Singapurska konvencija o medijaciji
U Singapuru će 7. avgusta biti svečano potpisana Konvencija Ujedinjenih nacija o međunarodnim sporazumima proisteklim iz medijacije (Singapurska konvencija o medijaciji). Ovom događaju prethodilo je gotovo pet godina intenzivnog rada Radne grupe Komisije UN-a za međunarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), i odluka Generalna skupština Ujedinjenih nacija kojom je u decembru 2018. godine u Njujorku jednoglasno usvojen tekst Konvencije kao i Model zakona o međunarodnoj trgovinskoj medijaciji.
Potpisivanje Singapurske konvencije predstavlja istorijski događaj u razvoju medijacije i njenoj primeni u rešavanju kompleksnih međunarodnih trgovinskih sporova. Ovaj instrument omogućiće efikasno preko-granično izvršenje sporazuma postignutih putem medijacije, što će doprineti većoj sigurnosti za kompanije i međunarodne investitore, a time i unapređenju međunarodnih trgovinskih odnosa i razvoju globalne privrede.
Medijacija je, pored arbitraže, u poslednjih dvadesetak godina postala dominantan način vansudskog rešavanja svih vrsta sporova u svetu. Međutim, za razliku od arbitražnih odluka, koje na osnovu Njujorške konvencije iz 1958. godine imaju gotovo univerzalnu primenljivost u preko 160 zemalja sveta, sporazume postignute putem medijacije nije do sada pratio i mehanizam koji bi obezbedio njihovo automatsko preko-granično izvršenje u međunarodnim privrednim sporovima.
Da ova Konvencija predstavlja verovatno najznačajniji međunarodni instrument u vansudskom rešavanju međunarodnih trgovinskih sporova u ovoj deceniji, svedoči i činjenica da je više od 50 zemalja najavilo pristupanje Konvenciji, među kojima i SAD, Kina, Japan, Australija, Indija, Vijetnam, Saudijska Arabija, Švajcarska, Turska, Mađarska, Iran, Katar, Šri Lanka, Urugvaj, Singapur, itd.
I Srbija je među delegacijama koje će učestvovati na zvaničnoj ceremoniji otvaranja Konvencije, 7. avgusta u Singapuru. Ukoliko Vlada Srbije donese odluku da pristupi ovom značajnom međunarodnom instrumentu, Srbija bi se svrstala u prvu grupu država koje su potpisale Konvenciju, čime bi se omogućilo da se sporazumi postignuti u postupcima medijacije u Srbiji izvršavaju u svim zemljama potpisnicama. Ovo bi svakako doprinelo povećanju ugleda naše zemlje u međunarodnim poslovnim krugovima, jer bi stranim investitorima u Srbiji bila na raspolaganju i medijacija, kao moderan i efikasan način rešavanja sporova, sa mogućnošću sigurnog izvršenja sporazuma na osnovu Singapurske konvencije o medijaciji.
Pored toga, ovaj događaj predstavlja konkretan podsticaj i za dalji razvoj medijacije u Srbiji. Naime, u toku je proces izmene postojećeg zakonskog okvira koji reguliše medijaciju sa ciljem da nova rešenja značajno smanje dužinu trajanja sudskih postupaka i broj predmeta u sudovima, čime će se građanima olakšati pristup pravdi i unaprediti ukupna efikasnost pravosuđa. Radna grupa Ministarstva pravde od januara ove godine radi na novim propisima u oblasti medijacije koji će sadržati najbolja rešenja iz uporedne prakse i biti u skladu sa direktivama i sudskom praksom Evropske unije, kao i sa najnovijim dokumentima Ujedinjenih nacija u ovoj oblasti, uključujući i Singapursku konvenciju o medijaciji.
Konvencija i prateći UNCITRAL Model zakona o međunarodnoj trgovinskoj medijaciji uspostaviće potpuno novi međunarodni pravni okvir kojim će se značajno unaprediti brzina i efikasnost rešavanja i najkompleksnijih međunarodnih trgovinskih i investicionih sporova. U svetlu značaja ovog istorijskog razvoja u primeni medijacije, preko 1.500 delegata iz celog sveta, visokih državnih zvaničnika, predstavnika Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija, vodećih međunarodnih medijatora, privrednika, pravnika, predstavnika akademske zajednice, medija i drugih, učestvovaće na nizu događaja u okviru Singapurske nedelje medijacije od 2 . do 8. avgusta 2019. godine.
Izvor: Medija centar
_____________________________________________________________