да држе вежбе. Професори од доцента до редовног долазе у два месеца или максимално четири пута месечно. Час појединцима.Асистенти су ту мало редовнији мада и они су се уврстили у хијерархију. Студенти су незадовољни и све притужбе студената декани поцепају.
На факултетима је јавашлук, и корупција запошљавају и ван наставно осбље кога они хоће награђују се и башкаре нашим новцем.
Од свега најгоре нико их не контролише. Декана шта год да уради је тешко сменити због аутономије,имају по закону право да раде шта хоће и сви Правилници који се доносу су по њиховој вољи и потреби а не по закону а и Закон је лош, ако је продеканова кћерка она се бира и ако не испуњава услове, инспекције корумпиране, систем им омогућава а паре и могућност богаћења брише све вредности, нико не помиње какав је статус у ваннаставној јединици, е ту је да вам кажем хаос. Запослени који нису у дилу са руководством они испаштају на њима се врши терор широких размера. Вређани малтретирани понижавани што стоје примери,ти који су у дилу све у року заврше факултете декани промене сиситематизације и одмах им повећају 70 посто плате наравно они остају на исто радно место, тако да се укида средња школа и држава не пита зашто али шаље паре колико јој траже, уместо да и сопствена средства која има факултет контролишу,имају право да се награђују по закону па на пример кад секретар оде у пензију мало им је било што су узимали колико им требало е сада ће да им се увећају пензије по основу тог награђивања као да су раддили у Швајцарсу, то важи и за многе.
Шта је најгоре од свега што год да доживе студенти или запослени нема коме да се жали. У суд неможеш да имаш поверења шта год да ти ураде то је једна борба дуграјна и на крају да не испанешкрив па да им платиш оштету јер они су професори и то што је неко професор зар ја не морам да будем човек
Само добрим законима може да се постигне да сви знамо своје место а да свима буде боље. Та у Србији тешко.
Moram da pitam, ako studentkinja dodje u prekratkoj suknji i ima predubok dekolte, da li se i to racuna u seksualno uznemiravanje?
Etički kodeks odevanja u svim javnim ustanovama:državni službenici,sud,kulturno-obrazovne ustanove(nastavnici/profesori,učenici/studenti),policija i bolnica-postoje ali se ne poštuju. Zašto? Ko je nadležan za sprovođenje istih? Ili je ta ,,sloboda“data radi postizanja određenih ciljeva. A onda imamo:seksualno uznemiravanje, verbalno nasilje… Biti pristojno obučen,govori o ozbiljnosti osobe i poštovanju prema sagovorniku ali i funkciji koju obavljate. Primereno oblačenje čuva lični ugled ali i status. Ili to više nisu vrednosti ovog vremena!?