Tribina „Stop privatizaciji Telekoma“
Inicijativa Stop privatizaciji! održala je sinoć tribinu „Stop privatizaciji Telekoma“, u Magacinu u Beogradu. Na tribini su govorili: Jelisaveta Vasilić (članica Saveta za borbu protiv korupcije), Miroslav Joksimović (predsednik Sindikata Telekoma „Srbija“), Aleksandra Smiljanić (profesorka na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i bivša ministarka zadužena za telekomunikacije) i Darko Vesić (član Centra za politike emancipacije i kampanje Stop privatizaciji!).
Članica Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić je naglasila da se prema Zakonu o privatizaciji javno dobro, kakvo je mreža telekomunikacija, ne sme privatizovati ili otuđiti, da je Telekom spreman za restruktuiranje, a ne prodaju, kao i da je „stav Saveta za borbu protiv korupcije da se Telekom ne sme prodati“, saopštila je ta inicijativa.
Aleksandra Smiljanić se osvrnula na najčešće tvrdnje koje se u medijima koriste u prilog privatizaciji Telekoma i označila ih kao neistinite.
Prema njenom mišljenju, Telekom može, i već investira bar četiri puta više od, na primer, hrvatskog Telekoma, koji je u vlasništvu Dojče Telekoma.
Telekom može da izdrži konkurenciju, jer zapravo konkurencija iznajmljuje veliki deo Telekomove infrastrukture, rekla je ona i dodala da se prodajom Telekoma neće povećati efikasnost te kompanije jer će se, da bi došlo do povećanja profita, raditi na smanjenju broja zaposlenih, kvaliteta usluge, broja investicija, a sama dobit će se uglavnom izvlačiti iz Srbije.
Predsednik sindikata Telekoma Srbija Miroslav Joksimović pozvao je da ukoliko dođe do prodaje Telekoma, država izdvoji kontrolni paket kojim će moći da reguliše visinu cena i diktira kvalitet usluga. On je podsetio i da se često zanemaruje činjenica da se prodajom Telekoma Srbija prodaju i mreže u Republici Srpskoj i Crnoj Gori koje su u njegovom vlasništvu.
Darko Vesić je naglasio da se pokazalo da privatizacija nije donela ništa dobro našem društvu, kao i da su kvalitetna komunikacija i dostupnost informacija od ključnog značaja za funkcionisanje ljudi i da se Telekom Srbija prodaje pod pritiskom MMF-a.
Svi govornici su se složili da bi privatizacija Telekoma Srbija bila loš potez i nešto što bi u velikoj meri oštetilo društvo. Iz publike su se čuli komentari da su partije kada su u opoziciji neretko protiv privatizacije, ali da kad su na vlasti rade sasvim suprotne stvari te da stoga borba protiv privatzacije Telekoma ne treba da bude partijska već pitanje sindikata i izgradnje pokreta građana čije je on vlasništvo.
_________________________________________________________
Oni su to prodali a samo mi to još „kao“ ne znamo ili nisu nam rekli!
Tacno