Stigao bager za čišćenje jezera Međuvršje
Radnici „Evrošilda” iz Čačka, uz pomoć nekolicine penzionera, inženjera i majstora – hidrauličara iz ovog grada po pozivu, konstruisali su i sagradili plovni bager za čišćenje akumulacije Hidroelektrane „Međuvršje”, na Zapadnoj Moravi uzvodno od Čačka. Neobična mašina isplovila je na jezero, obavila niz radnih proba, ali su za zvanično stupanje na dužnost neophodna odobrenja Ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
– Imao sam veliku želju da naše jezero progleda i zato, isključivo na osnovu sopstvene zamisli i volje, krenuo u ovo. Ovčar Banja i Međuvršje nisu na obali nekog mora ili Dunava, nemamo iskustva sa rešavanjem ovakvih nevolja, dakle nema o nama ko drugi da misli ako se sami ne izborimo za čisto i bistro jezero – kaže za „Politiku” Dušan Nedeljković (56), vlasnik „Evrošilda” i mozak inovacije.
Posao je počet pre tačno tri godine, otada je uloženo mnogo truda i sopstvenog novca – više od 180.000 evra – i rodila se mašina kakva se na svetskom tržištu prodaje po deset puta višoj ceni, zavisno od priključne opreme i terena gde se obavlja vađenje mulja.
– Predstavnik finske firme „Votermejstr”, vodeće u svetu u ovoj oblasti, pitao me je u Beogradu kako sam došao do projekta mašine, nije verovao da nisam bio u Finskoj, da ne znam nikoga u njihovoj kompaniji i da smo mi ovde sve skrojili iz naših, srpskih glava i od čelika nabavljenog u čačanskom „Atenik komercu”, ali uz pomoć interneta, razume se. Fince je mašina veoma podsetila na amfibijski višenamenski bager njihove kompanije. Na kraju, pregledom celog foto-albuma od prvog dana poslova na mašini, i dobivši objašnjenje da je sve to srpski ručni rad, čovek je pružio ruku, čestitajući oduševljen.
Nedeljković opisuje kako je posao tekao, od sumnjičavog početka.
– Radnici u preduzeću vrteli su glavama kada je od njih zatraženo da sklapaju čelične elemente za vazdušne komore jer nisu mogli znati kakav će, s takvim početkom, da bude završetak. To je u stvari prostor za vazduh koji mašinu održava na površini, da pluta. Zatim sam iz Nemačke uvezao bager koji smo isekli i iskoristili utovarnu ruku, a u Holandiji kupili hidraulični generator, koji daje pritisak do 300 bara, i on je pogon za sve operacije na mašini. Pored vazdušnih komora koje ga održavaju na vodi, „Čačak” ima i čelične stabilizatore koji pomažu tokom radova, da ne bi došlo do nakretanja i prevrtanja mašine, jer možemo da vadimo mulj i do dubine od sedam metara uz pomoć muljne pumpe napravljene specijalno za ovakve poslove. Talog se usisava i transportuje kroz crevo prečnika 250 milimetara, sve do željenog odredišta, a najdalje 1.500 metara od mašine.
Nedeljković opisuje: „Ne možete verovati koliko je tu zagonetki bilo, na koje nema odgovora u knjigama”, dodajući:
– Stotinu dana bilo nam je potrebno da bismo utvrdili idealan broj obrtaja frezera u minutu, tog velikog rotacionog noža prečnika 600 milimetara, koji podiže mulj sa dna. A to je bilo izuzetno važno da se ne bi previše raskopao talog, jer bi tada kroz pumpu i cevovod prolazila uglavnom voda.
Ukoliko nema drveća i velikih prepreka na dnu, „Čačak” može da izvadi 900 kubika mulja na sat, i tako stvara prostor u jezeru za prihvat viška vode koja novijih godina često preti, leteći povrh zasutog jezera, i plavi Čačak, Kraljevo, Kruševac.
– Ova akumulacija ima veoma strme obale pa mulj ne možemo da odlažemo tu, odmah pored vode, što stvara dodatne probleme, ali uz saradnju sa gradskim rukovodstvom naći će se rešenje. Naumio sam inače da najpre očistimo staru gradsku plažu, a današnji Čačani ne znaju da je to prostor u blizini splava „Lanterna”, zatim priobalja srednjovekovnih manastira Nikolje i Jovanje na levoj strani reke. Zadovoljan sam što imamo podršku gradskog rukovodstva, jer ovo je izuzetno veliki, važan poduhvat.
Vlasnici priobalnih koliba i kućica od Međuvršja pa uzvodno do Ovčar Banje redom mole Nedeljkovića da očisti talog ispred njihovih vikendica. Ali, ujedno i on moli njih.
Nedeljković poseduje podatke o sadržaju jezerskog mulja, i oni svedoče da su samo dva elementa na gornjoj granici koncentracije (mangan i hrom) pa deponovanje takvog taloga na obali ne može učiniti nove štete okruženju, nego što već moraju da pretrpe jezerske ribe, a ima ih 18 vrsta.
Dušan Nedeljković je svoje preduzeće osnovao 1990. godine, danas poseduje veliku flotu kamiona za međunarodni transport sa sedištem u Čačku.
Politika
Svaka ti čast!
Алал вера кућо!
Алал вера свима који су на овоме радили!
Ово треба да буде политички памфлет, имамо проблем – имамо вољу – имамо решење и резултат, ништа између.
Ako ne znate sta je patriotski cin-ovo je patriotski cin. Ako ne znate kome treba da ide sledeca Decembarska nagrada, e onda nista…
upravu tako patriosk cin svaka cast dobri ljudi, milun da ima malo sluha naterao bi malog fontija da ti odradi ali milun nema sluha..
Interesantan sam znati gde planirate da odlažete mulj iz jezera budući da sve analize koje su do sada rađene ukazuju da je u njemu, kako bi toi rekao profesor Pantelić, nataložen čitav sistem periodnih elemenata. Odnoisno da se radi o izuzetno opasnom otpadu, čega neki ovde nisu izgleda svesni pa poput Mirjane Đoković mlate da taj mulj može da se koristi u poljoprivredi.
Kad je već napravljeno jezero, onda ga treba vratiti u stanje u kojem potpuno funcioniše.
Svaki naš sugrađanin ima nadimak ili pošalicu vezanu za njega, ali to ne sme biti prepreka da iz njega izvučemo najbolje za naš grad.
Projekat je zaista skup i složen, a treba i mnogo hrabrosti.
Samo napred!
Svaka cast! Nista bez licne i gradjanske inicijative, oni koje svi placamo za to ne znaju ni kako su se zadesili tu. Trebalo bi poraditi na potpornim zidovima i bazenima na problematicnim mestima gde nailaze velike bujice, tako se unosi najveci deo mulja. Jer dzaba ciscenje kad se sjuri blatusa posle pljuska…
Ja bih krenuo redom,a to je od Eleltromorave.
Njih pritegnuti da sve sto se finansija tice snose maksimalno,jer je njihove duznost bila da odrzavaju siatem u ispravnom stanju.
Sve zaposlene angazovati kad krene cela akcija ciscenja.
Svaja cast na entuzijazmu i volji,da uprkos nezainteresovanosti lokalnih institucija sprovedu sve u delo.
Posao je ogroman,nadam se da ce se bar poceti ove sezone.
strahujem samo da ce na tenderu dati posao nekim strancima i da ce ova masina ostati na suvom…
Odlično ,…. a sad radi na mašini koja moze da izvadi mulj 25 m ,… otprilike toliko ga ima u jezeru !!!
Sve pohvale.Volim ovaj grad,samo napred pozzz
Bavim se iskopom mulja plovnim bagerima, imam firmu 10 godina. Nema sanse da vadi 900m3 mulja na dan, moze max 150. Finski kosta oko 750.000 eura, a ne 1.800.000 koliko gospodin navodi. I najvaznije, nece moci da radi s njim jer ga nije konstruisala sertifikovana kuca od strane uprave za brodove. Nek se bavi kamionima, a brodove nek ostavi nama koji se bavimo brodovima.