Србија, држава и црква, 1918-1920, век обнове и уједињења
Удружење Ирмос организује предавање историчара др Немања Девића под насловом ,,Србија, држава и црква, 1918-1920, век обнове и уједињења“.
Српски народ се 1918. године нашао међу победницима Великог рата: на таласу победа стварана је нова, велика држава, чије су границе померене са Дунава и Саве на Караванке. Ујединиле су се разне покрајине, културе, народи, вероисповести. Некадашња Краљевина Србија, од тада Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца прерасла је у средњу силу, са важном улогом у новоуспостављеном међународном поретку. Истовремено, требало је обнављати разорену државу и решавати нагомилане унутрашње проблеме. Један од најважнијих момената било је и обнављање Пећке патријаршије током 1920. године, када су се после векова робовања симболично под једним сводом окупиле све српске земље.
Ипак, иза свих догађаја, сто година касније, остала су и бројна отворена питања и контроверзе: о потреби и моделима стварања југословенске државе, улоге и положаја српског народа у новој држави и његове “националне демобилизације“, улоге великих сила на креирање спољне политике Краљевине Србије и Југославије, ратних губитака српског народа који су се одразили и на демографију читавог 20. века, судбине регента Александра и његових “ратних другова“, како је симболично исписано на Албанској споменици…
О овим темама ће говорити историчар др Немања Девић. Рођен је 1989. године у Смедеревској Паланци. Дипломирао је на Одељењу за историју Филозофског факултета у Београду, где је окончао и мастер студије. У јулу овде године је на истом факултету одбранио докторску дисертацију ,,Партизански покрет у Србији 1941-1944“. Kао студент, радио је на попису жртава Другог светског рата у Шумадији, ангажован на пројектима Музеја жртава геноцида и Комисије за тајне гробнице при Министарству правде Републике Србије. Такође, сарађивао је у изради и организовао изложбе „Јунаштвом у славу, српски војник у Првом балканском рату 1912“ и „У име народа, репресија у Србији 1944-1946“. За своју прву књигу награђен је 2009. наградом „Драгиша Кашиковић“. Од 2018. запослен је у Институту за савремену историју.
Предавање ће бити одржано у недељу 11. октобра у манастиру Вазнесењу у Овчарско-кабларској клисури, са почетком у 10 часова (након Свете Литургије), уз поштовање свих епидемиолошких мера.
______________________________________________________________________________