Trotineti mogu u pešačke zone, bicikle i dalje ne (VIDEO)
Još nekoliko dana traje javna rasprava o Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, ali električni trotineti definitivno ulaze u zakon i to direktno među pešake. Naime, Nacrt zakona predlaže da se trotineti kreću biciklističkim trakama, a ako ih nema, onda trotoarima i pešačkim zonama i stazama, ne brže od 5 kilometara na sat. Samo izuzetno mogu kolovozom i to tamo gde je ograničenje brzine 30 kilometara na čas.
– Električni trotineti će u Zakonu biti definisani kao lako električno vozilo je vozilo sa najmanje dva točka, sa mehaničkim upravljačem, bez mesta za sedenje, čija trajna nominalna snaga elektromotora nije veća od 0,6 kW, čija najveća konstruktivna brzina ne prelazi 25 km/h i čija masa praznog vozila ne prelazi 35 kg. Vozač lakog električnog vozila obavezan je da za kretanje koristi biciklističku stazu, pešačko-biciklističku stazu ili biciklističku traku. Ukoliko takve staze ne postoje, vozač lakog električnog vozila može za kretanje da koristi pešačku stazu, pešačku zonu ili trotoar, pod uslovom da ne ometa kretanje pešaka i da se kreće brzinom pešaka, a najviše 5 km/h. Ukoliko ne postoji mogućnost kretanja pešačkom stazom, pešačkom zonom ili trotoarom, vozač lakog električnog vozila može se kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 30 km/h. Kada se kreće kolovozom dužan je da koristi kolovoz u širini od najviše 1 m od desne ivice kolovoza – navodi Filip Kuzmanovic iz Saveta za bezbednost Grada Čačka.
Kada upravlja lakim električnim vozilom u saobraćaju na putu, vozač mora imati kod sebe tehničku dokumentaciju o vozilu kojim upravlja, iz koje se može utvrditi snaga elektromotora, konstruktivna brzina i masa praznog vozila i dužan je da je da na uvid na zahtev ovlašćenog lica.
Lice mlađe od 14 godina ne sme da upravlja lakim električnim vozilom na javnim putevima.
– Interesantno je to da lica koja nisu navršila 18 godina moraju na glavi da nose zakopčanu biciklističku kacigu, a svi vozači lakih električnih vozila moraju da nose svetloodbojni prsluk kada se kreću kolovozom. Vozač lakog električnog vozila mora nositi svetloodbojni prsluk ili biti osvetljen ili označen reflektujućom materijom noću i u uslovima smanjene vidljivosti – objašnjava Kuzmanović.
Međutim, bicikl neće moći da se koristi u pešačkim zonama.
– Lokalna samouprava ne može da donosi akte koji su u suprotnosti sa zakonom. Postojale su inicijative da se izmene članovi zakona koji se odnose na bicikliste, odnosno da se i biciklistima omogući kretanje u pešačkim zonama, brzinom pešaka a najviše 5 km/h ali nisu urodile plodom. Što se grada Čačka tiče, novim izmenama režima saobraćaja u centru grada, biće izgrađena i dodatna biciklistička putna infrastruktura. Takođe je u najavi i adaptacija biciklističke infrastrukture u zonama škole, prvenstveno srednjih škola, pa se nadamo da će ovaj vid prevoza biti sve popularniji i popularniji u našem gradu – kaže Kuzmanović.
OVO NEMA NIGDE OSIM U ZEMLji napredka.
Ko ce da kontrolise brzinu kretanja trotineta na gradskom setalistu ili bedemu.
Da li ste vi normalni !!!
Ovo nije zakon za vlasnike trotineta, ovo je za firme koje iznajmljuju, koje ce preplaviti trziste cim se uvede neka regulatura. Za njih, brzinu kotrolise geo-fencing sistem ugradjen u trotinete.
Oni u sad voze trotoarima i to veoma brzo, a mene opominju kad vozim biciklu na „šetalištu“. Na kružnom toku kod Moravice ima biciklistička staza na kojoj su parkirana vozila. Ja vozim biciklu uglavnom kolovozom i rizikujem da me neko „pokupi“ svojim autom, jer prolaze poted mene na 15cm. Neka se trotinetaši bahate.
Da li će komunalci sa radarom da budu na bedemima, parkovima, šetalištima i trotoarima, da snime ako neko vozi trotinet brže od 5km/h??? Nigde u svetu nisu dozvoljeni u šetačkim zonama baš zbog toga što su izuzetno brzi, brži i od mnogih biciklista. Ako je običan, „nožni“ trotinet to je i ok, za električne se ne sme dozvoliti među pešake.
Kretenska država! Obesiti ovoga koji je to potpisao, ako i jedan pešak nastrada od el.trotineta!