Treba li drugi dan Božića da bude neradan dan?
Vlada Srbije usvojila je nedavno zaključak kojim se preporučuje poslodavcima u Republici Srbiji da zaposlenima omoguće da ne rade na drugi dan Božića ‒ 8. januara 2024. godine. Medjutim, te preporuke se uglavnom pridržavao javni sektor dok je veliki broj privatnika i preduzetničkih radnji radio.
Zakon o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji propisano je da se u našoj zemlji praznuju verski praznici, i to prvi dan Božića (7. januar) i uskršnji praznici, počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa.
„Ako jedan od datuma kada se praznuju državni praznici Republike Srbije padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana“, piše u Zakonu, što je obrazloženje zašto se neradni dan verskog praznika ne prenosi na ponedeljak, 8. januar, budući da Božić ove godine „pada“ u nedelju.
Za razliku od Uskrsa koji se uvek praznuje nedeljom, ali se svake godine menja datum, Božić se proslavlja 7. januara.
Pitali smo Čačane da li su za to da se ne radi i drugog dana Božića?
Prvo obezbediti da se ne radi na praznike(državne i verske),a ako se radi da se plati kako piše u Zakonu o radu; da se ne radi nedeljom;da se plaća naknada za ishranu (“topli obrok“) u nekom iznosu da zaposleni stvarno može da kupi nešto i pojede, a ne 1,00 dinar!!!Regres za godišnji odmor da bude u visini prosečne zarade zaposlenog( a ne 1,00 dinar mesečno, 12,00 dinara godišnje); da se plate putni troškovi zaposlenom shodno zakonu.Mnogo toga je u zakonima poslednjih godina izmenjeno na štetu zaposlenih, ali bar ono što je ostalo da se poštuje.Većina poslodavaca(čast retkim izuzecima) to izigrava.