Trajne i duboke posledice
Dosadašnja istraživanja na temu nasilja nedvosmisleno ukazuju na to da osobe koje su u detinjstvu bile žrtve vršnjačkog nasilja decenijama kasnije osećaju telesne, psihičke i socijalne posledice.
Britanska studija koja se bavi posledicama vršnjačkog nasilja pretrpljenog u detinjstvu i ranoj mladosti pokazuje da su posledice nasilja “trajne i duboke” i da su osobe koje su kao mlade bile zlostavljane i u dobi od pedesete godina godina slabijeg telesnog i psihičkog zdravlja, kao i kognitivnih sposobnosti.
– Posledice su vidljive i posle četiri decenije… takve osobe imaju zdravstvene tegobe, otežano obavljaju društvene aktivnosti, a prisutne su i ekonomske posledice – ističe Riju Takizava, vođa studije sprovedene na Institutu za psihijatriju pri Kraljevskom koledžu u Londonu.
Osim toga, žrtve vršnjačkog nasilja češće postižu niže ocene, teže ostvaruju vezu s partnerom i imaju manje izglede za kvalitetan život. Muškarci koji su kao deca bili žrtve vršnjačkog nasilja imaju veće izglede da budu nezaposleni i manje zarađuju.
Autori ističu kako je važno odbaciti shvatanje da je zlostavljanje od strane vršnjaka tek neizbežan deo odrastanja.
– Učitelji, roditelji i oni koji odlučuju moraju biti svesni da ono što se događa na školskom igralištu ima dalekosežne posledice – tvrdi Luis Arseno iz Instituta za psihijatriju pri Kraljevskom koledžu u Londonu.
Kako objašnjaca Gordana Anđelković, specijalni pedagog i porodični terepeut trebalo bi napraviti razliku između incedentnih situcija i vršnjačkog nasilja, koje predstavlja vid ponašanja koji se ponavlja, s jasnom namerom deteta ili mlade osobe da povredi drugo dete ili grupu dece. Onda su posledice veće i u nekim situacijam dolazi do trauma dece koja trpe nasilje, a bili smo svedoci da su neka deca čak pokušavala i suicid, tako da je rad sa decom, žrtvama nasilja je izuzetno kompleksan.
– Radimo u situacijama kada je vršnjačko nasilje veoma izraženo i kada nastavnici ne mogu da prevaziđu problem. Tada radimo sa roditeljim i decom žrtvama nasilja, kako da prevaziđu traumu, ali radimo i sa nasilnikom i njegvom roditeljima. Pokušavamo da pronađemo uzroke takvog ponašanja. Najveću pažnju treba obratiti roditeljima jer su oni zaduženi za njihovo vaspitanje – kaže Gordana Anđelković.
Do pojave vršnjačkog i svih vidova nasilja među decom, po oceni Gordane Anđelković došlo je zbog društva koje je prošlo kroz ratove tokom poslednje decenije prošloga veka, zbog rijaliti programa na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zbog, često, nepremirenog ponašanja narodnih predstavnika, zbog ljudi iz kriminogenog miljea koji dobijaju prostor u medijima, ali i zbog ekonomskog siromaštva samih porodica dece.
Projekat „Vršnjačko nasilje, prevencija, uzroci i posledice“ sufinansiran je kroz javni konkurs grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
______________________________________________________________________