Situacija opasno loša
Situacija u medijima u Srbiji je opasno loša, a sistemski problemi su netransparentnost vlasništva i finansiranja medijskih kuća i njihova privatizacija, kao i cenzura, autocenzura i tabloidizacija, ocenili su danas članovi Saveta za borbu protiv korupcije. Na skupu o implementaciji preporuka iz novog Izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije o vlasničkoj strukturi i kontroli medija rečeno je da se situacija nije mnogo promenila u odnosu na Izveštaj iz 2011. godine i da aktuelna vlast ignoriše taj dokument, kao što je i bivša vlast ignorisala prethodni izveštaj.
Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević je izjavio da u Srbiji vlast i ekonomska elita kontrolišu medije, umesto da mediji kontrolišu vlast. Navodeći podatke iz Registra medija, za koje je ocenio da nisu pouzdani, Milićević je rekao da je u junu prošle godine u Srbiji bilo registrovano 1.319 glasila.
Prilikom izrade novog izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije, analiziran je uzorak od 50 medija, od kojih je samo kod 23 vlasnička struktura bila transparentna, izjavio je Milićević. Govoreći o Radioteleviziji Srbije (RTS), Milićević je ukazao da održivost RTS zavisi od priliva sredstava iz državnog budžeta, „što znači da autonomija javnog servisa zavisi od političkih ciljeva i obećanja, a ne od kvaliteta rada i obaveza prema javnosti“. Milićević je ocenio da se proces privatizacije državnih medija godinama blokira i obesmišljava i dodao da su političke promene u Srbiji dovele i do drastičnih promena na tržištu oglašavanja, čija se godišnja vrednost procenjuje na oko 160 miliona evra.
Politički uticaj na medije se ostvaruje direktnim finansiranjem iz budžeta Srbije, Vojvodine i lokalnih samouprava, iz kojih se godišnje korisnicima raspoređuje oko 25 miliona evra, rekao je Milićević. On je naveo da se mediji politički kontrolišu i odlaganjem naplate poreskog duga. Milićević je ocenio da tabloidizacija „narušava pravo na slobodno i tačno inormisanje, širi nesigurnost i paranoju i otvara prostor za rušenje ličnosti“.
Član Saveta za borbu protiv korupcije Miroslava Milenović je izjavila da je ta institucija uputila 24 preporuke Vladi, navodeći da bi Ministarstvo kulture i informisanja trebalo, bez favorizovanja, da postupa prema medijima koji krše etičke kodekse.
Potrebno je ograničiti uplate iz budžeta za reklamiranje i promociju državnih organa i ustanova i javnih preduzeća, rekla je Milenović. Ona je ocenila i da bi Ministarstvo finansija i Poreska uprava trebalo da ujednačeno postupaju prema svim medijima. Prema njenim rečima, opasno je ako se diskreciono pravo ministra koristi selektivno prema političkim miljenicima i istomišljenicima.
Proteklih meseci su neki mediji bili blokirani zbog smešno malih iznosa, dok neki milionski dužnici rade, izjavila je Milenović. Ona je konstantovala da nije jasno kako će se do 1. jula završiti privatizacija državnih medija.
Ne znamo ko ima koliki kapital i za koliko može da se proda. Sve je izvesnije da rok neće biti ispoštovan, rekla je Milenović.
Izvor: Media Centar, FoNet
_______________________________________________________________________________________