Sumnjiva udruženja će “sprečavati” vršnjačko i porodično nasilje
Ministri bez portfelja Tatjana Macura i Usame Zukorlić nastavili su sa praksom upumpavanja javnog novca u niz udruženja građana čiji rad je netransparentan i za koja postoji osnovana sumnja da su bliska vlastima ili da su osnovana samo radi izvlačenja državnog novca.
Koalicija Otvoreno o konkursima (OKO), koja prati sprovođenje javnih konkursa i istražuje nelegitimne dobitnike, poziva nadležne ministre da ponovo razmotre donete odluke, način sprovođenja konkursne procedure i da ponište sprovedene konkurse.
Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, objavio je u petak, 15. novembra 2024. godine, Odluku o finansiranju projektnih aktivnosti za podršku sprovođenju mera u cilju sprečavanja porodičnog i vršnjačkog nasilja.
U prethodnom saopštenju za javnost upozoravali smo da se ovim konkursom minimalizuju kompetencije, znanja i dugogodišnje iskustvo ženskih organizacija i drugih udruženja u radu sa žrtvama nasilja. Načinom na koji su postavljeni kriterijumi i sistem bodovanja, ostavljen je prostor da udruženja koja se nikada nisu bavila ovom temom sprovode projekte u ovoj oblasti.
U odnosu na upućene kritike, a nakon što je prošao rok za dostavljanje predloga projekata, Vlada je na predlog Kabineta ministarke 14. novembra 2024. godine usvojila Zaključak, kojim je produžila krajnji rok za završetak projekata udruženja sa 20. decembra 2024. godine na 28. februar 2025. godine u odnosu na ovaj konkurs ali i duplirala iznos sredstava koji je opredeljen za finansiranje projekata putem ovog javnog poziva.
Smatramo neprihvatljivim da se vrše intervencije u ključnim elementima javnog poziva tokom, tj. nakon procesa selekcije. Ovim izmenama, koje su svojevrstan presedan u dosadašnjoj praksi konkursnog finansiranja, promenjeni su uslovi konkurisanja i time je faktični stvoren jedan novi konkurs na koji udruženja nisu konkurisala kada su slala prijave.
Istog dana i Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost objavio je i odluke o odobravanju finansijske podrške u oblasti pomirenja i finansijske podrške u oblasti društvene stabilosti kroz podršku udruženjima građana u Republici Srbiji u 2024. godini. Analizom udruženja koja će dobiti skoro 70 miliona dinara uočeno je da su u pitanju udruženja sa vrlo niskim ili nikakvim stepenom transparentnost u radu, finansijskim sredstvima za rad, ali veoma bliska strankama i liderima iz vladajuće koalicije.
Nekolicina podržanih udruženja je široj javnosti potpuno nepoznata, ali su istovrememeno njihovi zakonski zastupnici veoma poznati stanovnicima Sandžaka i bliski ili povezani sa čelnikom kabineta koje je ovaj novac raspodelilo. Naime:
Udruženje Meraklije Sandžaka iz Tutina zastupa Mirza Preljević, član Stranke pravde i pomirenja i član Gradske izborne komisije ispred ove stranke na prošlim izborima;
Udruženje SELSEBIL iz Sjenice zastupa Kemal Mahmutović, imam iz redova Islamske zajednice Srbije;
Bošnjačku kulturnu zajednicu iz Novog Pazara zastupa Salahudin Fetić, direktor TV Sandžak, blizak prijatelj, rođak i savetnik Usame Zukorlića
Internacionalnu humanitarnu organizaciju zastupa Zuhdija Zukorlić, stric Usame Zukorlića, član Stranke pravde i pomirenja;
Sandžačka biznis asocijacija, zastupnik Esmir Salković, član Stranke pravde i pomirenja i
Sandžačko udruženje novinara zastupa Rejhan Zećović, urednik na TV Sandžak; pre njega, zastupnik ovog udruženja bio je upravo Usame Zukorlić.
Putem javnog poziva za finansiranje projektnih aktivnosti za podršku sprovođenju mera u cilju sprečavanja porodičnog i vršnjačkog nasilja, skoro 22 miliona dinara (oko 188.000 evra) otići će na račune čak 16 udruženja građana koja nemaju naloge na mrežama Facebook i Instagram, niti veb sajt.
Jedno od udruženja – Institut za primenu inovacionih praksi (Beograd) osnovano je u maju ove godine, oblast ostvarivanja ciljeva za koji je registrovano je Podizanje informisanosti i kapaciteta, opšte i stručne javnosti, za primenu inovativnih rešenja u oblastima zdravstva, tehnologije, nauke, obrazovanja i životne sredine. a konkursu je dobilo 2,1 milion dinara. Na veb stranici ovog udruženja mogu se naći ključne informacije o njemu, ali postignućima koja bi ih kvalifikovala za ovu vrstu podrške svakako ne.
Među 13 udruženja koja su dobila ubedljivo najveće iznose (od 2 do 3,9 miliona dinara po projektu) je i njih 5 koja nemaju naloge i veb sajtove ili su poslednju vest/post objavili pre više godina. Od 79 udruženja građana kojima je odobreno finansiranje, tri udruženja nema objavljen finansijski izveštaj za 2023. godinu i dva udruženja je za tu godinu prijavilo da je bilo neaktivno.
Na konkursu koje kabinet ministra u oblasti pomirenja, ukupna sredstva od nešto manje od 50 miliona dinara raspodeljena su na 44 udruženja. Čak 20 udruženja dobiće iznose od bar jedan milion do čak 3,5 miliona dinara po projektu, a skoro polovina ukupnih sredstava raspodeljena je među samo 10 udruženja.
Među podržanim udruženjima, njih 18 (41%) nema veb sajt ili naloge na društvenim mrežama putem kojih obavešava javnost o svom radu. Stoga je opravdano postaviti pitanje na koji način će osigurati vidljivost projekta, tj. informisati građane i ciljnu grupu o aktivnostima koje promovišu međusobno razumevanje, očuvanje zajedničke kulturne baštine i izgradnju trajnih veza između različitih nacionalnih zajednica, što je cilj ovog programa podrške.
Deset udruženja koja su odabrana za podršku nemaju objavljene finansijske izveštaje za prethodne dve godine ili nisu imala nikakvih prihoda u tom periodu, pa je upitno na koji način će osigurati održivost eventulnih rezultata.
Među dobitnicima prednjače Udruženje za humanitarni rad, edukaciju i zaštitu životne sredine Meraklije (3,5 miliona) koje je nema kanale komunikacije niti je u poslednje dve godine imalo prihode po računu. Slede Razvojno kulturno edukativni centar Natana i A1Net (3,28 i 3 miliona) koji takođe u 2022, tj. 2023. nisu imali prihode.
Dva udruženja – Vizit NP iz Novog Pazara i Eko Tur Pešter iz Tutina osnovana su martu i julu ove godine, a na ovom konkursu dobiće ukupno nešto više od milion dinara. Jedino što se o udruženju Vizit NP zna jeste da je prethodno dobilo sredstva na konkursu grada Novog Pazara a o Eko Turu da organizuje akcije čišćenja i uređenja izletišta na Pešteru.
Na konkurs za društvenu stabilnost ukupno je raspoređeno skoro 20 miliona dinara na 25 udruženja. Skoro polovina, tj. nešto više od 9,4 miliona dinara, raspodeljeno je na šest udruženja koja bi trebalo da dobiju između 1,2 i 2,6 miliona dinara po projektu: Udruženje za humanitarni rad „Meraklije Sandžaka“, Udruženje SELSEBIL, KUD Jedinstvo, Bošnjačka kulturna zajednica Novi Pazar, Internacionalna humanitarna organizacija i Sandžačka biznis asocijacija.
Deset predloženih udruženja ne poseduje ni jedan od kanala komunikacije (veb sajt i/ili naloge na društvenim mrežama) a među njima su i tri koja treba da dobiju najveće iznose – Udruženje SELSEBIL i KUD Jedinstvo iz Sjenice i Internacionalna humanitarna organizacija iz Novog Pazara.
Ostala udruženja posedu naloge na Facebook-u, ali su poslednje informacije na na njemu objavljene u novembru 2023, aprilu 2021, odnosno julu 2020. Opravdanu sumnju na transparentnost i objektivnost prilikom odlučivanja o dodeli sredstava izaziva činjenica da je tokom prošle godine samo Internacionalna humanitarna organizacija imala evidentirane prihode, dok ostalih pet udruženja ili nisu imala ili nisu predala finansijske izveštaje.
Dodatno, neka od udruženja dobila su sredstva na oba ova konkursa i time svoje budžete uvećala za nekoliko miliona dinara: Udruženje Meraklije Sandžaka – preko 6,1 milion i Bošnjačka kulturna zajednica 3,9 miliona dinara.
Jedno od udruženja dobitnika sredstava, Mirovna organizacija za stabilnost i toleranciju – MOST, osnovano je 9. oktobra 2024. godine, nedelju dana nakon što je Ministarstvo raspisalo konkurs za sufinansiranje projekata udruženja građana, čime ne ispunjava prvi opšti uslovi konkursa – da je (u trenutku raspisivanja konkursa) registrovano na teritoriji Srbije.
__________________________________________________________