Sprema se reforma Centara za socijalni rad
CENTRI za socijalni rad uskoro će biti grupisani, a sve u cilju blagovremenog, celovitog i kontinuiranog zadovoljavanja potreba građana. Takva kategorizacija ustanova će biti praćena zakonskim odredbama u oblasti socijalne i porodično-pravne zaštite, ali će i sprečiti moguće „rutinsko“ postupanje stručnjaka i sindrom „izgaranja na poslu“.
Jedna od prvih podela centara biće po veličini, odnosno broju i strukturi zaposlenih stručnjaka, ali i korisnika i teritorije koju pokrivaju. Razlozi za uvođenje promena u sistemu socijalne zaštite su postizanje veće blagovremenosti u postupanju i efikasnosti u radu, kao i racionalno upravljanje obimom posla, vremenom i ljudskim resursima.
Ministarstvo rada pokrenulo je i rad na izmenama i dopunama Pravilnika o organizaciji rada i normativima i standardima rada centra za socijalni rad, a jedna od ključnih tačaka je izrada novih normativa za utvrđivanje broja i strukture potrebnih stručnih radnika u centrima za socijalni rad.
SLOŽENE POTREBE KORISNIKA„Kategorija“ korisnika se utvrđuje prema dominantnom problemu koji ima građanin koji zatraži pomoć socijalne i porodično-pravne zaštite – ističu nadležni. – Potrebe i problemi porodice ili pojedinca su višeslojni – od onih u oblasti socijalne zaštite, pa do složenih potreba u oblasti porodično-pravne zaštite, zdravstvene zaštite, obrazovanja itd.
Normativi mogu biti i struktura i broj korisnika, ali će se to znati kasnije, jer je posao tek na početku.
Prema rečima ministra Zorana Đorđevića, od 1. januara 2019, centri i ustanove će se naći u sistemu Trezora, a od naredne nedelje počinju obuke u Upravi za trezor za svih 209 ustanova socijalne zaštite.
– Insistiram na tome da namenski trošimo budžetska sredstva i to je jedan od razloga za prelazak na Sistem izvršenja budžeta (ISIB), jer je taj način poslovanja mnogo bolji, korisniji i efektivniji – istakao je Đorđević.
To znači da 209 ustanova socijalne zaštite neće moći da troše novac kao do sada i raspolažu njime preko svojih filijala, već će Ministarstvo u potpunosti kontrolisati trošenja, kako bi se sprečile zloupotrebe, ali i racionalno trošio novac u skladu sa potrebama.