Став послодавца Вучевића о правима запослених у Војсци
Гoстујућу јуче у емисији „Директно са Мињом Милетић„, технички министар одбране Милош Вучевић, на помен речи ,,војни синдикат”, показао је велику нервозу, а потом и шта мисли о поштовању Устава и права и положаја оних којима представља послодавца.
Наиме, министар Вучевић, најпростије речено изјавио је да ако се он пита и буде питао, синдикати запослених у војсци неће постојати и да је то највећа глупост. Јавно је питао, шта ће војсци синдикат јер војник има да слуша и ради све што му се нареди итд.
Оваквом својом антиуставном и антицивилизацијском изјавом актуелни министар одбране показао је свим професионалним припадницима војске који су у радном односу код Републике Србије и којима је он послодавац, шта је његова политика и став као и да он заједно са делом менаџмента Министарства одбране и Војске Србије, директно учествује и стоји иза урушавања права и положаја запослених у војсци и ометања и спречавања њиховог синдикалног деловања.
Министар се у једном делу своје изјаве на трен дотакао и репрезентативности синдиката оспоравајући је, што јасно указује на то да по сваку цену треба спречити закључење колективног уговора за запослене у одбрани, а уређивање права из радног односа оставити искључиво његовој једностраној вољи. На сву срећу, о свему томе неће се много питати министар ко год он био, што би господин Вучевић као правник требао да зна.
Питаће се Устав, од Србије потврђени међународни уговори и закони. Право на удруживање свим грађанима Србије под једнаким условима јамче управо ова највишта правна акта, а Устав такође јасно прописује да једном достигнут ниво људских права не може да се умањује, осим ако људи попут Вучевића, не укину и Устав.
Знамо ми да синдикат смета јер јавно пита зашто се запосленима у војсци не плаћа накнада превоза до посла у стварном износу коштања већ у границама које сам одреди управо министар.
Да смета јер тражи топли оброк и регрес за запослене. Јер пита ко је одговоран за погибије професионалних припадника војске у мирнодопским условима на радном месту.
Да га треба ућуткати кад указује на незаконито ангажовање припадника војске којима се не плаћа прековремени рад. Јер указује на то да се запослени у војсци мобингују, да су у робовласничком положају и да је због свега тога војску напустило преко 12000 професионалаца у последњих шест година итд. итд.
Зато би технички министар одбране да угаси синдикате професионалних припадника војске и тако потпуно ућутка оне који су код ,,њега” у радном односу, као да је Србија која је професионалним војницима послодавац, нечија приватна фирма.
Добро позната народна изрека каже ,,не пада снег да покрије брег” и сада је потпуно јасно коју и какву антиуставну и антицивилизацијску политику заступају поједини политичари и државни званичници не водећи рачуна о томе колико је она штетна по грађане Србије и њене националне интересе, а у конкретном случају по Војску Србије која је у последњој деценији десеткована више него у свим ратовима у којима је учествовала.
Подсећамо министра Вучевића, да се својом министарском заклетвом обавезао на поштовање Устава и људских слобода као и на поштовање владавине права, па му овом приликом тражимо информацију од јавног значаја о томе да ли је мишљење о синдикату формирао сам или му је то наметнуто и да ли он стоји иза свих притисака на синдикате у свом мандату, а посебно ових сада актуелних.
Зашто се ниједном у свом мандату на челу Министарства одбране, као послодавац, није састао са представницима запослених у војсци и зашто се не стави у њихову заштиту онако како то гарантују и обавезују га Устав, конвенције и закони?
Право на синдикално удруживање и организовање је савремена цивилизацијска тековина, коју запослени у војсци уживају више од деценије, а тенденција је да у складу са препоруком Парламента Савета Европе бр. 1742 , то право војном особљу омогуће све Европске државе.
Зато смо сигурни да ће ова исхитрена антиуставна и неспретна изјава техничког министра Вучевића, дата у афекту због личног анимозитета према синдикатима, остати само његова пуста жеља.
Господине министре, не треба ви да размишљате о томе да ли ће војник да залегне у блато. Већина оних којима сте послодавац лежали су у блату, на камену, у води и снегу више пута него што ви имате година.
Покажите бар мало пиетета према онима који су својој Отаџбини заветовали оно највредније своје животе и који су много пута крварили и били уз њу и њен народ када је било најтеже. Још једном вас позивамо на дијалог у границама Устава и закона.
___________________________________________________________
O kakvom krvarenju pišete kada po zvaničnoj izjavi u vojsci više nema učesnika rata, a ako ih i ima to se ne računa jer nikom nije priznat ratni staž na prostorima bivše SFRJ! A da ne govorimo što sada imamo plaćeničku i neplaćenu vojsku, što su razlike i duplo i više veće u primanjima, što se benificija u kopnenoj zoni bezbednosti računa 3 meseca, a trebala bi 12 meseci, što bi sada dodatno da zarađuju na stanovima za organe bezbednosti, što se ti stanovi nebi smeli plaćati preko kredita banaka koje dodatno urušavaju položaj pripadnika organa bezbednosti, pa do kriminalni javni nabavki, naplaćivanja poreza vojsci dodatno da je oslabe, do propasti zdravstvenog sistema u vojsci da bi se privatizovana VMA, pa ima li išta da valja osim plata plaćenicima!??? I naravno trgovine oružjem preko otete državi firme kojoj se ne zna vlasnik!?? I to sve u trenutku pripreme sveta za novi svetski rat!!!