U Mrčajevcima sve manje mladih
Iako se nalazi na tromeđi izmedju Čačka, Kraljeva i Kragujevca, najpoznatije šumadijsko selo Mrčajevci iz godine u godinu ima sve manje stanovnika, a samim tim i sve manje mladih. Osim nestabilne poljoprivredne proizvodnje meštani kao razlog odlaska mladih navode zapostavljenost od strane grada Čačka, slabu infrastrukturu, nedostatak sadržaja za mlade kao i gašenje zdravstvenih usluga. Zbog toga su sve glasniji zahtevi da Mrčajevci ponovo dobiju status opštine.
Ovde su nastale najpoznatije narodne pesme o srpskom selu i Moravi koje je napisao Obren Pjevović, a otpevao Miroslav Ilić i brojni pevači narodne muzike. Bilo je to vreme kada je selo bilo jako i puno života. Danas nikome nije do pesme. Retki su oni koji se bave poljoprivredom, zatvoreni su kombinati, rudnici, a jedna od najvećih stočnih pijaca u bivšoj Jugoslaviji ne radi od 2008.godine. Mladi odlaze, a možda bi bilo drugačije da se ima više razumevanja od grada Čačka.
– Infrastruktura je jako loša. Centar varošice je neuređen. Čim skrenete u sporednu uličicu nema trotoara, fabrika nema, imamo samo osnovnu školu. Bilo je najava da se izgradi sportsko-rekreativni centar, ali se na tome ništa nije uradilo. Nema ko da nas pogura. Jeidno se otvaraju kockarnice, apoteke – kaže Vitomir Stanušić, građanski aktivista.
Iako kroz Mrčajevce prođe preko 20.000 vozila dnevno retko ko se zadrži. Nema parkinga, a nema kuda ni da se prošeta i sedne. Projekat uređenja centra varošice urađen je pre tri godine i na tome se sve završilo.
Ono što je posebno razljutilo Mrčajevčane je to što su u centru varošice, umesto obećanog velikog, dobili malo dečje igralište sa samo dve sprave.
Poseban problem je zdravstvena zaštita. Rasformiran je Dom zdravlja, ambulanta ne radi vikendom, pa 15.000 meštana koja gravitiraju ovom području mora da ide u Čačak, koji je udaljen pola sata.
– Problemi su ogromni ali nam je najbolnija tačka dom zdravlja koji smo izgubili. Sve što smo imali to su nam ukinuli. Samo nek vrate ono što smo imali, ginekologa, internistu, stomatologa, laboratoriju, ambulantna kola – nabraja Stanušić.
Zbog toga sve više jačaju ideje da ponovo dobiju status opštine koji su izgubili polovinom prošlog veka.
– Mrčajevci su prilično udaljeni od grada i samim tim zaslužuju da budu opština, kao što je to nekada bilo, i tada smo bili među najsupešnijim opštinama i selima u Jugoslaviji. Ka ovom području gravitira i veliki broj ljudi. Ne mora cela administracija da se pravi, dosta toga može da ide preko grada, ali da okupimo ljude koji će raditi projekte i učiniti da se mesto uredi i razvija. Danas je situacija drugačija, jer su se neki ljudi, zarad svojih ličnih interesa poklonili opštinu i sve je sklonjeno u grad Kraljevo i Čačak – kaže Ivan Vidojević, urednik portal Mrčajevci info.
Još ne postoje računice koliko bi to koštalo i šta bi se dobilo ali Mrčajevčani se ne mire sa trenutnom situacijom koja bi mogla da bude još teža izgradnjom Moravskog koridora I brze saobraćajnice ka Kragujevcu, jer bi većina trgovina i ugostiteljskih objekata mogla da stavi katanac na vrata, a samim tim i na selo.
Tekst je u sklopu projekta „Biti mlad, a živeti na selu“, koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka kroz Konkurs za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_____________________________________________________