Šta to kriju gradonačelnik i Gradsko veće
Grad Čačak je svojevremeno bio prva lokalna samouprava u Srbiji koja je donela sopstveni Pravilnik o konkursnom sufinansiranju medijskih projekata u oblasti javnog informisanja od javnog interesa na svojoj teritoriji.
O kvalitetu tog Pravilnika, možda na najbolji način svedoči činjenica da je nekoliko meseci kasnije, Ministarstvo kulture i informisanja prilikom pisanja jedinstvenog Pravilnika obavezujućeg za sve nivoe vlasti, kojim se uređuje konkursno sufinansiranje medijskih projekata, kao matricu usvojilo upravo čačanski Pravilnik.
Iako upozoren na ove okolnosti i zamoljen da u svom mandatu ne odstupa od opšteusvojene prakse gradonačelnik Čačka Milun Todorović, postupajući valjda u svojstvu poslušnog stranačkog aparatčika, uveo je princip po kome je sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa pretvoreno u isključivo davanje budžetskih para naprednjačkim medijima i medijima koje vlast SNS-a smatra sebi podobnim.
Najpre je voljom gradonačelnika i Gradskog veća u 2016. i 2017. godini, za člana Komisije koja je obavljala posao ocenjivanja pristiglih medijskih projekata, imenovan tadašnji službenik gradske adminsitracije Predrag Kovačević, što je bilo nedozvoljeno konkursnom procedurom. Kovačević je naprasno proglašen medijskim stručnjakom na osnovu prethodnog radnog staža provedenog u redakciji Radio Čačka, na mestu sportskog novinara. I ostali članovi Komisije imali su slične stručne kvalifikacije kao i on, tj. nikada tokom svog rada u nekom mediju nisu napisali ni jedno slovo nekog medijskog projekta, a još manje su imali obuku za ocenjivanje medijskih projekata.
Ove godine protivzakonito imenovanje članova Komisije iz reda zaposlenih u gradskoj administraciji nije se dogodilo, ali sukoba interesa kod članova Komisije koje su gradonačelnik i Gradsko veće imenovali svakako je bilo.
Do koje mere su gradonačelnik i članovi Gradskog veća bili spremni da idu u kršenju javnosti i transparentnosti rada Komisije za ocenu medijskih projekata, kao i celog konkursnog postupka najbolje svedoči odbijanje zahteva NVO Centar za monitoring i aktivizam CEMA.
NVO Centar za monitoring i aktivizam realizuje projekat “Forum za građanski nadzor javnih politika lokalne zajednice“ koji je podržan od Fondacije za otvoreno društvo, Srbija. Cilj ovog projekta je da se obezbedi građanski nadzor nad raspodelom javnih sredstava za sufinansiranje medijskih projekata čiji bi sadržaji trebalo da obezbede medijski pluralizam i kvalitetno informisanje svih građana Čačka.
Težište pažnje su predloženi medijski projekti, izbor tema i način na koji će njihova realizacija obezbediti javni interes u oblasti informisanja. Realizacija projekta započela je 1. maja, 2018. godine i trajaće do 30. aprila, 2019. To znači da će naš projektni tim pratiti ceo proces od donošenja odluke o raspodeli sredstava do njihove realizacije i konačnog izveštaja. Na kraju tog procesa rezultati naše analize biće predstavljeni u dokumentu koji će biti dostupan javnosti kao i u javnoj debati koja je planirana za mart naredne godine.
Inače, ovu praksu je u Srbiji primenilo tek nekoliko gradova među kojima je grad Užice od prošle godine, a ove godine sličan projekat realizuje Centar za ljudska prava u Nišu i nekoliko vojvođanskih gradova. Ceo projekat usaglašen je sa izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi čiji je cilj bolja primena instituta neposredne demokratije i veće uključivanje javnosti u rad opština i gradova
– Na moje veliko razočaranje, iako je gradonačelnik u startu sa oduševljenjem prihvatio ovu ideju, iz meni nepoznatih razloga se od nje odustalo. Nepoznati su mi jer, iako po Zakonu o upravnom postupku nadležne gradske službe su morale dostaviti odgovor na zahtev u roku od 30 dana, do ovog trenutka nemam zvaničan odgovor zašto je uskraćeno prisustvo građanskog nadzora u radu Komisije za ocenu medijskih projekata. Nezvanično sam saznala da su članovi Komisije bili protiv što je potpuna glupost jer oni nemaju nikakve ingerencije u odlučivanju o tome kako i na koji način će institucije grada Čačka obezbediti transparentnost u radu i trošenju javnih sredstava. O tome isključivo odlučuje gradonačelnik, Gradsko veće ili Skupština grada – kaže Svetlana Kojanović, rukovodilac projekta koji sprovodi CEMA.
Dakle, evidentno je da se, zbog pritisaka koje su izvršile pojedine zainteresovane strane u ovom procesu, odustalo od primene pricipa neposredne demokratije i poštovanja važećih zakonskih propisa.
– Moram da istaknem da sam pre početka realizacije ovog projekta obezbedela uslove da ni u jednom segmentu ne budem u sukobu interesa. Dakle, ’’zamrzla’’ sam aktivnosti u svom mediju, prekinula saradnju sa drugim medijima na kojima sam obavljala poslove konsaltinga, i nisam na bilo koji način bila učesnik aktuelnog medijskog Konkursa. Nažalost, time se ne mogu pohvaliti članovi Komisije gde su od tri člana, najmanje dva bila u sukobu interesa jer su odlučivali o projektima medija za koje i sami rade ili su članovi Udruženja koja su se pojavila kao aplikanti. Takođe, javnost nije imala uvid u njihovo radno iskustvo, posebno u oblasti projektnog finansiranja medija, kao i u kriterijume na osnovu kojih su donosili odluke. Iako kao građanski posmatrač nisam imala pravo glasaniti mogućnost da na bilo koji način utičem na donošenje odluka u radu Komisije ostaje pitanja na koja još uvek nema odgovora: ’’Kome je smetalo moje prisustvo? Da li su rezultati Konkursa bili unapred poznati? Da li je bilo političkih ili nekih drugih pritisaka u procesu odlučivanja o kojima javnost nije trebalo da bude obaveštena?… – kaže Svetlana Kojanović.
Ona naglašava da će se ovaj projekat realizovati bez obzira što je deo aktivnosti uskraćen. Tim koji čine izuzetni stručnjaci, doktori nauka iz zemlje i inostranstva, će nastaviti da prate realizaciju odobrenih projekata, kvalitet proizvedenih medijskih sadržaja i posebno u kojoj meri je ostvaren javni interes građana Čačka u oblasti informisanja podržan njihovim parama.
– Kao što sam napomenula, o tome ćemo sredinom naredne godine detaljno obavestiti javnost. Ali, meni lično, ostaje žal što moj grad kojim sam se nekada ponosila i koji je prvi inicirao ideju o projektnom finansiranju medija u Srbiji nije među gradovima koji makar deklarativno podržavaju principe demokratije. Posebno što sa svih strana sveta stižu kritike o stanju medija u Srbiji, strmoglavom padu slobode medija i neispunjenim uslovima u Poglavlju 23 u ovoj oblasti. Sasvim sigurno nije postojao ni jedan jedini razuman razlog da se u Čačku od demokratskih principa odustane posebno imajući u vidu da sam, bar mi se to ne može osporiti, imala dovoljno znanja, obrazovanja i iskustva da profesionalno obavim posao građanskog nadzora u ovom procesu i da zajedno pošaljemo bolju sliku svetu (reč je o projektu koji finansira američka organizacija). Zato ću za kraj citirati Kristijana Delora, generalnog sekretara Reportera bez granica koji je nedavno upozorio: „Osporavati legitimitet novinarstva danas znači igrati se sa izuzetno opasnom političkom vatrom„- zaključuje Svetlana Kojanović.
Gradonačelnik i članovi Gradskog veća znaju šta su to hteli da sakriju od javnosti, pa im je smetalo da nezavisni građanski posmatrač bude prisutan kada članovi Komisije ocenjuju prispele projekte. Što bi narod rekao: drugačije koza brsti kad je vuk gleda.
Nema sumnje kakva je ovde rabota u pitanju, a kako to izgleda kada se osporava legitimitet novinarstva i zapali opasna politička vatra, gradonačelnik Čačka imao je prilike već da se uveri u poslednjih mesec dana.
______________________________________________________________________
Novac daju ONIMA KOJI IH HVALE SRAMOTA