Unapređenje prava intelektualne svojine u Srbiji
Veličina i efekti falsifikovanja i piraterije su od takvog značaja da primoravaju vlade, preduzeća i potrošače na snažnu i održivu akciju. Efikasnija zaštita i sprovođenje prava intelektualne svojine je od ključnog značaja u ovom pogledu, kao i potreba da se izgradi podrška javnosti u borbi protiv falsifikovanja i piraterije. Ovo su samo neki od zakljucaka na završnoj konferenciji EU tvining projekta „Zaštita i sprovođenje prava intelektualne svojine u Srbiji“ održanoj u Narodnoj skupštini.
Tokom njegovog sprovođenja, uspešno su realizovani zajednički napori i jaka saradnja na povećanju institucionalnih kapaciteta među relevantnim srpskim vlastima.
Gospodin Martin Klauke, šef operativnog odseka II Delegacije EU u Republici Srbiji, pohvalio je dobar rad koji Srbija obavlja u oblasti zaštite prava intelektualne svojine.
– Drago nam je da možemo da pomognemo, jer smo veoma dobro svesni koliko je ova tema važna za inovatore, preduzeća i potrošače u Srbiji. Planiramo da nastavimo sa izdvajanjem sredstava za teme vezane za intelektualnu svojinu u narednim godinama. Već smo odvojili 8 miliona € iz IPA 2021 za srodne teme u oblasti trgovine – rekao je Klauke.
– Kako je navedeno u poslednjem Izveštaju EK, Srbija ima dobar nivo pripremljenosti za prava intelektualne svojine. Najbolji način za dalje unapređenje je da sve relevantne institucije rade zajedno, ne samo na nacionalnom nivou. To znači i jačanje veza između srpskih i evropskih institucija, pa i širom sveta. Želeo bih da ohrabrim Vladu da nastavi da neguje dobro izgrađene kapacitete institucije za bolju primenu i snažnije zagovaranje prava i standarda intelektualne svojine u Srbiji – dodao je Klauke.
Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, istakao je da je ovaj projekat pomogao Srbiji da unapredi kapacitete nadležnih organa u oblasti sprovođenja Sektora tržišne inspekcije u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija kao jednog od aktivnih organa u ovoj oblasti. Nivo saradnje između nadležnih organa takođe unapređen i podržan je rad koordinacionog tela, a razvijeni su i IT alati kao mehanizmi koji će dalje doprinositi efikasnijem radu, razmeni informacija i delotvornoj saradnji i omogućiti privrednim subjektima da ostvare zaštitu prava intelektualne svojine kao podsticaj ekonomskom razvoju, investicijama i kao doprinos zaštiti potrošača i javnom zdravlju.
– Prošlog meseca je grupa inspektora iz Srbije je posetilo Dansku u cilju upoznavanja sa danskim standarsima zaštite potrošača i bezbednosti. Verujem da će razmena iskustava pomoći u razvoju ove oblasti u Srbiji. I to je po meni pravi način izgradnje partnerstva između Danske i Srbije. Ovim projektom je EU pokazala da žele Srbiji, kao i da je Srbija sposobna da postane deo evropske porodice – istakla je Suzan Šajn, ambasadorka Danske u Srbiji.
Nemačka podržava Srbiju u tri ključna sektora; u zaštiti životne sredine, nvironment, u razvoju održive ekonomije, te fokusu na dobru upravu koja podrazumeva i vladavinu prava i zaštitu i razvoj civilnog društva. Nemačka je veoma aktivna u tvining projektima, u njih preko 15 u Srbiji. Ova vrsta projekata podrazuvea dugogodišnje partnerstvo. Mi podržavamo dalje jačanje zaštite potrošača u Srbiji. Te se nadamo da ćemo nastaviti i dalje našu uspešnu saradnju sa Ministarsvom trgovine, turizma i telekomunikacija, rekla je En-Kristin Piplica, šefom sektora za ekonomiju u ambasadi Savezne Republike Nemačke.
Projekat „Zaštita i sprovođenje prava intelektualne svojine u Srbiji“ se fokusirao na jačanje zaštite i sprovođenja prava intelektualne svojine za potrošače i nosioce prava. Opšti cilj je bio podrška Republici Srbiji u usklađivanju standarda i pravnog okvira i primeni najboljih praksi EU u cilju efikasnog vođenja pristupnih pregovora i uspešnog upravljanja sveukupnom integracijom i pretpristupnom pomoći u EU.
Projekat je obezbedio dalje pravno usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa EU, obuke za relevantne institucije, kao i inicijative za podizanje svesti javnosti o značaju prava intelektualne svojine za Republiku Srbiju. Projekat je realizovao Danski zavod za patente i žigove, Nemačka fondacija za međunarodnu pravnu saradnju u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije. Projekat je finansirala Evropska unija sa budžetom od 1.500.000 evra.
Donacije Evropske unije Srbiji premašuju 3,6 milijardi evra od 2000. godine do danas.
Sredstva su korišćena za podršku razvoju, kvalitetu života i reformama u: civilnoj zaštiti, pomoći i zaštiti od poplava, obrazovanju, povezanosti, životnoj sredini, zdravlju i zaštiti potrošača, kulturi, vladavini prava, lokalnom razvoju, poslovima i rastu, javnoj upravi , migracije, upravljanje javnim finansijama, civilno društvo i mediji, socijalna inkluzija, mladi i sport. Podrška EU se sprovodi u saradnji sa Vladom Srbije.
Evropska unija je veći donator razvojne pomoći Srbiji od svih ostalih međunarodnih donatora zajedno.
__________________________________________________________________________