Učiniti sve da se pomogne žrtvi
Tužilaštvo i sud imaće 48 sati da reše slučaj porodičnog nasilja, dok se nasilnik za to vreme bude nalazio u pritvoru. Ovo je jedna od stavki Predloga nacrta zakona o sprečavanju porodičnog nasilja, koji će se, prema rečima državnog sekretara Ministarstva pravde Radomira Ilića, 10. marta naći na javnoj raspravi. Kako je dodao, rasprava će najverovatnije trajati do juna.
Ilić je, na konferenciji Udruženja tužilaca Srbije održanoj u beogradskom Medija centru, rekao da bi prema novom zakonu svi oni koji dođu do saznanja o kontinuiranom nasilju u porodici, poput članova porodice, komšija i centara za socijalni rad, bili dužni da tu informaciju odmah upute posebnoj policijskoj jedinici.
Ta jedinica, objasnio je, dužna je da izađe na lice mesta, odmah izvrši procenu rizika, a u najviše slučajeva policija udaljava nasilnika i zadržava ga 48 sati.
– Policija je dužna da obavesti javnog tužioca, koji ima 24 časa da pokrene krivičnu ili građansku meru, a zatim sud nakon toga takođe ima 24 časa da donese odluku – ukazao je Ilić.
On je dodao da je neophodno evidentirati nasilnike, te da će i to biti uneto u nacrt zakona, a biće omogućeno i formiranje koordinacionog tela, sastavljenog, između ostalog, od centara za socijalni rad, školskih i zdravstvenih ustanova, koje će razmatrati svaki slučaj porodičnog nasilja i nakon toga davati preporuke kako pomoći žrtvi, odnosno žrtvama.
Predstavljajući publikaciju „Postupanje u slučajevima porodičnog nasilja“, Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije i zamenik republičkog javnog tužioca, ukazao je da je nasilje u porodici u Srbiji izuzetak, a ne pravilo. Prema njegovim rečima, publikacija je uputstvo za postupanje u komplikovanim slučajevima porodičnog nasilja i vodič za uspostavljanje specijalnih mehanizama za postupanje u tim slučajevima.
Kako je naveo, država će u budućnosti biti u obavezi ne samo da procesuira krivična dela, već i da pruži zaštitu žrtvama i preduzme mere prevencije, što se zove „princip dužne pažnje“. Ilić je dodao da se prava oštećenih novim Zakonom o krivičnom postupku sužavaju, što je potrebno otkloniti, „jer bi to moglo da stvara probleme Srbije prilikom pristupanja EU“.
Izvor: Danas/Medija centar
____________________________________________________