Šta to nude slovenački fakulteti
Sporazum o saradnji Srbije i Slovenije u oblasti obrazovanja potpisan je 2014. godine. Jedna od njegovih glavnih odrednica je da državljani Srbije mogu pohađati osnovno, srednje i visoko obrazovanje u Sloveniji, pod istim uslovima kao i građani Slovenije i obrnuto, što podrazumeva uzajamno oslobađanje školarine.
Nadležna ministarstva su sporazumom dogovorila i godišnju razmenu 18 stipendija u trajanju od tri do šest meseci, za sve kandidate do 26 godina. Stipendistima je obezbeđen smeštaj kao i stipendija u iznosu koji je utvrđen nacionalnim zakonodavstvom obe zemlje. Države će podsticati učenje srpskog i slovenačkog jezika. Sporazum je stupio na snagu u školskoj i studijskoj godini 2014/15, a potpisan je na pet godina uz mogućnost produžetka do trenutka kada Srbija postane članica EU. Zahvaljujući sporazumu srpski studenti mogu da studiraju pod istim uslovima kao i studenti Slovenije, za koje su osnovne studije besplatne.
– Jedan od ciljeva strategije internacionalizacije Univerziteta u Ljubljani je i povećanje broja studijskih razmena. U akademskoj godini 2014/2015 za studijsku razmenu odlučilo se 30 studenata iz Srbije. Otprilike dva odsto studenata Univerziteta u Ljubljani svake godine odlazi na studijsku razmenu na univerzitete u Srbiji, a najveće interesovanje je za ekonomiju i farmaciju. Kako je Slovenija članica EU, našim studentima Univerzitet u Ljubljani pruža veću prohodnost za dalje školovanje, a u poređenju sa drugim studentima Evrope, Srbi se smatraju veoma uspešnim – objasnio je svojevremeno u izlavi za list Politika prof. dr Ivan Svetlik, rektor Univerziteta u Ljubljani.
Studiranje u Sloveniji zasnovano je na evropskom sistemu koji podrazumeva da je praksa dominantna u odnosu na teoriju, studentu se ostavlja dovoljno vremena za obaveze ili posao van fakulteta, univerziteti su opremljeniji a profesori aktuelniji. Vladimir Todorović, koordinator studentske razmene na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka napominje da je interesovanje srpskih studenata iz godine u godinu sve veće u odnosu na mesta koja se nude.
– Ne može se reći da je studiranje u Sloveniji na mnogo višem nivou u odnosu na studiranje na našem fakultetu, ali je svakako Univerzitet u Ljubljani bolje rangiran od našeg. Prednosti studiranja u Sloveniji, ili bilo kojem drugom evropskom univerzitetu jeste što naši studenti mogu da steknu neko drugačije iskustvo, drugačije profesore i nivoe studiranja – objašnjava Todorović.
Postojeće mreže za razmenu studenata mogu u proseku da prihvate desetak studenata po godini, što je daleko manje od interesovanja. Studenti iz Srbije na raspolaganju imaju fakultet za socijalni rad, elektro inžinjering, zdravstveni faklultet, fakultet za administraciju, pomorstvo i promet, a kojih nema na ovdašnjim univerzitetima. Najveće interesovanje srpski studenti pokazuju za fakultet za pomorstvo i promet, biotehnički fakultet, filozofski, kao i ekonomski fakultet.
Svi studijski programi su na slovenačkom jeziku, a neki dodatno i na engleskom. Nema prijemnog ispita za srpske studente, sem za umetničku akademiju.
Članak je objavljen u sklopu projekta „Karta u jednom pravcu“ koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja po osnovu Javnog konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
________________________________________________________________