Prethodni članak
Spomenici posvećeni Velikom ratu
Objavljeno 04/01/2015
Komentara: 0
СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈА ПОСВЕЋЕНА ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ
Чачански крај је током првог великог рата, чију смо стогодишњицу обележили прошле године, слободи даривао знатне људске жртве, попут других српских подручја. Хтели смо да подсетимо суграђане на спомен обележја посвећена овом стравичном догађају. Набројаћемо само јавне споменике на територији Чачка. Почећемо од градског насеља, где их је највише:
- 1. Спомен-костурница у којој су сахрањени српски и непријатељски војници пали у Првом светском рату на подручју Чачанског краја налази се на Новом гробљу. Костурница је израђена од бетона, на чијем се средишњем делу уздиже споменик од грубог тесаног камена у облику четворостране пирамиде са квадратним базисом. На све четири стране споменика уграђени су верски симболи уклесани у граниту: православни крст, католички крст, јеврејска Давидова звезда и исламски полумесец. Испод православног крста аплициране су године исклесане од мермера: 1912 до 1918. Аутор споменика је Исидор Јањић, инжењер из Чачка.
- Споменик-гробница војводе Степе Степановића налази се на Старом гробљу. Гробница је израђена од бетона. На њој је постављен споменик величине 250х45х25 cm од белог мермера у облику пирамиде. На предњој страни споменика, при врху, уклесан је крст, испод кога је аплициран бронзани рељеф војводе Степе у профилу и текст: Степан Степановић војвода. На базису споменика уклесан је ловоров венац са две заставе са стране и изломљеним оружјем. На левој страни споменика аплициран је ловоров венац са палмином граном, изливен у бронзи. На десној страни уклесан је текст: Јелена 1861-1943. Изнад венца уклесан је текст: Степан 1856-1929. Ограду споменика сачињавају четири већа и пет мањих стубова од белог мермера у облику топовских граната, међусобно повезаних ланцима од кованог гвожђа. На већим стубовима уклесана су места на којима је војвода Степа водио познате битке: Пирот 1913. г. и Цер 1914. г., Једрене 1913. г. и Добро поље 1918. г. Аутор рељефа са ликом војводе Степе је Ђорђе Јовановић, академски вајар из Београда.
- Споменик војводе Степе Степановића постављен је на скверу испред зграде Поште (Градско шеталиште). Скулптура висине 245 cm представљена је у стојећем ставу. Изливена је од бронзе. Налази се на постољу од црног гранита са уклесаним словима Војвода Степа. На десном углу травњака постављен је стуб од белог мермера у форми топовске гранате, на коме су уклесане године: 1856 и 1929, које означавају године рођења и смрти војводе Степе. Аутор споменика је Дринка Радовановић, академски вајар из Београда.
- Спомен-плоча постављена је и на фасади куће у којој је живео војвода Степа Степановић (Улица Војводе Степе број 3). Плоча величине 34х70 cm изливена је од бронзе са плакетом војводе Степе у левом горњем углу. Аутор је Живорад Максимовић, академски вајар из Чачка. Текст испод плакете:
1856 – 1929
Чачак
1969
Текст на плочи:
У овој кући живео је и радио војвода Степа Степановић командант Друге српске армије
- Спомен-плоче, постављене на северном и јужном зиду храма цркве у Чачку (Улица Цара Душана број 2), посвећене су палим ратницима Чачка, Атенице, Кулиноваца, Лознице, Јездине и Придворице. Плоче величине 90х240 cm су од црног гранита, правоугаоног облика, у горњем делу лучно засведене, са уклесаним словима обојеним златном бојом. На обе плоче у горњем делу уклесан је текст истоветне садржине:
Јунаци пали на пољу части за слободу своје браће за славу и величину своје домовине у ратовима од 1912 до 1918 год.
СЛАВА ИМ!
Пописано је 300 јунака из Чачка, 57 из Атенице, 21 из Кулиноваца, 59 из Лознице, четири из Јездине и девет из Придворице.
- Спомен-плоча постављена је и на фасади родне куће мајора Гавриловића (Улица Цара Лазара број 6). Плоча димензија 104×67 cm изливена је од бронзе, правоугаоног облика засведена при врху и са плакетом у горњем делу плоче. Аутор плоче је Живорад Максимовић, академски вајар из Чачка. Текст на плочи:
Као коамндант 2. Батаљона Х кадравског пука издао је заповест у херојској одбрани Београда 1915. године:
Војници! Јунаци! Врховна команда избрисала је наш пук из војног стања. Наш пук жртвован је за част Београда и отаџбине. Ви немате да се бринете за ваше животе који више не постоје… Зато напред у славу!
Захвални грађани Чачка.
1985.
- Спомен-плоча постављена је и на фасади зграде у којој су рођени браћа Глишићи (Улица Браће Глишића број 7). Плоча величине 104х60 cm израђена је од белог мермера са полукружим врхом. У горњем делу уклесан је грб Краљевине Југославије са раширеним крилима орла. На плочи су уклесана црно обојена слова:
Александар Глишић командант VII пука рођен 1873 г. – погинуо на Куманову 1912 г.
Душан Глишић потпуковник ђачке чете и подоф. школе рођен 1875 г. – умро у Урошевцу 1915 г.
Милутин Глишић – Рујо рачуноиспитивач гл. контроле рез. п. поручник рођен 1880 г. – погинуо на Дрини 1915 г.
Слава им!
Удружење за унапређење Чачка
- Споменик Надежде Петровић постављен је на скверу испред зграде Гимназије (Улица Жупана Страцимира). Изливен је од бронзе и представља седећу фигуру до испод појаса, са сликарском палетом у левој и кистом у десној руци. На масивном постаменту од гранита уклесана су слова. Аутор споменика је Иван Мештровић, академски вајар из Њујорка. Текст на постаменту: НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ 1873 – 1915
- Спомен-биста Владислава Петковића Диса, постављена је у парку Народног музеја. Биста димензија 60х45 cm изливена је од бронзе. Налази се на постаменту од гранита са уклесаним словима. Аутор бисте је Сретен Стојановић, академски вајар из Београда. Текст на постаменту: ВЛАДИСЛАВ ПЕТКОВИЋ ДИС 1880-1917
АТЕНИЦА. Споменик, постављен код Атеничког врела, посвећен палим ратницима у Првом светском рату, палим борцима, жртвама фашистичког терора и важнијим историјским догађајима села Атенице и Кулиноваца. Композиција споменика састоји се од осам неједнаких, косо постављених елемената, израђених од тераце. На средишњем делу постављен је мањи елемент у четвртастом базену са водом. На сваком елементу уграђена је плоча од црног гранита, са уклесаним словима. Високо степениште води до централног дела споменика, правоугаоног облика, на коме је уграђена плоча од црног мермера, при врху благо засведена и са уклесаним грбом СФРЈ изнад текста. Аутор споменика је Живорад Максимовић, академски вајар из Чачка. Трећа плоча лево:
ПАЛИМ У РАТОВИМА 1912 – 1918. ГОДИНЕ (списак 75 бораца)
Трећа плоча десно:
ПОГИНУЛИМ У РАТОВИМА 1912 – 1918. ГОДИНЕ (списак 78 бораца)
БРЕСНИЦА. Спомен-плоча постављена је на северном зиду цркве у Бресници, а посвећена ратницима Бреснице, Бечња, Остре, Бумбаревог Брда и Вујетинаца. Плоча димензија 276х155 cm је од белог мермера, у горњем делу засведена и са уклесаним крстом изнад текста. Текст на плочи:
Изгинулим борцима за веру и част своје отаџбине за ослобођење и уједињење свих срба хрвата и словенаца у балканском и светском рату од 1912. до 1918.
Благо оном ко довјека живи ,имао се рашта и родити.
Поштуј роде окићене мртве,
плати роде ове свете жртве,
јер они за тебе су живот дали,
а ти њиховој деци се захвали.
На гробу нам у туђини никад
српско цвеће неће нићи.
Поздравите нам нашу децу
нећемо им никад стићи.
ОВАЈ ВЕЧИТИ СПОМЕН ПОДИГОШЕ БЛАГОРОДНИ РОДИТЕЉИ И СРОДНИЦИ!
Пописано је 167 ратника из Бреснице, 87 из Бечња, два из Остре, 19 из Бумбаревог Брда и три из Вујетинаца.
ВАПА. Спомен-плоча постављена у холу Дома културе посвећена је ратницима палим од 1912. до 1918. и борцима палим од 1941. до 1945. То су три плоче изливене од бронзе. Мања плоча димензија 25х60 cm у горњем делу је савијена са стране у облику свитка. На њој су стихови. На две истоветне плоче величине 54х73 cm су имена палих ратника и погинулих бораца. Ликовно решење плоче дао је Божидар Плазинић, сликар из Чачка. Текст на плочама:
Били су храбри, били су борци
памтиће ликове и дела њихова потомци
настављајући ваша дела
смелим и чврстим ходом
са нама живите слободом.
Друга плоча:
ПАЛИМ РАТНИЦИМА У ОСЛОБОДИЛАЧКИМ РАТОВИМА 1912 – 1918. (списак 43 ратника)
ГОРЊА ГОРЕВНИЦА. Споменик-чесма постављена испред зграде Основне школе посвећена је палим ратницима, умрлим носиоцима Албанске споменице, палим борцима и жртвама фашистичког терора. Израђена је од белог бетона са штокованом терацом, правоугаоног је облика са засведеним горњим делом и нешто ширим базисом. Са леве и десне стране на споменик се наслањају два пиластра штокована у квадратна поља црно-беле боје. На споменик је уграђено шест плоча од црног мермера са уклесаним словима. Аутор споменика је Живорад Максимовић, академски вајар из Чачка. Текст на првој плочи:
Они су пали да би били семе слободе,
која што и човек значи!
Они су пали ал од смрти јачи,
ушли су гордо у бескрајно време.
На другој и трећој плочи:
ПАЛИ ЗА СЛОБОДУ 1912 – 1918 (списак од 153 борца)
На четвртој и петој плочи:
УМРЛИ НОСИОЦИ АЛБАНСКЕ СПОМЕНИЦЕ (83 борца)
ДОЊА ТРЕПЧА. Спомен-чесма „Извор слободе“ подигнута је поред пута, а посвећена ратницима палим у Првом светском рату, палим борцима Народноослободилачког рата и жртвама фашистичког терора. Композицију комплекса сачињава осам елемената троугаоног облика, неједнаке величине, изливених у белом бетону. Сама чесма је компонована од више правоугаоних елемената. На централном троугаоном елементу са обе стране су уклесана слова текста, обојена плавом и црвеном бојом. Цео комплекс је поплочан каменим плочама црвене боје. Аутор спомен-чесме је Миодраг Живковић, академски вајар из Београда. Текст на споменику:
1912-1918
БИЛИ СМО ВЕРНИ НАРОДУ СВОМ (пописано је 147 бораца)
ЖАОЧАНИ. Спомен-чесма подигнута је у знак сећања на пале ратнике у Првом светском рату и пале борце у Народноослободилачком рату из Жаочана, Петнице, Качулица, Мршинца, Слатине и Премеће. Чесма је израђена од белог бетона и састоји се из два дела: доњег, са три славине за воду, и горњег, који је у односу на доњи мало увучен. На горњем делу уграђене су четири плоче: у средини је мања димензија 36,5х75 cm са текстом градитеља, испод ње плоча величине 69х43 cm са именима палих бораца у НОР-у, а лево и десно две плоче габарита 69х43 cm са именима палих ратника у Првом светском рату. Плоче су изливене од бронзе са Албанском споменицом и Споменицом 1941. изнад текста. Аутор спомен-чесме је Живорад Максимовић, академски вајар из Чачка. Текст на првој плочи:
1971 Месна заједница и градитељи водовода својим јунацима што их даде земља ова у ратовима и бунама 1912-1918 и 1941-1945.
На осталим плочама дати су спискови ратника, не раздвајајући да ли су пали у првом или другом великом рату. Пописано је 38 бораца из Жаочана, 17 из Слатине, 15 из Мршинаца, три из Петнице, два из Качулица и три из Премеће.
ЗАБЛАЋЕ. Спомен-плоче постављене су на северном и јужном зиду цркве у Заблаћу, а посвећене ратницима Заблаћа, Вапе, Балуге, Кукића, Липнице и Горичана. Плоче величине 136×100 cm израђене су од црног гранита, правоугаоног облика, благо засведене при врху и са уклесаним крстом. На плочама су уклесана златно обојена слова. Прва плоча:
ИЗГИНУЛИМ И ПОМРЛИМ БОРЦИМА У РАТОВИМА 1914 – 1918. год.
„На хумкама у туђини
Неће српско цвеће нићи
Поручите нашој деци
Нећемо им никад стићи“
Пописано је 44 ратника из Заблаћа, 36 из Вапе и 25 из Балуге.
Друга плоча:
ИЗГИНУЛИМ И ПОМРЛИМ У РАТОВИМА 1914 – 1918. год.
„Поздравите отаџбину
Пољубите српску груду
Спомен борбе за слободу
Нека наше хумске буду“
Следи списак 27 ратника из Кукића, седам из Липнице и 54 из Горичана.
ЈАНЧИЋИ. Спомен-чесма постављена је у близини Основне школе. Посвећена је генералу Вукоману Арачићу и палим ратницима села Јанчића. Чесма је израђена од правилно тесаних камених блокова, који се са стране косо завршавају. На чесми је постављена биста генерала Арачића величине 85×88 cm, изливена од бронзе. На средњем делу чесме уграђена је плоча димензија 65×220 cm од црног гранита са уклесаним бело обојеним словима. Текст на плочи:
ЧЕСМА ГЕНЕРАЛА АРАЧИЋА
У знак сећања и великог признања палим знаним и незнаним јунацима приликом пробоја аустро-немачког фронта на положају IГОДУН Ђ ШИЉКОВИЦА на Ваведење 1914. год. на челу са својим командантом Ужичке војске
ГЕНЕРАЛОМ ВУКОМАНОМ АРАЧИЋЕМ
На олтар отаџбине од 1912 – 1918 год. положише у рату своје животе: следи списак 50 јунака.
Ову спомен чесму подиже својим трудом уз помоћ Банске управе и грађена села Јанчића ПЕТАР П. ПЕТРОВИЋ – БЕКУТИЋ резерв. п. пуковник из Јанчића 1937 год.
ЈЕЖЕВИЦА. Спомен-плоча постављена је на северном зиду цркве у Јежевици, а посвећена ратницима села општина јежевичке и слатинске. Плоча величине 165×138 cm правоугаоног је облика израђена од белог мермера са широким базисом и полукружно засведеним горњим делом. У полукружном делу уклесан је лик Милоша Обилића са крстом лево и десно од лика. На базису је уклесана пушка са бајонетом и топовским зрном. На плочи су уклесана црно обојена слова. Следе спискови 158 ратника из јежевичке и 77 из слатинске општине.
КАТРГА. Спомен-плоча посвећена палим ратницима села Катрге постављена је у холу Основне школе. Плоча је од белог мермера са уклесаним грбом Краљевине Југославије. На плочи су уклесана црно обојена слова. Текст на плочи:
СПОМЕНИК ИЗГИНУЛИМ РАТНИЦИМА 1912 – 1918 (следи списак 60 ратника)
ПОГИНУЛИ 1876. год. (списак од седам ратника).
КАЧУЛИЦЕ. Споменик постављен у центру села посвећен је палим ратницима Првог светског рата, палим борцима и жртвама фашистичког терора из села Горичана и Качулица. Израђен је од бетона у облику петостраног стуба са букњином на врху. Основа споменика је петострана у облику звезде и на свакој страни је уграђена плоча, изливена од бронзе, са именима палих бораца. На свакој страни средишњег дела споменика аплициране су розете у облику звезде при дну и цвета при врху. Аутор споменика је Његош Војиновић, вајар из Чачка. Текст на првој и другој плочи:
РАТНИЦИ КАЧУЛИЦА 1912 – 1918 (пописано је 57 ратника)
Текст на трећој и четвртој плочи:
РАТНИЦИ ГОРИЧАНА 1912 – 1918 (пописано је 57 ратника)
ЉУБИЋ. Споменик на брду Љубићу посвећен је ратницима погинулим у ратовима 1912–1918, палим борцима 1941–1945. и жртвама фашистичког терора. Израђен је од обрађеног гранита и састоји се од шест стубова, међусобно повезаних каменим луковима. На сваком стубу уграђена је по једна плоча димензија 100х40 cm, изливена од бронзе са именима палих бораца, док је на првом стубу плоча са ликом Радомира Ђуракића. Јужно до споменика, у масивној каменој громади, угравирана је мања плоча величине 60х26 cm елипсастог облика, такође изливена од бронзе. Аутор споменика је Дарко Поповић, архитекта из Београда. Текст на петој и шестој плочи:
РАТНИЦИ 1912 – 1918 (списак од 82 ратника)
Текст на седмој плочи:
1912
Синови Љубића,
Хвала вам на жртви.
Живите у нама.
Јер ви нисте мртви
1918
МЕЂУВРШЈЕ. Спомен-плоча постављена на северном зиду храма манастира Ваведење посвећена је палим ратницима Бељине, Парменца, Риђага, Паковраћа, Међувршја и делом Чачка. Плоча величине 113×219 cm израђена је од црног гранита са уклесаним крстом при врху и златно обојеним словима:
ПОГИНУЛИ И УМРЛИ РАТНИЦИ ЗА СЛОБОДУ И ОТАЏБИНУ ИЗ III. ЧАЧАН. ПАРОХИЈЕ ОД 1912 – 1918 ГОДИНЕ
Пописано је 20 ратника из Бељине, 46 из Парменца, 34 из Риђага, 45 из Паковраћа, девет из Међувршја и 35 из Чачка.
МИОКОВЦИ. Спомен-плоче постављене на северном (две) и јужном зиду цркве у Миоковцима посвећене су палим ратницима из Миоковаца, Милићеваца, Пријевора, Трбушана, Љубића, Ракове и Вранића. Плоче су израђене од гранита, на врху засведене, са уклесаним словима обојеним златном бојом и крстом изнад текста:
ПАЛИМ БОРЦИМА ЗА СЛОБОДУ И УЈЕДИЊЕЊЕ СРПСКОГ НАРОДА У РАТОВИМА ОД 1912-1919. ГОДИНЕ.
Спомен им подигоше благородне породице 15-VIII-1921. год. у цркви Миоковачкој.
Пописано је 126 ратника из Миоковаца, три из Пријевора, 100 из Милићеваца, 77 из Ракове, 41 из Вранића, 83 из Трбушана и 97 из Љубића.
Споменик постављен у центру Миоковаца посвећен је палим ратницима из Првог светског рата, палим борцима и жртвама фашистичког терора. Израђен је од белог бетона у форми обелиска који се према висини шири. Базис споменика је изливен у пет једнаких правоугаоних делова са уграђеним плочама величине 54х73 cm, изливеном од бронзе на сваком делу. Аутор споменика је Његош Војиновић, вајар из Чачка. Текст на првој, другој и трећој плочи:
РАТНИЦИМА МИОКОВАЦА 1912 – 1918 (укупно 138 ратника)
МОЈСИЊЕ. Споменик постављен у близини задружног дома посвећен је палим ратницима из Првог светског рата, палим борцима и жртвама фашистичког терора. Композиција споменика се састоји од 11 елемената обрађених железничких шина, неједнаке величине, обојених црвеном бојом, који симболизују устаничко оружје. Цела композиција је на пространом постољу од бетона, на коме су урезане године 1912 – 1918 и 1941 – 1945. На сваком металном елементу, при дну, аплициран је текст. Аутор споменика је Михајло Митровић, архитекта из Београда. Пописано је 120 ратника, али није наглашено из кога рата су.
Спомен-плоча постављена на северном зиду цркве у Мојсињу посвећена је палим ратницима из Мојсиња, Станчића, Доње Трепче, Горње Трепче и Остре. Плоча величине 211х145 cm израђена је од гранита, у горњем делу је засведена, са укесаним грбом Краљевине Југославије оивиченим заставама и две топовске цеви. На плочи су уклесана слова обојена златном бојом. Текст на плочи:
Ову плочу подиже изгинулим и умрлим ратницима 1912 – 1919. год. у спомен својим родитељима Тодору и Мики, сна Косара и син им Марко Максимовић 1935.
Следе спискови 73 ратника из Мојсиња, 17 из Станчића, 65 из Доње Трепче, 61 из Горње Трепче и 125 из Остре.
ПРЕЉИНА. Спомен-плоча постављена на северном зиду цркве у Прељини посвећена је палим ратницима из Прељине и Балуге. Плоча димензија 110х130 cm израђена је од белог мермера, у горњем делу је засведена, са урезаном пушком и топом у доњем делу плоче и крстом изнад текста:
СПОМЕН ПАЛИМ БОРЦИМА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ И УЈЕДИЊЕЊЕ 1912 – 1919 ИЗ ПРЕЊИНЕ И БАЛУГЕ
На списку је 127 бораца.
Споменик посвећен ратницима палим у Првом светском рату и изгнаним Словенцима у Другом светском рату постављен је у близини старе железничке станице у Прељини. Израђен је од белог бетона и састоји се из два елемента: на десној страни је споменик у облику цвета, посвећен изгнаним Словенцима, а на десној страни споменик пирамидалног облика постављен укосо према југу, посвећен палим ратницима. Оба споменичка елемента постављена су на издужени двостепени базис, на који су уграђене две плоче и розета у средини изливена од бронзе. Аутор споменика је Његош Војиновић, вајар из Чачка. Текст на плочи:
Бранећи родну груду, у ратовима од 1912. до 1918. погинули су 133 борца из Прељине. Незаборавом живе у новим генерацијама слободара.
- јул 1977. Захвални потомци
ПРИЈЕВОР. Спомен-чесма постављена у близини задружног дома посвећена је палим ратницима из Првог светског рата, палим борцима и жртвама фашистичког терора. Израђена је од белог бетона и састоји се од два елемента, косо постављена, са овалном унутрашњом страном. Лево и десно од чесме постављено је шест плоча, које су уграђене на косо израђена постоља. На прве три плоче уклесан је текст:
ПАЛИМ РАТНИЦИМА 1912 – 1918 (уписана су имена и презимена 84 борца)
ПРИСЛОНИЦА. Спомен-плоче постављене у припрати цркве манастира Вујан посвећене су палим ратницима из Брђана, Соколића, Прислонице, Горње Трепче, Доње Трепче, Семедражи, Коњевића, Луњевице, Прељине, Остре, Љубића, Мрчајеваца и Горњег Милановца. Плоче димензија 150х100 cm, 194х66 cm и 183х95 cm израђене су од гранита, у горњем делу засведене, са уклесаним словима и крстом изнад текста:
ПАЛИМ БОРЦИМА ЗА ВЕРУ И ОТАЧЕСТВО ОД 1912 ДО 1919 Г.
На другој и трећој плочи текст је нешто модификован:
ИЗГИНУЛИМ БОРЦИМА ЗА ВЕРУ И ОТАЏБИНУ ОД 1912 ДО 1919 ГОДИНЕ
Следе спискови 139 палих бораца из Прислонице, 95 из Соколића, 10 из Доње Трепче, 129 из Брђана, седам из Семедражи, 13 из Коњевића, два из Луњевице, седам из Прељине, осам из Горње Трепче, пет из Горњег Милановца и по један из Бруснице, Остре, Љубића, Мрчајеваца и Невесиња.
Спомен-чесма, постављена у порти манастира Вујан, посвећена је палим ратницима из Прислонице, Брђана и Соколића. Првобитну плочу подигао је војвода Никола Милићевић – Луњевица, а обновљена је 1922. године. Чесма је израђена од тесаног камена са правоугаоним горњим делом. На централном делу чесме уграђена је плоча од гранита, са уклесаним словима:
Овај источник обновише добровољним прилозима добри и побожни грађани грађанке села Прислонице, Брђана и Соколића за покој душе изгинулих ратника 1912 – 1919 године
РАЈАЦ. Споменик подигнут на месту званом Биљеге посвећен је палим ратницима 1912-1918. и палим борцима НОР-а. Израђен је од белог бетона и има облик сеоске капије. У средини је уграђена плоча димензија 100х60 cm од белог мермера са уклесаним словима обојеним црном бојом, црвеном петокраком при врху и две ловорове гранчице у средини плоче. Текст на плочи:
ПОГИНУЛИ У РАТОВИМА 1941 – 1945
ПОГИНУЛИ У РАТОВИМА 1912 – 1918 (пописано 78 ратника)
РАКОВА. Споменик постављен испред зграде задружног дома посвећен је палим ратницима из Првог светског рата, палим борцима и жртвама фашистичког терора. Израђен је од белог бетона, правоугаоног облика, на чијој је свакој страни уграђена плоча величине 83х37 cm изливена од бронзе. Текст на првој и другој плочи:
ПАЛИ РАТНИЦИ 1912 – 1918 (списак од 71 ратника)
СЛАВА ИМ
- 10. 1990. Грађани Ракове
РОШЦИ. Споменик постављен у центру села посвећен је палим ратницима Првог светског рата. Израђен је од пешчара, правоугаоног облика, са двоструким базисом. На предњој страни споменика урезане су две пушке оивичене кружним венцем од лишћа. На све четири стране споменика уклесана су слова, местимично обојена црном бојом, са именима палих ратника. Споменик је израдио Радомир Илић, каменорезац из Врнчана. Текст на споменику:
У знак сећања и вечног признања палим борцима који дадоше животе у борби за слободу против непријатеља: Аустрије, Немачке и Бугарске од 1914 – 1918 год.
Спомен подиже организација Савеза бораца народно-ослободилачког рата уз помоћ грађана општине Рожачке 1955 год.
Уписана су имена 130 палих ратника.
ТРНАВА. Спомен-плоче постављене на јужном, спољашњем, зиду, лево и десно од врата цркве у Трнави, посвећене су палим ратницима из Трнаве и Виљуше. Обе плоче димензија 169х100 cm израђене су од белог мермера са широким базисом и полукружно засведеним горњим делом, у коме је уклесан лик Милоша Обилића са крстом на ивицама плоче. На базису су уклесани пушка са бајонетом и топовско зрно. Текст на плочама:
ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ 1912 (следи списак 107 ратника)
ПАЛИМ ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ И УЈЕДИЊЕЊЕ 1918 (уписана су имена 97 ратника)
Аутори: Др Светислав Љ. Марковић – Милован Вуловић