Svečano obeležen dan oslobođenja Čačka
На дан 3. децембра, Градски одбор СУБНОР-а организовао је неколика окупљања у поводу 75. годишњице ослобођења Чачка.
У уторак, 3. децембра, у 10 сати, у Спомен-парку борбе и победе одржан је комеморативни скуп. Подно заједничке хумке погинулих у борби за слободу и за живот достојан човека положени су венци. Тим чином, као и минутом ћутања који је уследио, одата је дужна пошта сенима четири хиљаде шест стотина педесет палих бораца и жртава фашистичког терора што их је чачански крај дао у Народноослободилачком рату.
Венце су положиле делегације: Градског одбора СУБНОР-а, Војске Србије, Моравичког округа, организације СПС-а у Чачку, Борачке организације Пожеге, Друштва српско-руско-белоруског пријатељства и Завичајног удружења Чачани. Говорио је председник чачанског ГО СУБНОР-а Боле Лукић. Он је подсетио на знаменито јутро слободе из 3. децембра 1944. године када су јединице НОВЈ, потпомогнуте дејствима црвеноармејаца, потисле немачке и квислиншке јединице те их приморале да напусте град. Тим окршајима претходиле су вишедневне жестоке борбе.
Историја бележи да су у ослобађању Чачка учествовале Трећа и Шеста српска бригада (из састава Друге пролетерске ударне дивизије) те Седамнаеста и Двадесет трећа дивизија НОВЈ. Са њима су садејствовали 226. и 51. пук Црвене армије. (Совјети су – посевши брдске положаје надомак леве обале Мораве – дејствовали са двама комбинованим пуковима ојачаним артиљеријским снагама.)
Након скупа у Спомен-парку, представници СУБНОР-а посетили су вечно почивалиште тридесетпеторице црвеноармејаца и неколицине партизана на Горњем трбушанском гробљу, а потом су почасти одате и на Руском гробљу у Доњој Трепчи, где почива осам бораца Црвене армије. О тешким борбама које су црвеноармејци водили против Немаца на трбушанској греди и југозападним косама пониже ње говорио је Милета Боришић, председник месне организације СУБНОР-а. Он је о борбама вођеним надомак Чачка казивао онако како је новембарске и децембарске дане из 1944. године видео и упамтио. Доживљавао их је из перспективе десетогодишњег дечака.
У великој дворани Градске библиотеке Владислав Петковић Дис, с почетком у 17 сати, приређена је свечана академија. Говорили су Боле Лукић и Видосав Ковачевић, подпредседник СУБНОР-а Србије. Они су се у својим обраћањима позвали на необорива историјска факта. Изнели су и негодовања чланства Борачке организације због учесталих настојања и покушаја да се на волунтаристички и фалсификаторски начин – а све у функцији дневних политичких интереса и у атмосфери потезања нових и све новијих „проналазака“ у читању историје – кардинално преиначују борбени учинци војних снага које су током Другог светског рата деловале на овим просторима. Оба говорника су изразила уверење да се права истина не може поништити нити заварати, она је утиснута у колективно памћење народа, и њу је оверила историографија коју је прихватио читав свет.
Ево фрагмента из говора Бола Лукића: „Борачка организација је сачувала успомену на слободарство и жртвовање партизана палих у борби за слободу и нови поредак. У томе је њена највећа дужност и обавеза. Током година, достојанствено је подносила и губитак својих најбољих чланова – оних који су стварали ову слободу и нову државу – славећи њихова бесмртна дела и не препуштајући их забораву. То чинимо и данас, иако су се догодиле велике промене које прете да избришу све тековине за које су из нашег краја животе дали 4 650 бораца и симпатизера партизанског покрета. И уместо да борачко удружење у миру и спокоју чува светле традиције ослободилачке антифашистичке борбе и победе, да својим радом доприноси угледу државе и њеном месту међу савезницима, ми смо принуђени да бранимо истину од у рату поражених снага, које историјске чињенице тумаче по сопственом нахођењу или по добијеним инструкцијама, стварајући нову изврнуту слику ослободилачке борбе у којој су пале огромне жртве за слободу, истину и правду.“
У име града Чачка, присутне на академији поздравио је Владан Милић, помоћник градоначелника. На молбу руководства чачанске Борачке организације, као и сугестију подпредседника РО СУБНОР-а, да се лично заузме за већу узајамност и више сарадње на релацији СУБНОР и управа града, представник Милић је одговорио позитивно. Иначе, истог дана, још у Спомен-парку, исказано је незадовољсто чињеницом да Град није нашао за сходно да обезбеди присуство икојег свог представника на месту одавања дужне поште палим борцима.
У поводу 75. годишњице ослобођења Чачка, ГО СУБНОР-а доделио је повеље и захвалнице заслужним активистима своје организације. Свечана академија је окончана пригодним сценским програмом који је извела група гимназијалаца (Маја Јешић, Матија Бојовић, Огњен Грујић).
Братислав Јевтовић Фото: Мирослав Бојовић
______________________________________________________________________
Вечна им слава.Смрт фашизму и домаћим издајницима.
Sta radi ovde Dragan Konjuzin? Koga je on oslobodio sem sto je zaposlio sve sta ima u drzavnim firmama !
Ej Bole, OPET TI . COVECE IIMAS LI TI NEKA PAMETNIJA POSLA…Apozdravljaju te Jovan Bojovic i Jovan Deroko…
ZIV JE DRAZA UMRO NIJE DOK JE SRBA I SRBIJE .
Ne glupiraj te se vise.Slavite Cercila koji je dao zeleno svetlo,Staljinovim tenkovima da se posle oslobadjanja Beograda,proseta do Krusevca i razoruza Majora Dragutina Keserovica.
Sto jedan deo armije nije poslao na Zagreb.
Koliko stotina godina treba da prodje da shvatite,da ste bili giljotina u Titovim rukama,prema Srbima.