Startovao SIPRES
Startovao SIPRES (Sistem Prekršajnih Sudova)
Sa prvim otkucajima sata u 2016. godini u svim sudovima posebne nadležnsti startovao je sa radom Sistem prekršajnih sudova poznatiji pod skraćenim nazivom SIPRES i ovo je prvi put da su sudovi posebne nadležnosti međusobno povezani tako da mogu lako i jednostavno da razmenjuju podatke i predmete bez upotrebe papira i oslanjanja na poštanske usluge.
Prekršajni postupci su u svakoj državi sveta ogledalo efikasnosti i brzine nacionalnog pravosuđa i tokom 2015 godine nekoliko posebno odabranih prekršajnih sudova u R. Srbiji koristilo je ovu jedinstvenu aplikaciju u svom svakodnevnom radu, a nakon poslednje softverske nadogradnje sistem je u ponoć 01.01.2016 godine startovao na nacionalnom nivou. Puna implementacija i zvanični početak rada sudova isključivo u SIRESU planirana je u prvih 90 dana nove godine, kada će se objaviti rezultati rada sudova posebne nadležnosti za prvo tromesečje 2016. godine.
Nakon pet godina i nebrojenog broja sati ekstenzivnog rada uz podršku Agencije Sjedinjenih američkih država za međunarodni razvoj (USAID) kroz JRGA projekat u saradnji sa Ministarstvom pravde R. Srbije, integracijom SIPRES-a u rad prekršajnog pravosuđa i sudove posebne nadležnosti napravljen je značajan korak u digitalizaciji cele jedne oblasti pravosudnog sistema, koja je ujedno i najobimnija i sa kojom se većina građana susreće svakodnevno izjavio je Zoran Pašalić, predsednik Prekršajnog apelacionog suda i dodao da su prekršajne sudove godinama unazad sputavali loši uslovi za rad u neadekvatnim prostorijama uz nedovoljnu i zastarelu opremu i proces rada koji se značajno oslanjao na papirnu dokumentaciju što je dovodilo do kašnjenja i suvišnih ponavljanja radnji u okviru obrade predmeta.
Sudija Pašalić podseća da su primenom novog zakona još 2014 godine od strane Ministarstva pravde implementirani registar sankcija i registar neplaćenih novčanih kazni, kao deo celine koju čini i objedinjuje SIPRES.
Protekla godina bila je izazovna za prekršajno pravosuđe, posebno su uvažene smernice i preporuke od strane Vrhovnog kasacionog suda Srbije (VKS) u smislu ujednačavanja sudske prakse na nacionalnom nivou, smanjenja disproporcije učinka u odnosu novih i starih predmeta. Takođe uz koordinaciju i saradnju ministarstva pravde, nesebičnom podrškom USAID i JRGA projekta, izraženom u podeli znanja, iskustva i donacijom desetina miliona dolara u proteklih par godina urađeno je mnogo, naročito u smislu smeštajnih kapaciteta i infrastrukture sudova posebne namene, u čemu je dobrim delom finansijski učestvovalo i Ministarstvo pravde onoliko koliko je to bilo moguće u ovim restriktivnim vremenima, a radi se o više stotina miliona dinara srpskih para uloženih u infrastrukturu srpskih sudova kroz kapitalne investicije. Nažalost ima još uvek prekršajnih sudova koji su u jako lošem smeštaju, ali mora se biti potpuno iskren i reći da ono što je za prekršajne sudove pre nekoliko godina bila naučna fantastika, danas je opipljiva realnost.
Predsednik PAS, sudija Pašalić kaže da će 2016 godina biće još izazovnija za prekršajno pravosuđe. Očekuje se ulazak izmena i dopuna Zakona o prekšajima u javnu raspravu i sinhrono upodobljavanje sa Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima čija se finalizacija takođe očekuje u prvim mesecima 2016 godine, jer se izmenama i dopunama ova dva ključna zakona može direktno uticati na smanjenje broja nastradalih i povređenih na putevima u Srbiji, jer i pored značajno smanjenog broja poginulih usred primene Zakona o prekršajima (ZOP), a najviše zahvaljujući predanosti Uprave saobraćajne policije i ranom otkrivanju i procesuiranju prekršitelja u prethodne dve godine, neprihvatljiv je gubitak i jednog ljudskog života. Radni izazovi u 2016 godini biće i savladavanje priliva novih predmeta na nivou Evropske Unije, planiranje i balansiranje strukture zaposlenih u prekršajnom pravosuđu čime bi sudovi posebne nadležnosti dobili potrebnu fleksibilnost kako bi još bolje funkcionisali.
Portparol PAS, Aleksandar Ilić ističe da je SIPRES prvi sistem u srpskom pravosuđu koji je povezan sa ostalim organima u okviru mreže pravosudnih organa i mreže Uprave za zajedničke poslove republičkih organa (UZZPRO) i to su za sada: Uprava za trezor, Uprava saobraćajne policije MUP R. Srbije i Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja. Ovim je omogućena automatska razmena podataka i značajna ušteda vremena i resursa pri obradi prekršajnih naloga, praćenju uplata ili proveri radnog angažmana lica.
Povezivanjem sa MUP Srbije omogućena je elektronska dostava desetina hiljada prekršajnih naloga sudovima. Od početka primene zakona samo Uprava saobraćajne policije kao integralni deo MUPa izdala je preko milion prekšajnih naloga a dobrovoljno plaćanje kazni dostiglo je rekordan nivo od 74%, što je više nego duplo u odnosu na 30% koliko je iznosio procenat dobrovoljnog plaćanja mandatnih kazni u skladu sa predhodnim zakonom.
Integracija SIPRESA u sudove posebne nadležnosti je završna faza ka maksimalnoj digitalizaciji samog postupka i efikasnijem procesuiranju prekršitelja jer će od danas sudija imati alat putem kojeg će za jednu sekundu moći da izvrši potpuni uvid u istoriju prekršaja svakog prekršitelja koji se nađe pred sudom, ma gde prekršaj bio počinjen na teritoriji R. Srbije.
Ilić pojašnjava da je SIPRES aktivan sistem koji obuhvata različite funkcije, poput: formiranja kalendara i podsetnika koji upozoravaju korisnike na važne predstojeće aktivnosti zahvaljujući čemu će biti nemoguće “da se spisi predmeta izgube negde u fijoci ili zaborave”. Tehničke detalje i mogućnosti celog sistema predstavićemo kako stručnoj tako i medijskoj javnosti na zvaničnoj promociji SIPRESA u narednih 90 dana.
Što se tiče novogodišnjih praznika, prema podacima PAS prikupljenim od dežurnih službi svih prekršajnih sudova na teritoriji Republike Srbije nije bilo neuobičajno većeg broja procesuiranih prekršitelja za razliku od prethodnih godina. Najčešći prekršaji ticali su se oblasti Zakona o javnom redu i miru i Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. Primećen je neočekivano mali broj kršenja odredbi Zakona o zaštiti državne granice i Zakona o strancim. Do ponedeljka 03.01.2016 godine svi prekršajni sudovi će nastaviti sa 24 časovnim dežurstvima.
– Svim građanima želimo bezbednu, srećnu i uspešnu 2016 godinu – poručuju iz Prekršajnog Apelacionog suda.
_________________________________________________________________
Dok to zazivi…