Srbi se teško odvajaju od roditelja
Istraživanje koje je sproveo „Eurostat“ pokazalo je da najveći broj mladih u Srbiji i dalje živi sa roditeljima, ali i da se broj onih koji se još nisu osamostalili tokom poslednje tri godine porastao.
U Srbiji čak 69,5 odsto mladih između 18 i 34 godina i dalje živi u roditeljskom domu, što je znatno iznad proseka Evropske unije koji iznosi 47,9 posto, pokazao je izveštaj „Evrostata“. Jedina zemlja u kojoj veći procenat mladih i dalje živi sa roditeljima je Slovačka (69,6 odsto).
Izveštaj je pokazao i da se broj mladih u Srbiji koji je i ostaju pod porodičnim krovom povećao u odnosu na prethodne godine. Tako je 2013. sa roditeljima živelo 67,0, a 2014. godine 69.2 odsto mladih, a trend rasta prisutan je i u gotovo svim zemljama jugoistočne i centralne Evrope. Najveći rast zabeležili su Španci – sa 51,5 odsto 2010. godine na 58 odsto 2015. godine i Italijani – sa 61.4 odsto 2010. godine na 67.3 odsto 2016.
U grupu zemalja u kojoj više od polovine mladih između 18 i 34 godine i dalje živi pod maminim i tatinim krovom spadaju pored Italijana i Portugalci (62,9%), Grci (63,8) i Poljaci (60,9).
Kakvo je stanje u regionu?
Od zemalja regiona, na listi koju je „Evrostat“ objavio pre nekoliko dana pozivajući se na poslednje dostupne podatke za 2015. godinu, nalazi se samo Srbija. Poslednji dostupni podaci za Hrvatsku i Makedoniju datiraju iz 2014. godine, a prema njima čak 70,3 odsto Hrvata i 72,5 odsto Makedonaca još uvek se nije osamostalio.
Najbolju statistiku u regionu, iako ih ona svrstava u donji deo tabele, imaju Bugarska (56,2), Rumunija (59,2) i Slovenija (60,8). Podataka za Crnu Goru, BiH i Albaniju nema.
Skandinavci šampioni
Najbrže se osamostaljuju mladi sa severa Evrope, pa tako tek nešto manje od 20 odsto Danaca i dalje živi sa roditeljima. U vrhu liste nalaze se još i mladi Finci, Šveđani i Norvežani.
Iako se obrazloženje može pronaći i u različitim kulturološkim navikama, razliku između severa i juga, odnosno centralnog dela Evrope, na prvom mestu treba tražiti u ekonomskim prilkama. Poznato je da su mladi na jugu Evrope i Mediteranu daleko vezani za roditelje i da duže ostaju u roditeljskom domu, ali isto tako statistike pokazuju da je najveća nezaposlenost među mladima upravo u tim delovima Evrope.
Blic
Тачна је ова ваша констатација.Нарочито је видљиво на гробљима кад се деца растају са својим покојним родитељима.Иначе у овом суровом варварскокапиталистичком окружењу деца наравно не имају куд отићи осем у иностранство.Хоће ли од дваеспет иљада плате да купе стан можда,под условом да се упосле код неког или да постану бизнисслинени.На крају овај што је написао текст изгледа не живи животом свог народа. ЈАДНА НАША ДЕЦА.