Slabo interesovanje za Civilnu zaštitu
Na upravo završenoj sednici Skupštine grada, broj jedinica civilne zaštite smanjen je sa dosadašnjih 69 na 14, a ukupan broj pripadnika koji će biti angažovani u ovim jedinicama sa 690 na 574. Razlog za ovu odluku je slaba popunjenost pojedinih jedinica, odnosno nezainteresovanost građana.
Bratislav Zečević, šef Službe za bezbednost i odbranu Grada Čačka, kaže da Civilna zaštita u Čačku trenutno broji od 200 do 250 pripadnika. Kako je najavio, u narednom periodu biće organizovana edukacija u srednjim školama o značaju Civilne zaštite, kao i jedna pokazna vežba na kojoj će učestvovati pripadnici Civilne zaštite, vatrogasci i komunalna policija.
– Trenutna popunjenost jedinica Civilne zaštite je oko 30 do 40 procenata, odnosno 200 do 250 ljudi. Problem je u tome što naši sugrađani nisu upućeni dovoljno šta predstavljaju te jedinice, njihova prava i obaveze. Mislim da bi ponovo u školski sistem trebalo vratiti predmet Civilna zaštita i animirati posebno mlade ljude. Pojačaćemo obilazak srednjih škola i edukaciju mlađeg stanovništva kako bi se uključili u jedinice Civilne zaštite, budući da će prolaziti određene vrste obuka. U saradnji sa vatrogasnom brigadom, policijskom stanicom, komunalnom policijom i MZ Prijevor izvešćemo pokaznu vežbu – najavio je Zečević.
Prema njegovim rečima, najviše ljudstva nedostaje na seoskom području, i cilj je da se te jedinice popune jer meštani najbolje poznaju svaki kutak u selu, što je posebno važno kada je potrebno reagovati brzo i zaustaviti eskalaciju nekog vanrednog događaja.
Grad će sa svoje strane u narednom periodu uložiti znatna sredstva za obuku pripadnika Civilne zaštite, njihovo opremanje, a u toku je uređenje objekta gde će biti smeštena služba. Kako je rekao šef Službe za bezbednost i odbranu Grada Čačka, u toku je uređenje nekadašnjeg objekta Tehnosa za potrebe jedinica Civilne zaštite gde će se nalaziti skladište kao i učionica.
Zakon o vanrednim situacijama precizira da jedinicima Civilne zaštite mogu pristupiti muškarci uzrasta od 16 do 65 godina, i žene od 16 do 60 godina.
– Pristupanje jedinicima je na dobrovoljnoj bazi, a nakon toga pripadnik ima određene obaveze i prava. Svako njihovo aktiviranje lokalna samouprava finansira. Lica koja su nezaposlena dobijaju dnevnice dok firme lica koja su zaposlena dobijaju refundaciju troškova na ime određenih poreza. Svi pripadnici Civilne zaštite biće adekvatno odeveni i obučeni za izvršavanje pojedinih zadataka. Očekuje se novi Zakon o vanrednim situacijama gde će pojedine specijalizovane jedinice pripasti pod nadležnost lokalnim samoupravama – navodi Zečević.
Oni koji su zaintersovani da se priključe jedinicima Civilne zaštite mogu da se jave u kancelariju 55, preko puta šaltera 1 i 2.
_____________________________________________________