Test efikasnosti sistema
O nasilju se odavno ne može govoriti kao o povremenim ružnim slikama naše svakodnevnice. Dobilo je nove oblike i forme, osvojilo je i virtuelnu sferu, u kojoj ne postoje za sada efikasni mehanizmi zaštite. Određene grupe, koriste nasilje radi izlaska iz anonimnosti i radi medijske promocije. Pojedinci vide priliku da se „dokažu“ i na taj način, koristeći pogrešne nasilne i moralne obrasce, potvrđuju svoj identitet. Za nasilje ne postoji opravdanje koje se traži u primitivnom, nerazvijenom, nekulturnom, tradicionalnom i patrijarhalnom društvu ili uređenju. Pitanje nasilja nije samo pitanje naučnog objašnjenja, već je stvar etike i moralnog delovanja, stvar efikasnosti sistema tj. delovanja svih institucija, da šalju poruke da za nasilje ne postoji tolerancija i da imaju čvrst stav u zajedničkoj borbi protiv svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.
Nasilničko ponaša se pojavljuje u svim aspektima života osobe, počevši od porodice, preko vrtića i škole, slobodnog vremena, uključujući i nasilje (mobing) na radnom mestu. Mlade osobe, koje su u procesu sazrevanja, formiranja identiteta, stavova i životnih stilova, se smatraju kao najpodložnije za rešavanje problema nasilničkim putem. Patologija i nasilje odraslog doba je „arheologija detinjstva“, što znači da se koreni nasilja čupaju ili sade u najranijem detinjstvu. Mnogi istraživači ističu da se ne može tući dete i istovremeno govoriti da je to za njegovo dobro i da sutra očekujete da će ono biti tolerantno i voditi računa o drugima. Ako u svom ličnom osećanju nemamo iskustvo da nas je neko voleo i da je brinuo za nas, teško da će nas u nekom odraslom dobu naučiti da govorimo jezikom tolerancije i međusobnog razumevanja. U školi, kao instituciji u kojoj je najveća koncentracija mladih i koja ima svojeprepoznatljive posebnosti, se i najviše primećuju i prepoznaju situacije nasilja, koje imaju svoje specifičnosti.
-Prema Pravilniku o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje nasilje definišemo kao svaki oblik jedanput učinjenog ili ponovljenog, verbalnog ili neverbalnog ponašanja koje za posledicu ima stvarno ili potencijalno ugrožavanje zdravlja, razvoja i dostojanstva dece/učenika. Nasilje se javlja u različitim oblicima: Emocionalno/psihičko nasilje – trenutno ili trajno ugrožavanje psihičkog i emocionalnog zdravlja deteta. Fizičko nasilje – stvarno ili potencijalno telesno povređivanje deteta/učenika Elektronsko/digitalno nasilje – zloupotreba informacionih tehnologija (mobilni telefon, internet i dr.). Seksualno nasilje – uključivanje dece u seksualnu aktivnost koju ona ne shvataju i za koju nisu razvojno dorasla. Socijalno nasilje – isključivanje deteta ili dece iz grupe. Istraživanje Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu, je realizovano kako bi se, između ostalih problemskih pitanja, stekao uvid u bezbednost učenika u školi, kao i u sredini u kojoj žive (grad Čačak), a na osnovu čega bi se planirale i realizovale aktivnosti koje su usmerene na prevenciju nasilja. Bezbednost učenika tj. mladih, predstavlja jedan od najvažnijih ciljeva svih učesnika obrazovno-vaspitnog procesa, lokalane samouprave (svih institucija koje se bave problematikom mladih)- ističu aurorke istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.