Tri miliona na deset crkava
Tri miliona dinara namenjenih građevinskim radovima ili opremanju hramova u ovoj godini Gradsko veće u Čačku podelilo je na deset crkava i manastira u gradu i okolini. Najviše novca iz ove budžetske stavke – 800.000 dinara – dobila je nova gradska crkva posvećena Uspenju Presvete Bogorodice.
– Razmotrili smo svih 16 prispelih prijava i programa, posetili sve crkve koje su se obratile, razgovarali s podnosiocima ili starešinama hramova i održali četiri sastanka, pre nego što smo Gradskom veću uputili ovaj predlog – kazao je Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika Čačka i predsednik Komisije za dodelu sredstava crkvama i verskim zajednicama u ovom gradu.
Petočlana komisija odlučivala je većinom glasova, pri čemu mišljenja svih nisu uvek bila podudarna. Recimo, Bojović je bio uzdržan kod odlučivanja da se Crkvi Sv. Uspenja dodeli 800.000 dinara radi popravke krova, navodeći da nije reč o nekom starom, trošnom hramu, već o novoj bogomolji koja je još u izgradnji. Ali, u tom slučaju predsednik je bio nadglasan.
U izveštaju o svom radu, članovi Komisije naveli su i zbog čega odbijaju zahteve šest crkava i manastira. Tako, Crkvena opština iz Gornje Gorevnice i manastir Vujan iz Prislonice nisu dostavili dokaze da imaju status pravnih lica sa sedištem na teritoriji Čačka. Crkvena opština iz Ljubića uputila je program izgradnje crkvenog doma, ali ne i saglasnosti propisane Zakonom o izgradnji.
Manastir Svetog oca Nikolaja iz Ježevice tražio je sredstva za nabavku i izradu stolova, stolica, kuhinje i sudova za konak, ali su članovi Komisije, „posle izlaska na lice mesta i razgovora s podnosiocima prijave utvrdili da manastir već poseduje veći deo traženih stvari”.
Odlučujući o zahtevu manastira Svetog Jovana Krstitelja na jeličkom visu Stejnik, članovi Komisije utvrdili su da je „manastir u prethodnom razdoblju već dobijao sredstva od Grada za izgradnju navedenog konaka i da je konak priveden nameni.” Odbijen je i zahtev Crkvene opštine iz Zablaća za sredstva namenjena nastavku izgradnje ograde oko parohijskog hrama Svete Trojice u susednim Mršincima.
„Utvrđeno je da hram u Mršincima poseduje ogradu sa tri strane koja je finansirana sredstvima gradskog budžeta u iznosu od 300.000 dinara u 2013. godini (dve strane ograde) i 125.000 u 2014. (jedna strana ograde), a da za ovu godinu za istočnu stranu ograde podnosilac zahteva 450.000 dinara. Imajući u vidu nesrazmeru u sredstvima koja se traže ove godine za jednu stranu u odnosu na cene iz ranijih godina, pri čemu su ograde približne dužine, Komisija nije prihvatila predloženi program”, navodi se u izveštaju.
Na području Čačka, inače, postoje 43 parohijske i manastirske crkve ili molitvena mesta, ili po jedan oltar na 2.650 stanovnika. Selo Preljina, recimo, ima tri crkve, što je retkost za srpske prilike.
Od 2010. do 2014. godine ukupno 23 crkve i manastira sa čačanske teritorije dobili su iz budžeta grada ili države 22,9 miliona dinara. Najviše – 3,28 miliona – crkva u Bresnici, koja je teško oštećena u zemljotresu 2010, a zatim dve gradske crkve, Svetog Uspenja (2,73) i Svetog Vaznesenja (2,27).
Pa ionako ne plaćaju porez, još i opština da im gradi crkve i nabavlja inventar? Sramota!
Владико Жички,Преосвећени…знаш ли да су у цркви Успељ Пресвете Богородице попови направили КЛОЗЕТ И КУХИЊУ што у ИСТОРИЈИ СВЕТА НИЈЕ БИЛО ? Расчињуј те слуге сотонине и старешину чачанске цркве као одговорног.Знаш ли Преосвећени шта ти се ради у Епархији?
Milan Bojović je (valjda) diplomiro na fabusu a ne na teologiji. Postoji li neko ovde neka opozicija da ovu odluku proglasi nezakonitom jer dosta ljudi neće da finansira crkve i manastire.Kao da u Iranu živimo na šta se pare troše.