Šta sve donosi novi Zakon o stanovanju
Svaka zgrada će od sledeće godine imati svog upravnika, svi stanari moraće da plaćaju održavanje, a stanodavci neće moći da izbegnu porez na iznajmljivanje stana.
1. Upravnik zgrade
Po novom zakonu posao upravnika neće biti plaćen ukoliko ga stanari sami izaberu među sobom. S tim što stanari imaju mogućnost da angažuju i profesionalnog upravnika van zgrade kojeg će plaćati po stanu od 200 do 350 dinara mesečno.
2. Prinudni upravnik
Ukoliko stanari ne mogu da se organizuju i izaberu upravnika među sobom ili angažuju profesionalca sa strane opština će u zgradi uvesti prinudnu upravu i angažovati profesionalnog upravnika s liste koju će voditi Privredna komora Srbije. Njega će plaćati stanari dok ne izaberu među sobom upravnika.
4. Upravnik zgrade = menadžer
Upravnici zgrada će imati sličnu funkciju kao dosadašnji predsednici skupštine stanara samo sa naglašenom menadžerskom ulogom. Upravnik je taj koji treba da obavesti nadležne organe da obave neku hitnu intervenciju ukoliko je potrebna, da vodi računa o olucima, zaključi ugovor u ime stanara sa javnim preduzećima, odnosno zastupa zajednicu stanara u svim pravnim poslovima.
5. Podaci o podstanarima
Na osnovu novog zakona, stanodavci će morati podatke o zakupcima da dostave upravniku zgrade, što znači da neće više moći da izbegnu plaćanje poreza na iznajmljivanje stana.
6. Stanari odgovaraju za štetu
Mnoge zgrade trenutno nemaju ni skupštinu stanara, a kamoli predsednika pa se ne zna ko je odgovoran za štetu koja nastane zbog neadekvatnog održavanja višespratnice. Novim zakonom će stanari sami brinuti o spoljašnjem i unutrašnjem uređenju zgrada. Zgrade ne smeju da ugrožavaju treća lica, niti imovinu trećih lica. Ukoliko dođe do štete nastale neadekvatnim održavanjem zgrade, odgovaraju svi stanari.
7. Izvršitelji naplaćuju kazne
Ukoliko neko od stanara ne bude želeo da plaća naknadu za održavanje zgrade, upravnik će imati pravo da dokaze o neplaćenoj naknadi podnese privatnim izvršiteljima. Kazne za neplaćanje održavanja zgrade iznosiće od 5.000 do 50.000 dinara.
8. Bez zaštićenih stanara
Novi zakon trebalo bi konačno posle 70 godina da reši pitanje zaštićenih stanara. Reč je o građanima koji su ostali da žive u stanovima i nakon što su denacionalizacijom ti stanovi pripali drugim vlasnicima. Stanovi u kojima trenutno žive zaštićeni građani biće vraćeni pravim vlasnicima. Zaštićeni stanari biće preseljeni u stanove u javnoj svojini i imaće mogućnost otkupa tih stanova kao i svi drugi tokom devedesetih godina.
9. Registar o zgradama
Jedinstvenu evidencija podataka o stambenim zajednicama vodiće Agencija za privredne registre i biće javno dostupna na internet strani agencije. Rok za formiranje registra svih stambenih zgrada u Srbiji je 12 meseci.
10. Hitni radovi
Predviđeno je da se u javnom interesu vrše radovi hitnih intervencija na stambenim zgradama, stambeno-poslovnim zgradama, poslovnim zgradama, zgradama javne namene ili zgradama kulturnim dobrima, u slučaju kada nadležni subjekt nije izvršio potrebne radove, a neizvođenjem radova mogle bi da nastanu štetne posledice po život ili zdravlje ljudi, životnu sredinu, privredu ili imovinu veće vrednosti. Navedene radove na održavanju zgrade preuzima jedinica lokalne samouprave.
_____________________________________________________________
Najviše će da kukaju oni što su kupili stan za 2 €.
Нема везе пошто су га купили. Нису требали да га купују уопште ко је радио петанаест година стан му је преко личног дохотка наплаћен.Погледај негдашње правилнике и законе.Сад ови оће да ухлебе своје партијске стручњаке знају педесет речи енглеског имају мастерски занат знају да куцају на тастатури и знају да возе ауто. Прелазак улице на пешачком није обавезно знање.
Ja placao CETRES i niko mi ga nije kupio.Nego,nije ni vazno,bilo zarad glasova za SPS.Mora se voditi red,A NE MORAJU PARTIJSKE ako izaberu sami predsednika,ali posto su kao rogovi u vreci IMACE PRINUDNOG,verovatno partijskog.
Nista ovde nije novo ni nelogicno. Sve je nekada placao NEKI FOND,sada toga nema,sve je u privatnom vlasnistvu.TREBA TO SHVATITI.Svako mora da shvati da SVOJU KUCU mora i da odrzava i nije vazno da li je pod zajednickim krovom.
Da se stanari nisu godinama ponasali prema zajednickoj imovini,do ovoga ne bi doslo.Proslo je vreme kada im je Stambeno menjalo bojlere,slavine i krecilo hodnike.Shvatete li,ljudi,da svojim nemarom ugrozavate okilinu.Pacovi,bubasvabe i zuti mravi su zbog vasih prljavih zgrada i podruma,fasade se rone,ne samo zbog starosti,vec i zbog toga sto vam cevi cure na sve strane.Kupovinom stana niste kupili samo unutrasnje zidove,shatite to.Da li vam deca pisu po vasim hodnicima kao u zgradi,da li pale prekidace u stanu kao u liftu? Ne,jer je to vase,A OVO?Da li biste bacali kese pune djubreta u sopstvena dvorista? Dosta je vise vase bahatosti i divljackog ponasanja.Svaka vlast bi donela ovakav zakon.SNS-mrzim i nista lepo o njima,ali ni o vama koji niste sposobni da izaberete predsednika Kucnog saveta i da brinete o zivotnom prostoru.DODJOSE DIVLJI I ISTERASE PITOME.
Pa sad ako ce o postenju, kad ce da pocnu da vracaju pare onima sto su, kao moji roditelji, po 30 godina placali u neki fond a stan nikad nisu ni dobili?
Плаћао сам такође цео радни век и еве настави и сад да дајем да финансирају стране изборе и странце да ме понижавају са страним сатрапима како су нас бомбардовали да не страдају цивили.Воз у Грделици. Ниш Алексинац итд.Балканску киблу треба пробушити да уђе вода до врха
Zivim u zgradi i Boga sam molio da se izglasa ovakav zakon,jer postalo je neizdrzivo.Ponasanje pojedinih stanara nije ni za zatvor-vec za ludnicu.
Da Komunalna policija radi svoj posao kako treba i radi cega je formirana, vise bi prihodovali gradu nego sto mu je budzet.