U Čačku najviše prijava nasilja u porodici evidentirano 2017. godine
U toku 2022. godine Osnovnom javnom tužilaštvu u Čačku (sedište tužilaštva) podneto je ukupno 46 krivičnih prijava zbog krivičnog dela nasilje u porodici izvršenog na teritoriji Grada Čačka. U ovaj broj ulaze i krivične prijave za nasilje u porodici čije je obeležje takozvano psihičko nasilje.
Naime, članom 3. Konvencije Saveta Evrope u sprečavanju borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici određeno je da nasilje u porodici označava svako delo fizičkog, seksualnog, psihičkog, odnosno ekonomskog nasilja. A da su nasilju u porodici sklone i osobe ženskog pola, a ne samo muškarci kako se obično misli u laičkoj javnosti, svedoči i podatak da je u toku prethodne godine protiv osam lica ženskog pola vođen postupak zbog krivičnog dela nasilje u porodici.
– Optuženo je ukupno 14 lica, a protiv pet lica postupak je pravnosnažno okončan. Podneto je ukupno 106 tužbi Osnovnom sudu u Čačku za određivanje mere zaštite od nasilja u porodici, a analizom podataka utvrđeno je da su u 16 slučajeva lica protiv kojih je neka od mera zaštite od nasilja u porodici bila određena prekršila tu meru zbog čega je pokrenut postupak zbog krivičnog dela nasilje u porodici iz čl. 194. st.5. Krivičnog zakonika. Prema podacima kojima raspolaže Osnovno Javno tužilaštvo u Čačku u toku 2022. godine najveća izrečena kazna za krivično delo nasilje u porodici od strane Osnovnog suda u Čačku je kazna zatvora u trajanju od osam meseci, uz koju je izrečena i mera bezbednosti obavezno psihijatrijsko lečenje alkoholičara. Nismo u mogućnosti da damo precizan podatak o broju povratnika u izvršenju krivičnog dela nasilje u porodici u toku 2022. godine usled izrade velikog broja godišnjih izveštaja ali u svakom slučaju ova okolnost predstavlja otežavajuću okolnost za izvršioca krivičnog dela koja se ima u vidu prilikom predlaganja krivične sankcije – objašnjava Vladimir Perišić, portparol Osnovnog javnog tužilaštva u Čačku.
Za razliku od Tužilaštva od koga je portal Ozon Press u veoma kratkom roku dobio podatke koje se odnose na nasilje u porodici na teritoriji Grada Čačka, podatke i odgovore na naša pitanja od čačanskog Centra za ocijalni rad smo čekali više od tri meseca, da bi nas tek posle nekoliko intervencija udostojili odgovorom.
Drugim rečima i u ovom slučaju se nedvosmisleno pokazalo da bez obzira što je reč o podacima od javnog interesa institucije ignorišu pitanja i zahteve medija. Najpre nam je odgovoreno da Centar prvo mora od Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da traži odobrenje kako bi nam dostavio podatke i odgovorio na naša pitanja. U međuvremenu smo ušli u sezonu godišnjih odmora, ni posle koje Centru nije stiglo odobrenje od Ministarstva da bi na kraju ipak dobili podatke i odgovore koje su nam nadležni iz Centra za socijalni rad Čačak ipak poslali bez saglasnosti Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
– U 2022. godini u okviru Centra za socijalni rad evidentirano je 330 prijava za nasilje u porodici i partnerskim odnosima. U skladu sa Posebnim protokolom o postupanju Centara za socijalni rad u slučajevima nasilja u porodici i ženama u partnerskim osnosima, 11.06.2014. godine, uz koordinatorsku ulogu Centra, potpisan je Protokol o međusektorskoj saradnji u procesu zaštite žrtava nasilja na području grada Čačka, koji je opravdao očekivanja koja su bila postavljena kao ciljevi njegovog postojanja. Primena sporazuma u Čačku nije samo formalne prirode, već je saradnja između institucija suštinski zaživela. I od tada na nivou grada Centar za socijalni rad dostavlja svoj stručni nalaz i mišljenje Osnovnom javnom tužilaštvu u Čačku koje pokreće i vodi pred Osnovnim sudom postupke za zaštitu žrtava nasilja u porodici. Policijska uprava u Čačku podnosi Osnovnom javnom tužilaštvu krivične prijave u postupcima za nasilje u porodici, dokazne radnje, istražni postupak i optužni predlog sastavlja Osnovno javno tužilaštvo, Centar za socijalni rad i u tim postupcima ima aktivnu ulogu i dostavlja, takođe, svoj nalaz i stručno mišljenje i procenu rizika od ponavljanja nasilja. Princip rada koji postoji na teritoriji Čačka od 2014. godine, postao je obavezujući za teritoriju cele Srbije usvajanjem Zakona o zaštiti žrtava od nasilja u porodici i partnerskim odnosima decembra 2016. godine, odnosno njegovim stupanjem na snagu juna 2017. godine. Navedenim zakonom obavezno je bilo formiranje grupa za koordinaciju i saradnju na nivou svih osnovnih javnih tužilaštava u Srbiji kojima rukovodi i organizuje ih osnovni javni tužilac, uz obavezno učešće predstavnika Centra za socijalni rad i policijske uprave – objasnili su nam u Centru za socijalni rad.
Prema podacima Centra za socijalni rad Čačak najveći broj prijava za nasilje u porodici u Centru je evidentiran 2017. godine.
– U tom periodu evidentirano je 497 slučajeva nasilja u porodici i partnerskim odnosima i to 497 slučajeva. Godina sa najvećim brojem prijava se poklapa sa godinom stupanja na snagu zakona o zaštiti žena žrtava nasilja u porodici i partnerskim odnosima. Nakon ove godine u svakoj sledećoj evidentiran je manji broj prijava za nasilje, što je sa jedne strane ohrabrujuće. U toku prošle 2021. godine Centar Čačak je postupao u 326 prijava za nasilje u porodici. Ohrabruje podatak da su što su vođeni sudski postupci za sankcionisanje nasilja i određivanje mera zaštite od nasilja u porodici pa ih je recimo tokom 2015. godine bilo samo 2, u 2021.godine vođeno 118 postupaka za određivanje mera zaštite od nasilja u porodici po Porodičnom Zakonu i 67 krivičnih postupaka za nasilje u porodici. U 2022. godini u okviru Centra za socijalni rad evidentirano je 330 prijava za nasilje u porodici i partnerskim odnosima. Ono što zabrinjava, sa druge strane, je što je nasilje postaje brutalnije u odnosu na predhodne godine.
U toku 2022. godine čačanski Centar za socijalni rad pokrenuo je jedan postupak za lišenje roditeljskog prava, dok je u istom periodu u okviru Gradskog prihvatilišta za žrtve nasilja i nezbrinuta lica bilo je smešteno pet žrtava nasilja.
– Nasilje kao oblik ponašanja ne karakteriše više ili manje pripadnike određenie populacije, društvenog sloja, verske zajednice, obrazovnog profila i sl… Postojanje zloupotrebe alkohola javlja se u najvećem broju slučajeva kod osoba koje ispoljavaju neki oblik agresije ali ne uapsolutno svim slučajevima. Kada se govori o nasilju u porodici i partnerskim odnosima ne mogu se primeniti neka univerzalana i generalna pravila i obrasci koji važe za sve. Svaka osoba je individua za sebe i ima samo svoje razloge zašto ostaje u odnosu koji podrazumeva nasilje, i uglavnom to nije samo jedan razlog već ih je više i međusobno se prepliću. Kao najčešći razlozi ostanka sa nasilnikom je nedostatak podrške i poverenja, osećanje krivice, izostanak zakonske sankcije ili prolongiranje sankcionisanja nasilnika, iz straha od nasilnika, zbog ekonomske zavisnosti, nedostatka prostora za samostalan život, briga za starateljstvo nad decom, osuđivanje sredine, verovanje u promenu na bolje – zaključuju u čačanskom Centru za socijalni rad.
Prema podacima Policijske uprave Čačak, od 1. januara do 31. decembra 2022. godine, po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, izrečeno je ukupno 369 hitnih mera, od toga 251 hitna mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj i 118 hitnih mera privremeno udaljenje učinioca iz stana.
– U ovom periodu, po nalogu nadležnih tužilaštava, podneta je 31 krivična prijava za krivično delo nasilje u porodici. Naši statistički podaci pokazuju da je, tokom prošle godine, bilo prijavljeno više slučajeva psihičkog nasilja, za oko 20 odsto, u odnosu na fizičko nasilje, kao i da su porodično nasilje četiri puta više prijavile osobe ženskog pola u odnosu na osobe muškog pola – navodi Draško Darijević, načelnik PU Čačak.
Darijević naglašava da tokom 2023. godine uprkos velikom broju prijava porodičnog nasilja u Čačku se nije desio ni jedan drastičan slučaj, poput trostrukog ubistva koje se dogodilo godinu dana ranije.
_____________________________________________________________