Sram je na njihovoj strani
Povodom nedavne presude Gisel Pelicot, koja se odnosi na slučaj masovnog seksualnog nasilja, Inicijativa „Ne posmatraj. Reaguj!“ izražava duboku zabrinutost zbog tretmana problema seksualnog nasilja u našem društvu. Silovanje je i dalje tabu i njime se ne bavimo na adekvatan način. Ovaj slučaj ponovo ukazuje na hitnost sistemskih promena i na potrebu za dubokim suočavanjem sa kulturom nasilja ali i neodgovornosti.
Podsećamo da smo kao društvo propustili priliku da prilikom nedavnih izmena Krivičnog zakonika uskladimo definiciju silovanja sa preporukama Istanbulske konvencije. Ova konvencija, koju je Srbija ratifikovala, postavlja standarde koji zahtevaju da se silovanje definiše na osnovu izostanka pristanka, a ne uz primenu sile ili pretnje. Ovaj propust dodatno otežava pristup pravdi za sve žrtve nasilja, pa i seksualnog nasilja i nastavlja sistemsku nepravdu koja se vekovima čini ženama.
Pozivamo sve medije da preuzmu aktivniju ulogu u osvetljavanju problema nasilja prema ženama a naročito seksualnog nasilja, kroz pokretanje novinarskih inicijativa koji će se baviti ne samo slučajevima seksualnog nasilja, već i dubinskom analizom uzroka i posledica kulture nekažnjivosti u Srbiji. Tu su i smernice grupe “Novinarke protiv nasilja” koje obezbeđuju odgovorno izveštavanje. Ono mora da pruži glas žrtvama i da doprinese podizanju svesti javnosti o neophodnosti promena, naročito promena kod muškaraca.
Takođe, apelujemo na sve aktere u društvu, a naročito Ministarstvo prosvete, da iniciraju dijalog koji će podstaći muškarce, pre svega one mlađe, da preispitaju sopstvene stavove i ponašanja. Borba protiv seksualnog nasilja nije samo pitanje zakonskih okvira, već i šire promene društvenih normi koje čine da se nasilje odobrava i nastavlja. Aktivna uloga muškaraca je ključna, u borbi, za stvaranje društva u kojem su svi bezbedni, sigurni i ravnopravni.
Inicijativa „Ne posmatraj. Reaguj!“ poziva sve relevantne aktere – zakonodavce, pravosudne organe, medije, organizacije civilnog društva i pojedince – da zajednički rade na unapređenju zakonodavnog okvira, obrazovanju, i stalnoj promociji nenasilja. Samo kroz zajednički napor možemo izgraditi društvo koje će stajati uz žrtve seksualnog nasilja i nasilja uopšte i koje će jasno i nedvosmisleno reći – nasilje nije prihvatljivo. Mladi na ulicama nam to poslednjih nedelja jasno govore! Poslušajmo ih!
Podsećamo da je u četvrtak sud u Francuskoj osudio je Dominiquea Pelicota na 20 godina zatvora zbog drogiranja i silovanja nekadašnje supruge Gisele Pelicot, koje je trajalo gotovo deceniju, kao i regrutovanja drugih muškaraca da je siluju.
O inicijativi
Inicijative „Ne posmatraj. Reaguj!“ je okupila muškarce koji žele da se bore protiv nasilja prema ženama. Oni su se potpisujući povelju “Muškarci protiv nasilja nad ženama” obavezali da će reagovati na svako ispoljavanje nasilja i da nikada neće posegnuti za bilo kojom vrstom nasilja prema ženama – fizičkom, verbalnom, seksualnom, psihološkom, ekonomskom ili nekom drugom. Istaknuti vizuelni umetnik Slavimir Stojanović Futro je volonterski kreirao vizuelni identitet inicijative. Hvala mu beskrajno na tome.
O nasilju nad ženama
Nasilje nad ženama je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena.
Nasilje nad ženama je jedan od osnovnih društvenih mehanizama kojima se žene prisiljavaju da budu u podređenoj poziciji u odnosu na muškarce. Nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira. – Definicija nasilja nad ženama po dokumentima Ujedinjenih nacija
- novembar je odabran kao dan sećanja na sestre Mirabel (Patria, Minerva i Maria Tereza), koje su ubijene od strane diktatora Dominikanske Republike Rafaela Trujilla. 25. novembar proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prvoj konferenciji feministkinja Latinske Amerike i Kariba (Feminist Encuentro) održanoj u Bogoti 1981. godine. Na konferenciji, žene su govorile o nasilju u porodici, silovanju i seksualnom zlostavljanju, te nasilju koje žene trpe pod režimima, uključujući torturu i nasilje nad političkim zatvorenicama.
Godine 1999. Ujedinjene Nacije su rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ovaj datum takođe ozačava početak kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.
___________________________________________________