U slučaju havarije bolnica prva na udaru
Situacija u preduzeću „Hladnjača“ je pod kontrolom i za sada nema opasnosti od curenja amonijaka, pošto je uključena električna energija, izjavio je danas gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
Todorović je na sednici Štaba za vanredne situacije rekao da bi u narednih 30 dana sud trebalo da donese odluku ko će biti vlasnik preduzeća, u kojem se nalazi oko 10 tona amonijaka.
„Hladnjača“ je prestala da radi u decembru 2015. godine i tada je, nakon što je Elektrodistribucija isključila struju zbog velikog duga, procureo amonijak.
Preduzeću je nedavno zbog neplaćenih računa bila isključena struja, zbog čega je ponovo pretila opasnost da amonijak iscuri.
Todorović je naglasio da je od pančevačkog preduzeća „Tehnoproces“ stigla ponuda od 330.000 dinara sa PDV-om za istakanje amonijaka.
„Prema propisima, količina iznad 50 tona amonijaka je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, količina od 25 do 50 tona Ministarstva poljoprivrede, dok je ispod 25 tona amonijaka delom i u nadležnosti lokalne samouprave, što je u ovom slučaju grad Čačak, pošto se u Hladnjači nalazi oko 10 tona“, naglasio je Todorović.
Načelnik Sektora za vanredne situacija Moravičkog okruga Dragiša Broćić rekao je na sednici da su problemi sa amonijakom u „Hladnjači“ počeli u decembru 2012. godine.
On je procenio da je potencijalno ugroženo oko hiljadu domaćinstava kao i čačanska bolnica.
„Ugroženo je oko 1.000 domaćinstava ali i Opšta bolnica koju je nemoguće evakuisati u slučaju incidenta. Osnovni problem u ‘Hladnjači’ je taj što u tom preduzeću nema odgovornog lica. Amonijak je idealno rashladno sredstvo ali i nezgodno zato što je zapaljivo, eksplozivno i štetno po stanovništvo. Do sada smo imali više intervencija“, izjavio je Broćić.
Prema njegovim rečima, radnici ne dolaze na posao, a oni koji dolaze kako bi sistem nadgledali nisu plaćeni. On je ponovio da je u ovom slučaju nadležna lokalna samouprava, podsećajući da je bivši gradonačelnik smatrao da grad nije nadležan.
Direktor čačanske bolnice Radoslav Milošević izjavio je da za sada nije bilo prijavljenih slučajeva trovanja, dodajući da ukoliko bi došlo do isticanja amonijaka, najugroženije bi bilo dečje odeljenje.
„Do sada nije bilo naznaka trovanja, ali se u par navrata osećao neprijatan miris“, rekao je Milošević.
Gradski štab za vanredne situacije dao je nalog Gradskom veću Čačka da do preuzimanja fabrike od strane novog kupca,o bezbedi isplatu ličnih dohodaka za pet radnika Hladnjače koji rade na održavanju sistema, dok su javna preduzeća grada dobila nalog da u slučaju poziva radnika pruže svu neophodnu podršku na održavanju sistema. Takođe, narednih dana biće zatražena stručna ocena relevantnog tela za kontrolu sudova pod pritiskom o stanju rashladnog sistema u Hladnjači, nakon čega će se sagledati dalji koraci u ovom slučaju.