Selo potopljeno greškom, svi beže od odgovornosti (FOTO, VIDEO)
Zbog nemarnosti izvođača radova koji rade na izgradnji Moravskog koridora, stotine hektara u selu Medvedja nadomak Trstenika našlo se nedavno pod vodom. Uništen je veliki broj njiva i plastenika, ali niko od nadležnih ne prihvata krivicu na sebe pa meštani, koji žive isključivo od poljoprivrede, najavljuju dolazak u Beograd i protest ispred Skupštine.
Iako su se radovali izgradnji Moravskog koridora, žiteljima trsteničkih sela on je za sada doneo samo velike nevolje i probleme. U toku su sudski postupci sa državom zbog niske otkupne cene zemlje, a sada su i na preostalim njivama ostali bez celokupnog ovogodišnjeg roda povrtarskih kultura. Razlog je nemarnost izvodjača radova na Moravskom koridoru koji jeza Toponičku reku predvideo propust od dve uske cevi.
„Te cevi nisu mogle da prime svu tu vodu. Ovde je bio nasip, voda nije mogla da prođe i krenula je uzvodno , praktično uz Moravu, vraćala se do našeg sela i potopila i mene, koji sam 4-5 kilometara udaljen od ovog mesta. Sve kulture pod plastenicima su mi uništene, voćnjaci koji su se našli pod vodom se suše. Šteta je nemerljiva“, kaže Bojan Gradištanac.
Reka je poplavila na stotine hektara njiva i plastenika od kojih nije ostalo ništa, dok se poplavljeni voćnjaci suše.
„Tu imam osam plastenika po 400 m2. Bila ja zasađena paprika i kao što možete da vidite ona je uništena, nema ništa. Vidite i sami kakav je lom napravljen od vode.Niko ne dolazi da nam pogleda štetu, da ukaže bar neko poštovanje za poljoprivrednika i proizvođača koji je ostao na selu i od sela živi, ne samo moja porodica već veliki broj građana iz okoline“, kaže Vlada Bajić.
„Voda je bila osam dana preko loznih kamelova. Vidi se da nema ništa od njih, sve se sasušilo. Od 80.000 kalemova, očekivao sam 60.000 kalemova prve klase i to bila vrednost od 6 do 7 miliona dinara. Vidite koliku sam štetu pretrpeo“, kaže Miomir Milićević.
Meštani su ogorčeni na državu jer svi prebacuju odgovornost jedni na druge kako bi izbegli plaćanje odštete.
„Ova domaćinstva su stvarana godinama i koja su u 90 odsto slučajeva završili svoju proizvodnju, ne samo za ovu godinu. Mi ćemo ovu nevolju osećati još veliki broj godina. Ne bacamo ove zasade to što volimo, to nas hlebom hrani, ali bacamo iz revolta2, kaže Dragan Kojić, koji se bavio proizvodnjom kornišona, ali je bacio svoj rasad jer nije imao njive gde da ih posadi nakon poplava.
„Potvrđujem da ću sa svojom decom doći da štrajkujem glađu, a imam dvoje maloletne dece. Ne samo da vam kažem to ću izričito uraditi ispred Skupštine u Beogradu. Pa neka gospodin Vučić izdržava moju decu. Ili Koridori, ili Behtel Enka, mene to ne interesuje. Znam da mojoj deci treba hrana, hleb, treba novac. Tražila sam pomoć od opštine Trstenik, medjutim, pošto sam radno sposobna sramota je, počela sam da berem malin eu dnevnici. Umesto da radim u svom polju, na svojoj njivi, ja berem maline da bi deci imala da dam hleba“, kaže Biljana Dubljanić.
Iako su se danas konačno pojavili pred građanima, predstavnici Koridora Srbije ipak nisu želeli da govore za našu televizuju.
„Ne nećemo davati izjavu, ako možete da se pomerite“, rekli su nam radnici Koridora.
stop naprednom teroru
Ima jedan što TRASIRA,, razvaljuj… Ima više od 50%,,, A SRBSKI BEDNIK NEKA TRPI!
Otima se najplodnija zemlja zato lopovi ovo i rade
Bleck Rock!!! Investicioni fondovi su svuda umešali svoje krvave ruke.