Smenjeni direktor ne može ni na staro radno mesto
Donedavni direktor Centra za socijalni rad u Gornjem Milanovcu Aleksandar Jevtović smenjen je krajem oktobra prošle godine odlukom Skupštine opštine i danas se bukvalno našao na ulici. On tvrdi da je to učinjeno mimo zakona i da se radi o osveti predsednika opštine Dejana Kovačevića jer se usprotivio kršenju zakona u procesu javnih nabavki oko izgradnje novog objekta Centra za socijalni rad u ovom gradu. Nakon smene, Jevtović se nije vratio ni na svoj raniji posao u opštinskoj upravi, jer je Opštinsko veće sistematizacijom radnih mesta, ukinulo njegovo radno mesto, ali i još desetak mesta na kojima se tražila pravnička struka.
Postojeća zgrada Centra za socijalni rad u Gornjem Milanovcu izgrađena je osamdesetih godina kao zidano-montažni objekat. O potrebi izgradnje novog objekta dugo se govori pre svega jer nije omogućavao pristup osobama sa invaliditetom. Tokom 2019. godine sklopljen je načelan dogovor opštinskog rukovodstva i Ministarstva za rad i socijalnu politiku o zajedničkom ulaganju za izgradnju novog objekta, u odnosu 50:50 i sistemom ključ u ruke.
– Sredstva od Republike u iznosu od 15 miliona su došla u februara mesecu 2019. godine. Opština je imala obavezu da pripremi dokumentaciju za sprovođenje javne nabavke, da obezbedi dodatna sredstva za izgradnju zgrade i da obezbedi projekat za izgradnju zgrade. Medjutim, niko iz Centra za socijalni rad nije učestvovao u izradi projekta. Imali smo samo jedan sastanak u opštini i jedan sastanak u Centru gde nam je prezentovana samo jedna skica kako bi trebalo da izgleda zgrada spolja i raspored prostorija u zgradi. Ništa dalje od projekta nismo dobili. Tek u septembru mesecu opština nam dostavlja predlog ugovora o zajedničkoj izgradnji po kome bi opština učestvovala sa 15 miliona dinara i Centar za socijalni rad koji bi takodje dao 15 miliona, navodi Jevtović.
Medjutim, opštinska administracija napravila je nekoliko propusta u pisanju ugovora na koja im je ukazao i Upravni odbor, tvrdi Jevtović.
-U ugovoru nije naveden početak ni završetak izgradnje. Od Centra se tražilo da avansno da 15 miliona, ali nije bio predviđen sistem zaštite, odnosno garancija. Tražio sam da se predvidi bankarska garancija kao i da se predvidi rok za početak i završetak radova i u situaiciji promenjenih okolnosti šta će se dešavati. Opština je uvažila te primedbe, i mi smo 30. oktobra 2019. zaključili ugovor o zajedničkoj izgradnji po kome bi zgrada trebalo da ima 604 kvadrata po sistemu ključ u ruke, vrednosti 30 miliona dinara. Izmenili smo plan o javnim nabavkama, priča Jevtović.
Kada je došlo do realizacije ugovora, na sastanku u opštini, na kome su prisustvovali predstavnici Centra za socijalni rad, opštinske uprave i predstavnici projektanta koga je opština izabrala, navedeno je da cena izgradnje po kvadratu neće biti 450 evra, već oko 700 evra, i da će vrednost radova biti veća od 30 miliona, iako je ugovorom predviđena izgradnja ključ u ruke, tvrdi Jevtović. Da bi se nastavila dalja procedura u skladu sa zakonom, bilo je neophodno aneksirati ugovor, a potom raspisati javnu nabavku, a ta procedura u ovom slučaju traje od 45 do 60 dana, navodi nekadašnji direktor Centra za socijalni rad.
– Na sastanku početkom marta, projektant koga je angažovala opština rekao je da je cena ove vrste objekta 450 evra po m2, da bi na sastanku 6. novembra cena natasla na 700 evra po m2. Nakon toga 14. novembra dobijam mejl od načelnika opštinke uprave u kome stoji da potpišem odluku o sprovođenju javne nabavke, kao i ovlašćenje opštinskoj upravi da sprovede javnu nabavku, a da će vrednost investicije biti 45 miliona dinara, što je automatski kršenje prvobitno potpisanog ugovora. To bez aneksa ugovora nije moglo da se potpiše. Otvaranje ponuda bilo je planirano 16.decembra. Po Zakonu o budžestkom sistemu i Zakona o budžetu RS, budžet se zaključava 15. decembra, odnosno nakon toga se ne mogu preuzimati obaveze. Ako je otvaranje ponuda 16. decembra kako bi mi mogli da prenesemo avans od 15 miliona? Nisam smeo ni zakonski da potpišem takvu javnu nabavku i ubeđen sam da sam radio po zakonu, objašnjava Jevtović.
Medjutim, sva ta objašnjena nisu ništa vredela pa su odbornici Skupštine opštine 30.oktobra 2020. doneli odluku da se Jevtović smeni, a na njegovo mesto izabran je Dragan Vučićević. Kao glavni razlog za razrešenje, kako je navedeno od predsednika opštine na sednici Skupštine, jeste to što je Jevtović odbio da potpiše odluku o sprovođenju javne nabavke u vezi izgradnje zgrade Centra za socijalni rad.
I dok se spremao da se vrati na svoje staro mesto u opštinsku upravu, na mesto rukovodioca odseka za poslove organa opštine, po hitnom postupku, opštinsko veće, samo nekoliko dana nakon smene Jevtovića 6. novembra 2020. godine, ukida njegovo radno mesto, ali i sva ostala mesta za koje se tražilo zvanje diplomirani pravnik.
-Ovom odlukom o izmenama i dopunama Pravilnika organizacije i sistematizacije radnih mesta koja je doneta početkom novembra, ukinuta su sva radna mesta za koja bih baš ja ispunjavao uslove. Ukinuto je negde oko desetak radnih mesta. Na primer, radno mesto za eksproprijaciju imovine. Godinama se priča o izgradnji pristupne saobraćajnice koja bi spojila Milanovac i auto-put Miloš Veliki, a ukida se radno mesto lica koje treba da vrši eksproprijaciju, a da nije navedeno da će te poslove obavljati neko drugo lice ili služba. Ukinuto je radno mesto evidentiranja opštinske imovine. Radno mesto gde mi je mirovao radni odnos, mesto rukovodioca odseka je ukinuto, a ostao je odsek za poslove organa opštine. Kako može da postoji organizaciona jedinica, a da ne postoji šef, pita Jevtović.
Jevtović je rešenjem opštinske uprave iz decembra meseca zvanično neraspoređen, a kako je najavio, žaliće se na odluku, a potom Upravnom sudu. Opština je do sada izgubila nekoliko sporova zbog nezakonitih smena i otkaza neposlušnima, ali niko od njih nije vraćen na posao raznim pravnim smicalicama. Podsetimo se slučaja smene načelnice Opštinske uprave Gorice Petrović ili smene Boška Milovanovića sa mesta predsednika Skupštine Opštine.
Kovačević: Sve što ima može da se obrati nadležnim institucijama
Predsednik opštine Gornji Milanovac nije želeo da našoj ekipi detaljnije govori o smeni Jevtovića ni o njegovim optužbama za kršenje zakona u procesu javnih nabavki.
-Sve što sam rekao o smeni Jevtovića rekao sam na sednici Skupštine opštine. To je za mene zaključena tema. Smena direktora je bila zbog nedovoljnog angažmana na svom radnom mestu. Upravni odbor je doneo predlog za razrešenje, mi smo prihvatili, ministarstvo je dalo pozitivno mišljenje o novom direktoru, tako da ništa ne bih imao da kažem na tu temu. Što se tiče sistematizacije radnih mesta, bilo kakve izjave na ucveljene bivše direktore neću odgovarati. Sve što ima može da se obrati nadležnim institucijama Republike Srbije i oni će mu rešiti sve probleme, odgovorio je Kovačević.
I pored naših poziva predstavnici opozicije nisu želeli da komentarišu dešavanja u vezi Centra za socijalni rad, navodeći da se radi o obračunu i unutarstranačkim sukobima u SNS zbog prevlasti.
-Ne bih da komentarišem dešavanja u Centru za socijalni rad, rekao nam je bivši predsednik opštine Milisav Mirković, čelnik GG „Pobedi i spasi opštinu Gornji Milanovac“.
Medjutim Jevtović je u medjuvremenu napustio SNS.
-Nino me nije ni pozvao iz SNS, niti je pokušao da me zaštiti. Više nisam član te stranke niti me oni više zanimaju, rekao nam je Jevtović.
Pratimo Ozonpress i u Takovu, hvala vam.
Korila koza ovcu…
KARMA je cudo Jevtovicu,mnogo ljudi si ostavio bez bez posla,sto u Opstinskoj upravi,sto u Centru za socijalni rad.
Kako su zanimljivi botovi što blate poštenog čoveka. Svi u Milanovcu znaju ko je Jevtović, a ko su oni što ga blate. Njegov problem je što je pošteno radio svoj posao i sprečio lopovluk, zato je smenjen.
Jevtović nije kao oni, on radi pošteno ali to u ovom nakaradnom sistemu vrednosti nije na ceni.