U Čačku do sada registrovano samo šest stambenih zajednica
Iako je registracija stambenih zajednica počela sredinom jula, do sada je u Čačku tu zakonsku obavezu ispunilo samo šest stambenih zgrada. U Gradskoj stambenoj agenciji očekuju da će ostalih 500 zgrada svoje stambene zajednice registrovani do kraja godine, što je krajnji rok, a u suprotnom upravnike će nametnuti lokalna samouprava, što će stanare koštati daleko skuplje.
Od 500 stambenih zgrada u Čačku do sada je samo šest registrovalo stambene zajednice u skladu sa novim Zakonom o stanovanju. Ko to ne uradi do kraja godine, lokalna smaouprava će nametnuti prinudnog upravnika. U Gradskoj stambenoj agenciji (GSA) kažu da je ineteresovanje stanara veliko, da svakodnevno dolaze u prostorije agencije po formulare ali i razjašnjenje pojedinih zakonskih odredbi.
– GSA je sredinom jula meseca uputila javni poziv svim pravnim i fizičkim licima za registraciju stambenih zajednica, odnosno za imenovanje upravnika zgrada i da izvrše registraciju u prostorijama GSA. Od tog trenutka sa dašanjim danom postoji veliko interesovanje predstavnika stambenih zajednica, svakodnevno dolaze u agenciju, preuzimaju prijavne formurare i obrasce na osnovu kojih se vrši ispunjenost zahteva za prijavljivanje stambene zajednice. Međutim, kada je u pitanju sam čim registracije, ne možemno se pohvaliti u ovom trtenutku da ih ima previše. Naime, u ovom trenutku registrovano je samo šest zajednica, kaže Milan Draškić, direktor GSA.
Zgrada u ulici Stoje Tošić broj 12, jedna je od šest stambenih zgrada u Čačku koja je ispunila svoju zakonsku obavezu da imenuje upravnika zgrade. Stanari su se odlučili da taj posao nastavi da obavlja stanarka Milomirka Petrović, koja je ranije bila predsednica kućnog saveta. Kako nam je rekla, upoznata je sa svim svojim obavezama i ovlašćenjima.
– Sve znam, u sve sam upućena, jer sam u januaru odmah uzela novi Zakon o stanovanju, pročitala sam ga mnogo puta. Moje obaveze jesu velike, imam pomoć od pojedinih komšija, ali imam komšije koji neće da sarađuju. Ali šta ja sad tu mogu. Možda sam se i pokajala što sam uopšte prihvatila iz razloga što mi je krivo zašto da se ne dovedemo u red. Zašto bacamo đubre? Zašto ostavljamo đubre gde mu nije mesto, zašto nećemo da učinimo nešta zajedno, navodi upravnica Milomirka Petrović.
Zgrada je stara više od 30 godina i vreme je učinilo svoje: dvorište zapušteno, podrumi su puni vode, krov dotrajao, a i unutrašnjost zgrade trebalo bi da se konačno okreči. Iako zgrada ostvaruje prihode od mobilnih antena Telenora, to neće biti dovoljno za sve planirane radove. Zbog toga će stanari morati da učestvuju u svim tim radovima, a oni koji to ne budu želeli na vrata bi mogli da pokucaju i izvršitelji.
– Biću prinuđena da opomenem jednom, dva puta i deset puta. Slađe mi je da ih opominjem nego da angažujem izvršitelja. Izvršitelj neće naplatiti 300 dinara duga, već i svoj izlazak, a to može biti prilično skupo. Nadam se da do toga neće doći. Mi smo komšije, jedni drugima smo najpreči i, treba da se pomažemo, ali isto tako imamo svoje obaveze. Ja ne mogu iz svog džepa da izdvojim za kupinu materijala za krečenje, konstatuje upravnica.
Zvaničnom registracijom stambena zgrada je dobila broj, žiro račun, PIB, a angažovana je i knjigovodstvena agencija. Mira za svoje usluge upravljanja ostvaruje zaradu koja je dogovorena sa stanarima, ali kako kaže, zbog nesaradnje stanara, ne zna do kada će biti na toj funikciji.
– Mene kad su izabrali 2014., ja sam radila besplatno, dok nismo sklopili ugovor sa Telenorom i počeli da ostvarujemo prihode na taj način. Od tog novca, komšije su odlučle koliko će meni da daju, koji iznos i ja sam to prihvatila. Nadam da će neko nastaviti da radi umesto mene. Ne mogu više da nerviram moje ukućane, pojedinci neće da mi se jave na ulici, razočarana je Milomirka Petrović.
Do sada je šest Čačana dobilo licencu za profesionalne upravnikezgrada, od 16 koliko je pohađalo prvi kurs. Njihova imena uskoro bi trebalo da budu objavljena na sajtu Privredne komore Srbije. Novi krug obuka trebalo bi da počnu od 10. septembra, kada će početi prijavljivanje u Regionalnoj privrednoj komori Kraljevo.
Žena baksuz.Sve nas ozrači ovom antenom.Unistavaju nas samo da bi dobili saku evra.Prodane duše.
Nepismena, nevaspitana, nekulturna idealna za ovu ulogu
Vujke, otkupio si stan za 10 maraka, i sad si se nasao pametan da komentarises. OTKUP STANOVA JE NAJVECA PLJACKA U SRBIJI.
milomirka je car zvani kralj
budi i ti kao milomirka
Postovani krezubi,stanove su pravile drustvena preduzeća jednim delom od ulaganja radnika kroz odbijanja od plate za stambeni fond,a drugim od profita firme za koji su ti isti radnici zaslužni,jer je stvoren njihovim radom.Ako je bila pljacka ona se desila u obrnutom smeru,tj. od strane drzave,koja je naplatila u proseku 500-1000 maraka stan,u kome nije učestvovala u finansiranju ni u gradnji,sa izuzetkom državnih ustanova,vojske i policije,a i u njima se odbijalo od plata svima.U tom trenutku ogromna većina ljudi je dala svu svoju ustedjevinu za otkup onoga što je njihovo i to pred sam rat i sankcije.Ima i onih koji se pitaju šta je sa njihovim novcem koji su uložili,a nisu dobili stan,ali socijalizam nam nije valjao,pa ih valja uputiti na sadašnje vlasnike tih firmi jer su ih oni posteno platili 2-3 evra po komadu tj. firmi,pa im je mozda preteklo nesto novca…