Umesto protesta, najavljene blokade deponije kod Užica
Na protestu meštana Lužničke doline, u kojoj su vodotokovi i zemljište najviše pogođeni zagađenjima od nedavnog požara na deponiji Duboko kod Užica, a kome su prisustvovali i drugi Užičani, odlučeno je da se protesti obustave i da se, umesto njih, organizuju blokade deponije.
Tokom večerašnjeg, četvrtog, protesta ponovljen je zahtev da se deponija zatvori o čemu su okupljeni potpisivali i peticiju.
Deponiju Duboko, koju osim Užica i Čačka, koristi još sedam opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga, požar je zahvatio 3. maja, drugi put za dva meseca, a nadležni tvrde da je ugašen nakon dvadeset dana.
Na stepeništu ispred zgrade Skupštine grada, organizatori protesta su postavili dvanaest kanistera sa zagađenom vodom iz reke Lužnice i namenili ih gradonačelnici, SNS i njenim koalicionim partnerima, botovima, batinašima, gradskim većnicima i inspekcijama, načelniku Zlatiborskog okruga, tužilaštvu, direktorima Zavoda za javno zdravlje i JKP Duboko, kompletnoj upravi Grada i svima onima koji znaju istinu, a ćute.
Na predlog Jovana Topalovića, poljoprivrednika iz Lunovog Sela i predstavnika inicijative „DA (NE) DIŠEMO DUBOKO“, prisutni su aklamacijom odlučili da se protesti obustave i organizuju blokade deponije.
– Obraćali smo se državnim organima i gradskoj vlasti. Slali smo im dopise i zahteve, ali na sve to su ostali gluvi i nemi. Gradska vlast, očigledno, ne razume glas svojih građana i odlučili smo da ovo bude poslednji protest koji organizujemo na ovaj način. Od sada ćemo da govorimo jezikom koji će oni razumeti, a to su blokade – rekao je Topalović i bio pozdravljen apaluzom.
Na njegovo pitanje da li su za to da se ta deponija, nakon sanacije i proširenja i dalje koristi, što je najavila ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujovć i za šta je država već izdvojila 30 miliona evra, okupljeni su burno negodovali.
– Mi treba da se pitamo u našem gradu, a ne neko drugi. Svojim telima sprečićemo dovoženje smeća iz drugih gradova i opština. Sprečićemo prolazak kamiona i radove za proširenje deponije – najavio je Topalović i naveo da je to „borba za budućnost dece i svih građana Užica, koji imaju pravo na zdrav vazduh, vodu i zemljište“.
Radoš Petrović iz Lunovog Sela, koji je govorio i na prethodnim protestima, pozvao je građane da se „bore protiv zla koje ih je snašlo“.
Posebno je kritikovao gradonačelnicu, nazivajući je „ona“, a potom za gradskog većnika Vladimira Sinđelića, na čije ime su okupljeni, takođe, reagovali negodovanjem, rekao je da je „ucenjivao meštane da ne protestuju, nudeći im posao, puteve i sve živo“.
– Nije ovo politički skup, kako to oni tvrde. Ovo su oni izazvali, paleći deponiju i zato smo mi ovde. Tražimo čist vazduh i vodu, da možemo da obrađujemo našu plodnu zemlju i da od toga živimo – kazao je Petrović koji je, na ranijim protestima, svedočio o tome da je „godinama glasao za SNS, ali da to više ikad neće učiniti“.
Milivoje Ristanović, diplomirani mašinski inženjer iz Užica, profesor i do pre nekoliko godina direktor Studentskog centra, ukazao je na opasnosti od zagađenja, poručivši da će „naši potomci više umirati od raka, nego od infarkta“.
Tražio je da nadležni saopšte istinu o uzrocima i posledicama požara, navodeći da je Užice „od obećane savremene deponije, dobilo divlju deponiju koja radi bez dozvole, na kojoj je požar izazvao veliku ekološku katastrofu“.
– Tražimo da nam saopšte uzroke požara i odgovornost svih nadležnih za njen rad i kontrolu – kazao je, između ostalog, Ristanović.
Demonstranti su formirali kolonu i, duvajući u pištaljke i noseći srpsku zastavu, prošetali se centrom grada, a kolonu je obezbeđivala saobraćajna policija i vozače preusmeravala u druge ulice.
__________________________________________________________