Aleksić: Tanjug je fantomska organizacija
Први потпредседник Народне странке Мирослав Алексић је, упитан о стању у медијима и нацрту нове Медијске стратегије који предвиђа коначан завршетак излазска државе из власништва у медијима, одговорио да се држава одлучила да се формално повуче из власничке структуре свих медија, међу којима и Танјуга, Политике и Вечерњих новости.
– Танјуг је, међутим, остао да живи као фантомска организација, и ја не говорим да ли би требало да постоји или не. Агенција Бета постоји, жива је и здрава, постоји и Фонет, али они су у подређеној позицији у односу на Танјуг који је режимска агенција. Држава руши институције да би могла да их злоупотребљава, као што то чини са Танјугом, који је некада радио свој посао професионално – рекао је Алексић.
Редакција локалног напредњачког портала ГЗС, која је поставила питање Алексићу и осталим учесницима конференције за медије није објавила његов одговор, јер месецима уназад та редакција води кампању напада на нацрт нове Медијске стратегије који је управо прошао јавну расправу. Пронапредњачка редакција ГЗС и удружење УММРС коме припада, подржавају решења из прошлогодишњег нацрта Медијске стратегије који се показао као документ који не испуњава ни минимум услова да буде пуштен у јавну расправу, па је Радна група која га је писала распуштена, а документ стављен у фиоку.
Након тога именована је нова Радна група која је написала нови нацрт Медијске стратегије, који су Влада Србије и ОЕБС, као и Канцеларија ЕУ и већина дискутаната на стручној и на јавним расправама оценили као високо квалитетан документ.
Решења која су неприхватљива и за Владу Републике Србије и за ЕУ, а која су била заступљена у претходној верзији стартегије, су да држава Србија остане у власништву пробраних медија: Танјуг, Политика и Вечерње новости, као и да се формирају регионални јавни сервиси на принципу приватно-јавног партнерства.
____________________________________________________________