Šta će biti sa deponijom Duboko: Građani traže zatvaranje, a vlast nudi sanaciju
Veliki požar na deponiji Duboko kod Užica, drugi za dva meseca, kao i višegodišnje zagađenje vodotokova od deponijskih otpadnih voda, što je posledica nestručnog upravljanja tim sistemom, otvorio je i veliku dilemu – šta sa deponijom?
Zatvoriti zapuštenu i opasnu deponiju ili je sanirati? Gde će se odlagati otpad iz Užica, Čačka i okolnih opština, ukoliko se ona zatvori? Koje su garancije da će deponijom, posle skupe sanacije, upravljati stručni ljudi, a ne partijski poslušnici?
Dok nadležni tvrde da je kvalitet vazduha u Užicu, zbog požara koji je zahvatio deponiju 3. maja, „dobar“, iako se dim i smrad i dalje povremeno osećaju, i najavjuju njenu skupu sanaciju i modernizaciju, građani se tome izričito protive i ne veruju zvaničnim „istinama“ o kvalitetu vazduha, voda i zemljišta.
Osim toga, sa jučerašnjeg zbora u Lunovom Selu, meštani tog i okolnih sela u blizini deponije, ponovo su tražili da se zaustave tenderi za njenu sanaciju i modernizacju, a tražili su ostavke i procesuiranja odgovornih za, kako su poručili, „nezamapćenu ekološku katastrofu u Užicu“.
Sa tog okupljanja, stanovnici Lužničke doline, Karana, Dubokog, Lokve, Tatinca, Sevojna i drugih područja, koja su najviše izložena posledicama požara i zagađenjima vodotokova, pozvali su sve Užičane da dođu na protest u utorak, 21. maja ispred Skupštine grada u 18 časova.
Meštani ukazuju na to da u Turski potok, koji protiče ispod deponije, završavaju otpadne deponijske vode i ulivaju se u reku Lužnicu, čiju vodu koriste za zalivanje useva, povrća i voća, koje prodaju na pijaci i koriste ga za sopstvene potrebe. Iz Lužnice, takva voda završava u Skrapež i Moravu, pa su ugrožena i područja Požege i Čačka.
Zbog zagađenja voda, meštani su godinama tražili od gradske vlasti i inspekcije da reaguju, ali su im oni uzvraćali da voda, kako svedoče, „sasvim u redu“.
Ovogo puta, meštani su se organizovali i formirali incijativni odbor za organizaciju protesta, koga čine predstavnici svih ugroženih sela. Ukoliko se njihovi zahtevi ne ispune, zapretili su radikalnijim merama, pa i blokadom prilazu kamionima deponiji na kojoj se i dalje odlaže smeće, i pored toga što joj je, pre dve godine, Ministarstvo zaštite živote sredine oduzelo dozvolu za rad.
S druge strane, da vlast uopšte ne razmatra zahtev meštana o zatvaranju deponije ukazuju izjave zvaničnika. Pre neki dan, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović i gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević su saopštile da je „već raspisan međunarodni tender za sanaciju i modenizaciju deponije Duboko“. To će državu koštati, rekle su, oko 30 miliona evra.
Gradonačelnica je objasnila da će, u okviru najavljene sanacije deponije, „biti zacevljen i Turski potok“.
Ona tvrdi i to da je sitauacija na deponiji „iz dana u dan sve bolja“ i da je na deponiji „sve manje dima“.
– Zahvaljujući naporima koje smo učinili prethodnih dana, ugašeno je više od 70 odsto požara. Dronovi sa termovizijskim kamerama su doprineli da lociramo žarište i sada se radi i na njegovom gašenju. Ako sve bude kako treba, a nadam se da hoće, požar će u potpunosti biti ugašen za pet do šest dana – navela je gradonačelnica.
Međutim, meštanima sela oko deponije, izgleda da je dosta rešenja vlasti po modelu „od izbora do izbora“, pa ne veruju ni u najnovija preizborna obećanja, pozive na strpljenje i razumevanje. S druge strane, iako su se sami organizovali, služeži se društvenim mrežama, dobro im je došla i podrška opozicije i razočaranih naprednjaka. Računaju i na solidarnost svih Užičana, bez obzira na partiijske knjižice.
Ali, kako ubediti Užičane da je, osim virtuelnog „bunta“ na društvenim mrežama, potrebno i nešto uraditi u realnosti od smrada u celom gradu. Nije to problem samo ratara i voćara Lužničke doline, već i svih Užičana.
______________________________________________________-
Verujem za sanaciju, ali da je izvedu strane firme, koje bi nadzirale strane firme….samo tako, drugacije ne ide, jer bi napravili prevaru….preveli zednog preko vode….a obzirom da novca nema, nema stranih firmi, nema ni sanacije….barem pola godine