U godini kulture užička vlast izbacuje umetnike iz ateljea
Po odluci gradske vlasti, umetnici, koji su godinama koristili prostor u nekadašnjoj i ruiniranoj zgradi kasarne u užičkom naselju Krčagovo, moraće da se iselele iz tog zdanja, jer je u njemu, nakon rekosntrukcije, planirano da bude Trening centar za dualno obrazovanje, za šta je država već izdvojila 3,5 miliona evra.
Tako će, u godini u kojoj je Užice prestonica kulture Srbije, tridesetak mlađih akademskih slikara, vajara, grafičara, kostimografa, vizuelnih umetnika, fotografa i muzičara biti izbačeno iz ateljea i muzičkih studija koje su sami uredili, pre sedam godina.
Dan pre nego što će Užice preuzeti titulu nacionalne prestonice kulture, 20. marta ove godine, Odeljenje za upravljanje imovinom grada Užica, navodi kostimografkinja Bojana Kostadinović, koja je takođe ostala bez ateljea, naložilo je udruženjima likovnih i muzičkih umetnika se isele do 15. aprila, a da im nije ponuđeno alternativno rešenje.
Udruženja koja su imala Ugovor o zakupu prostorija u kasarni dobila su obaveštenja o jednostranom raskidu ugovora o zakupu i nalog za iseljenje. Nakon toga, umetnici su tražili sastanak sa gradonačelnicom i on je održan 28. marta ove godine.
– Dogovor je bio da gradska uprava nađe odgovarajući prostor za umetnike, ali do danas niko se od njih nije oglasio – objašnjava Bojana Kostadinović. Kaže da su umetnici, 9. aprila, ponovo tražili da razgovaraju sa predstavnicima gradske vlasti, ali da njihovom zahtevu nije udovoljeno, već im je naloženo da se isele do 15. aprila.
Uz navode da se „umetnici neće se iseliti dok Grad ne ponudi alternativno rešenje“, ona je u, ime umetničkih udruženja, pozvala predstavnike lokalne samouprave da „u što kraćem roku odgovore na njihove zahteve i obezbede adekvatan prostor, u koji bi mogli da premeste opremu, radove, alate, mašine, muzčke instrumente“.
Podseća na to da je „Praznik svetlosti“, kako je bio naziv ceremonije otvaraja užičkog programa Prestonica kulture, otvorla ministarka kulture Maja Gojković, i da je poručila da „kultura pripada svim građanima podjednako, a da je taj projekat jedan od najvažnijih koraka u ispunjenju tog cilja“.
– Napretku, u velikoj meri, doprinela je decentralizacija kulture kao jedan od najvažnijih principa kulturne politike, na kome čvrsto insistiram od prvog dana kada sam stupila na ovu dužnost – podseća Bojana Kostadinović na tadašnje reči ministarke Gojković.
Međutim, ocenjuje naša sagovornica, „taj napredak se jasno vidi po tome što su izdvajanja iz budžeta za kulturu iz godine u godinu manja od jednog procenta“.
– Koliko Grad Užice zaista mari za kulturu i umetnost pokazuje činjenica da se u „Eri kulture”(zvanični slogan projekta prestonice kulture u Užicu, prim. autora) oko 30 akademskih umetnika, okupljenih u pet udruženja, izbacuje iz ateljea, bez ikakvog predloga za novi umetnički centar–ističe Kostadinović.
Reagovala je gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević i, u svom saopštenju, uz poruku da je „Grad sa umetnicima imao dobru saradnju“, ocenila da „kultura zaista pripada svim građanima, ne samo u ovoj godini u kojoj je Užice prestonica kuture, već i u svakoj prehodnoj godini.“
Umetnici su navedeni prostor, dodaje gradonačelnica, „koristili sedam godina, po ugovoru u kome je naznačeno da ga mogu koristiti dok se ne on privede nameni, bez plaćanja struje i ostalih komunalija“, a potom ističe da „o iznosima za te namene nećemo ovog puta“.
Ona navodi da su se zbog projekta Trening centra za dualno obrazovanje „stekli uslovi da se prostor privede nameni“ i da su o tome „umetniciobavešteni još u januaru ove godine“.
Uz ocenu da „Grad nije u obavezi da obezeđuje i finansira prostor za rad udruženjima i umetnicima pojedinačno, jer oni rade komercijalno, ali to je , ističe, „ipak učinjeno zbog njihovog značaja u razvoju kulture grada“.
Sami uredili deo zgrade Umetnici su 2017. godine, sami uredili deo prostora u zgradi kasarne koji je bio devastiran. Osim toga, u prizemlju tog zdanja, osnovali su galeriju „Reflektor“ koja je promovisala savremenu umetnost i mlade užičke umetnike. |
– Sa predstavnicima udruženja razgovarali smo 28. marta i posle prvog sastanka nismo došli do konkretnog dogovora. Predloženo je da se prostor nađe u naredna dva meseca i sa time su se oni složili. Nadležne službe Grada rade na iznalaženju prostora, koji bi im odgovarao i to nije lak zadatak, jer ni sami umetnici nisu jedinstveni u svojim zahtevima. Ne vidim razlog ovakvom načinu komunikacije, jer pritisci, ucene i ovakvi nastupi u medijima sigurno neće rešiti problem“, uzvratila je gradonačelnica.
Uz želju da se „nastavi uspešna saradnja u godini „Eri kulture“, na obostranu radost“, ona je pozvala predstavnike udruženja umetnika da „pokažu razumevanje za ogroman projekat Centra za dualno obrazovanje i da isključivo svojim realnim predlozima, doprinesu bržem rešavanju ovog problema“.
Inače, umetnici za Ozonpress tvrde da nisu bili obavešteni u januaru ove godine da će morati da se isele, a potom objašnjavaju da su zakup prostora plaćali, preko svojih udruženja. – Za četiri prostorije, naše udruženje je plaćalo 12.000 dinara mesečno- kazala je akademska slikarka Marija Žunič, članica jedog od pet umetničkih udruženja.
Neki su jednakiji od drugih Neki umetnici su se već iselili i dobili novi porstor za korišćenje. Galerija Reflektor, koju je osnovalo Udruženje vizulenih umetnika Užica, dodaje Bojana Kostadinović, iselila se u novi prostor u selu Gorjani. „Izgleda da smo svi jednaki, ali neki su „jednakiji“ od drugih“, poručuje naša sagovornica. |