Skandalozna javna rasprava u Užicu o planu upravljanja otpadom
Odavno u Užicu nije bilo skandaloznije javne rasprave od jučerašnje koja je, u sali užičke supštine, trebalo da bude posvećena Regionalnom planu upravljanja otpadom za devet lokalnih samouprava u Zlatiborskom i Moravičkom okrugu.
Zbog neumesnih odgovora i komentara prof dr. dr Sunčice Vještice sa beogradskog Fakulteta za primenjenu ekologiju Futura Univerziteta Metropoliten, koja je rukovodila timom za izradu tog Plana, i predstavnika gradske vlasti, građani, koji su tražili odgovore o stanju i budućem statusu deponije Duboko, burno su negodovali i na kraju napustili taj skup.
Profesorka je na pitanja građana uzvraćala pitanjima, doskočicama i optuživala ih da su odgovorni za to što na deponiji Duboko završava izuzetno mali procenat selektovanog otpada, jer ga ne odvajaju u primarnoj selekciji.
Čudila se na pitanje zašto javnost nije bila uključena u izradu Plana, na primedbu o tome da u njemu nema anlize ostvarenja prethodnog takvog dokumenta, pa i na to što građani postavljaju pitanja o deponiji Duboko.
Profesorka je prevršila meru kada je uvredila jednu od prisutnih građanki, obrativši joj se sa: „Plavušice, predstavite se“. To je izazvalo bes prisutnih građana, koji su negodovali povicima „sram vas bilo“ i ogorčeni napustili skup.
Iako je raspravu organizovao Grad Užice, profesorka je sve vreme držala „bukvicu“, dok se zamenik gradonačelnice Rajko Radosavljević oglasio na početku, kada je pročitao nazive javne rasprave i Plana, a potom ponavljao da se primedbe na sadržaj tog dokumenta „moraju dostaviti isključivo u pisanoj formi“.
Na to su reagovali aktivisti „Da (ne) dišemo Duboko“, saopštavajući da su „pisane primedbe dostavili još pre mesec dana, ali da na njih niko nije reagovao“.
I pored nezadovoljstva građana time što nisu dobili suvisle odgovre na sva pitanja, Radosavljević je iskoristio priliku da „zaključi javnu raspravu“, dok su oni napuštali skupštinsku salu zbog profesorkine uvrede. Time je otkrio pokušaj užičke vlasti da samo formalno prikaže da je rasprava održana.
Osim Radosavljevića, profesorke Vještice i njenog saradnika Gorana Kneževića, skupu su prisustvovali gradski većnik Srđan Nedeljković, koji se nije oglašavao, a umesto direktora JKP Duboko, bila je direktorka tehničkog sektora tog preduzeća Tanja Knežević.
Šta ćeš ti ovde?
Nakon prekida skupa, zameniku gradonačelnice Rajku Radosavljeviću prišao je narodni poslanik Bogdan Radovanović (ZLF) iz Požege i negodovao zbog načina na koji je javna rasprava organizovana, a on mu je uzvratio: „Šta ćeš ti ovde?“ Time je zamenik gradonačelnice iskazao neznanje o tome da su javne rasprave – javne, da su namenjene građanima i svim zainteresovanim licima, pa i narodnim poslanicima.
S druge strane, zainteresovanu javnost činili su građani, opozicioni odbornici, članovi udruženja „Da (ne) dišemo Dubko“, ekološki aktivisti i drugi.
Planom, čije povlačenje je ranije tražilo udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“ jer u njemu nije prikazano stvarno stanje na deponiji Duboko, obuhvaćeni su Užice, Čačak, Bajina Bašta, Arilje, Čajetina, Požega, Kosjerić, Ivanjica i Lučani, koji su osnivači JKP RCUO Duboko.
Građani su ukazali na to da je Plan izrađen pre požara na deponiji Duboko, da time ne prikazuje realno stanje na njoj i protivili se njenom proširenju.
Navodili su da JKP Duboko nema sve potrebne dozvole, da deponija ugrožava zdravlje ljudi i životnu sredinu, a profesorka se pravdala time da može da odgovara samo na pitanja koja su obuhvaćena Planom, ali ne i na ona koja se tiču stanja na deponiji i njenog budućeg statusa, iako se sve to pominje u tom dokumentu.
Koji požar?
Na pitanje Vladana Sinđića, odbornika ZLF zašto u Planu nisu pomenuti požari na Deponiji, profesorka Vještica je rekla „koji požar“ i, po ko zna koji put, nasmejala učesnike rasprave.
Na sumnje o nezakonitoj javnoj nabavci za izradu tog Plana, pošto JKP Duboko koji je naručilac tog dokumenta, nema sve potrebne dozvole i praktično nelegalno posluje, rekla je da je „posao dobijen na osnovu tendera“, „da to košta 8,5 miliona dinara, ali da novac još uvek nije isplaćen“, pitajući ironično učesnike rasprave „koliko su oni tendera sproveli u životu“ i “da li znaju kako funkcionišu javne nabavke“.
Na podsećanje da se deponija Duboko ipak navodi u Planu i da u njemu piše da je predviđeno da se na njoj, od 2024. godine, izgradi još jedno polje za deponovanje smeća, profesorka je bila zatečena i odgovorila: „To moram proveriti“ i izazvala opšti smeh prisutnih građana.
– Molim vas da imate dovoljno kulture kada postavljate pitanja – reagovala je profesorka na ismevanje i dokaz o tome da, kao autorka Plana, nije obaveštena o njegovim detaljima, baš onim koji se tiču deponije Duboko.
Na reakciju građana da ne žele regionalnu deponiju u svom gradu i da traže da Užice dobije svoju deponiju, profesorka je poručila da je „deponija Duboko tu gde jeste i da će biti tu, dok država ne odluči drugačije“.
___________________________________________________________
doktor, profesor, plus plvusa….3 u 1….kakva sramota za doktore, profesore, plavuse ako je tako bilo….sto obrazovaniji to bezobrazniji