Šta sve obuhvata zimska oprema?
Zimska oprema je u svim državama obavezna, a kazne za njeno neposedovanje su velike, naročito ako dođe do saobraćajne nezgode. Diplomirani saobraćajni inženjer i soabraćajni instruktor Filip Kuzmanović, podseća da je ona neophodna i o0bavezna u periodu od novembra do aprila kada su na putevima moguće susnežica, led i sneg, pa se opreznost podiže na viši nivo.
- ŠTA ZAKON KAŽE, KOJA JE ZIMSKA OPREMA OBAVEZNA U AUTOMOBILIMA?
Zakon je propisao da je upotreba zimskih pneumatika obavezna od 1. novembra do 1. aprila na sve četiri točka, ako na putu ima snega, leda ili poledice. To znači da vozači mogu nekažnjeno da prođu, u smislu zakona, ako imaju letnje pneumatike u navedenom vremenskom periodu ukoliko nema snega, leda ili poledice ali..
Bitno je osvrnuti se na načelo odgovornosti svakog učesnika u saobraćaju, tj. odgovornost da vozilo održava u takvom stanju kojim će sprečiti nastanak saobraćne nezgode odnosno smanjiti verovatnoću da do nje uopšte dođe.
U zimskim uslovima vozači se susreću sa iznenadnom maglom, kišom, poledicom i snegom na kolovozu, kao i drugim vremenskim nepogodama, koje mogu izazvati niz neprijatnih i opasnih situacija. Letnji pneumatici prilikom niskih temperatura gube svoju najvažniju karakteristiku a to je prijanjanje, što dovodi do povećanja zaustavnog puta čak i do dva puta. Veća dubina kanala na šarama pneumatika za zimu glavni je razlog zašto čak i najjeftiniji zimski pneumatici imaju četiri puta bolje prijanjanje nego letnji. “Šare” zimskih pneumatika su tako oblikovane da sprečavaju zadržavanje snega i pojavu „akvaplaninga“ (kada vozilo svojom težinom ne može da istisne vodu na putu ispod pneumatika). Minimalna dubina gazećeg sloja pneumatika (šare) na zimskim pneumaticima mora biti najmanje 4mm. Konstrukcija metalnog kostura zimskog pneumatika takođe je tvrđa i otpornija na mehaničke udare. Ovo su samo neki od argumenata zašto je izuzetno važno da vozila poseduju ispravne zimske pneumatike na sva četiri toča, u period od novembra do aprila.
Takođe, od 1. novembra do 1. aprila izvan naseljenih mesta obavezno je u prtljažniku imati lance ili druga sredstva za povećanje trakcije točkova. Kada je sneg na kolovozu, lanci se montiraju na pogonske točkove, i to na onim saobraćajnicama gde je saobraćajnim znakom označena njihova obavezna upotreba. U naseljenim mestima, vozila ne moraju biti opremljena lancima.
- POSTOJE LI POSEBNI ZAHTEVI AKO KREĆEMO KA ZIMSKIM CENTRIMA ILI PLANINAMA?
Ne postoje posebni zahtevi i uslovi za vožnju kroz zimske centre. Vozači su u obavezi da zimsku opremu poseduju i koriste na propisan način. Ukoliko prilikom vršenja kontrole vozača i vozila, policija utvrdi da vozač ne upotrebljava zimsku opremu ili lance za sneg na mestima gde je to obavezno, policijski službenik će narediti vozaču da ih upotrebi. Ukoliko vozač ne postupi po naredbi službenog lica, biće kažnjen novčanom kaznom od 10.000 RSD i isključen iz saobraćaja, odnosno, po mogućnosti upućen na put gde zimska upotreba nije neophodna.
- ŠTA SAVETUJETE DA SE IPAK IMA U AUTOMOBILU KADA SE KREĆE KA PLANINAMA?
Pre putovanja obavezo proveriti akumulator i rashladni sistem, ispravnost sistema za grejanje, proveriti tečnost u rezervoaru za pranje vetrobrana, metlice brisača i njihovu ispravnost. Bitno je naoružati se opremom za čišćenje snega. Pri čišćenju ne isključiti čišćenje krova, kako bi sprečili da sneg i led sa krova ne ugroze druge vozače. Pored zimske, vozilo mora posedovati i svu obaveznu opremu (rezervni točak ili sredstvo za osposobljavanje izduvanog pneumatika, sigurnosni trougao, prvu pomoć, uže ili polugu za vuču). Uže za vuču je odličan alat za izvlačenje iz snega. Pored toga, poželjno je posedovati i manju lopatu, sveću i upaljač, zimske rukavice i ostalu propratnu zimsku odeću. Ubaciti i ćebe u vozilo, nikada se ne zna da li će se na putu zateći kolaps. Takođe je poželjno posedovati i adapter za punjenje baterije mobilnog telefona u vozilu.