Ukazali na pravi problem
Inicijator akcije 7.000 Dušan Mašić izjavio je da je, i pored policijske zabrane održavanja tog skupa, napravljen veliki uspeh, jer se o zločinu u Srebrenici u julu 1995. godine govori 2,5 meseca, a ne samo dva dana, kao što je to do sada uglavnom bio slučaj.
– Uspeli smo da ukažemo šta je pravi problem, a on se svodi na reč genocid, i to je reč koju danas većina ljudi u Srbiji, ni većina političke elite nije spremna da izgovori – rekao je Mašić na konferenciji za novinare.
On je dodao da se najavom akcije 7.000 uspelo pokazati da je ljudima u Srbiji 20 godina posle genocida u Srebrenici nemoguće da kažu „žao nam je zbog žrtava“.
Prema oceni Mašića, zabrana skupa kojim se želela odati pošta ubijenim u Srebrenici, kao i činjenica da samo jedan čovek – premijer, ima pravo to da uradi, tragedija je sa kojom se Srbija suočava 2015. godine i najgora poruka koja se mogla poslati iz Beograda na današnji dan.
Mašić je podsetio da je u proteklom periodu dobijao stotine i hiljade najgorih pretnji i to od dve grupe ljudi, od kojih je prva koja ne razume zašto je akcija 7.000 sjajna stvar za Srbiju i „prilika da pokažemo da smo drugačiji od onih iz 1995. godine“.
Za njih još ima nade, ako se probude i izađu iz nacionalnog zanosa, konstatovao je on, i ukazao da je veći problem sa drugom grupom onih koji upućuju pretnje, a radi se o ljudima koji su lično učestvovali u nekom od zločina.
Oni se plaše pravde, ali pravda će doći, ako ne 2015, onda 2020. ili 2025. godine, rekao je Mašić i poručio onima koji podržavaju pretnje da time daju podršku tim ljudima koji su nekog ubili, zaklali ili silovali.
Anita Mitrić iz Inicijative mladih za ljudska prava ocenila je da je zabrana skupa poruka svima onima koji se bave suočavanjem sa prošlošću da to nije tema sa kojom politička elita želi da se bavi u budućnosti.
Prema mišljenju Maje Stojanović iz Građanskih inicijativa, zabranom održavanja današnjeg skupa 7.000 država je poručila da se stavila na stranu Srpske radikalne stranke i pokreta Dveri.
Što se tiče ljudskih prava i građanskih sloboda, ova Vlada još uvek ima istu politiku kao i desničarske organizacije, konstatovala je Stojanović i poručila da „nacionalizam više ne sme da uspe u Srbiji“.
Goran Miletić iz organizacije Civil rajt difenders upozorio je da huligani i ekastremisti i dalje mogu da određuju koji skup može da se održi, a koji ne, i naglasio da je iznenađen tom činjenicom, jer je mislio da je ona prošlost.
Ćutanje o zločinu, smatra on, znači njegovo odobravanje na ovaj ili onaj način, i to gromoglasno ćutanje u Srbiji mora već jednom prestati, vreme je da se Srbija suoči sa svojom prošlošću na jedan veoma odlučan način, rekao je Miletić.
On je najavio da će organizatori zbog zabrane skupa podneti predstavku Ustavnom sudu Srbije.
Izvor: Medija centar Beograd
________________________________________________________________________
…uveg gore od turaka! Koliko para kosta laz!??
Predlažem Mašićkoj, i Mitriću da prošetaju selima od Bajine Bašte do Srebrenice, ne moraju da skreću puno sa glavnog puta, pa neka prebroje grobove onih koji su stradali od strane Orićevih „miroljubivih “ snaga , a pre 1995. Pa ,neka svrate nasumično u po neku kuću, videće tugu i očaj majki onih koji su branili svoje domove. Pominjete brojku od 7000, a da li ste brojali srpske žrtve koje su pre toga nastale. Niste! Niste, jer vas za to ne plaćaju!