Upitni rezultati programa za spas sela
Prošle su tri godine od vremena kada je formiran Nacionalni tim za spas sela Srbije i godina i po od kada su Ministarstvo za brigu o selu i Vlada Srbije raspisali javni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu kuće na ruralnom području koji za cilj ima povratak mladih u sela koja se iz godine u godinu suočavaju sa realnom opasnošću da ostanu pusta, budući da ih naseljava uglavnom populacija u poznim godinama života. Za ovu namenu mladima koji ispune uslove konkursa obezbeđeno je 1.200.000 dinara, odnosno nešto više od 10.000 evra.
Ukupna vrednost ovih programa je 1,2 milijarde dinara, a od dela tog novca kupljeno je 980 seoskih kuća. Maksimalni iznos za kupovinu kuće bio je 1,2 miliona dinara.
Pravo učešća na konkursu imali su supružnici ili vanbračni partneri, samohrani roditelj i mladi poljoprivrednici mlađi od 45 godina, koji nisu osuđivani, nisu vlasnici ili suvlasnici nekretnina i nisu u postupku odobravanja kredita za kupovinu i adaptaciju nekretnina.
Ako je suditi na osnovu onoga što objavljuju mediji pod kontrolom vlasti ovaj projekat se pokazao kao izuzetno delotvoran kada je reč o oživljavanju srpskog sela, zbog čega će u 2023. godine biti raspisan novi konkurs za kupovinu kuća na selu, u okviru koga će se onima koji ispune uslove biti dodeljeno još po 10.000 evra za pokretanje posla. Na drugoj strani opozicione partije i stručna javnost upozoravaju da izjave državnih zvaničnika na temu novog talasa povratka na selo predstavljaju deo političkog marketinga i da su rezultati ovog projekata daleko od onih koje u javnost putem kontrolisanih medija plasiraju premijerka Ana Brnabić i ministar Krkobabić.
– Rezultati su prevazišli naša očekivanja, pre svega program za kupovinu seoskih kuća. Za dve godine naselili smo 1.631 seosku kuću u 570 sela, čime smo obezbedili dom na selu za 5.000 žena i muškaraca koji imaju 2.250 dece. Gotovo 20 odsto novih stanara stiglo je iz gradskih i prigradskih naselja. Posebno raduje podatak što su novi stanovnici mlađi od 30 godina. Time bitno menjamo demografsku strukturu naše zemlje. Sve mere populacione politike daju rezultate posle više godina, ove mere daju efekat odmah. Interesovanje za kuće sa okućnicom na selu ne jenjava, nego se uvećava. Najviše kuća za dve godine useljeno je u Bačkoj Palanci – čak 110, zatim u Somboru 93. U centralnoj Srbiji prednjače: Кnjaževac, Aleksinac, Pirot, Dimitrovgrad, Leskovac… čak je po jedna dodeljena u Medveđi i Bujanovcu. Rekorder je Bačko Petrovo Selo sa čak 55 kuća, gde je otvoreno i obdanište.
Najveća okućnica od 2,5 ha je u selu Dedevcu grada Кraljeva, dok sve ostale kuće imaju okućnicu ne manju od 20 ari. Zanimljivo je da je u selu Željuša, opština Dimitrovgrad samo u jednoj ulici useljeno pet kuća, jedna do druge, a u njima raste osmoro dece. Pred kraj konkursa dobijali smo od 13 do 15 zahteva dnevno, a to je na godišnjem nivou oko 5.000. Ovih dana idemo u proceduru pred Vladu Srbije. Nadam se da ćemo do kraja februara da se obratimo javno građanima Srbije i objavimo početak novog konkursa – izjavio je svojevremeno ministar Krkobabić.
Na drugoj strani srpska opozicija koja se poziva na statističke podatke i rezultate poslednjeg popisa ne deli optimizam ministra već najave ministra Milana Krkobabića o početku „novog talasa povratka ljudi na selo“, ocenjuje kao u isto vreme i besmislenim i bezobraznim.
– Od ukupno 4.700 sela, koliko je registrovano u Srbiji, nestaje 1.200, a 1.000 ima manje od 100 stanovnika. Već i prvi rezultati popisa stanovištva 2022. godine ukazuju na katastrofalne razmere depopulacije, koja je daleko najizraženija na selima. Od Beograda se stvara metropola, i za njegov metro biće izdvojeno 250 miliona evra „svih građana Srbije“, dok su istovremeno ulaganja u sela i male opštine „neprimetna“. Vlada je pre tiri godine formirala nekakav Savet za spas sela, ali to telo je služilo za predizborni marketing i fotografisanje, a do dana današnjeg nije zabeležen niti jedan jedini rezultat ovog saveta – upozorili su iz Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Tekst je u sklopu projekta „Kakva je budućnost srpskog sela“, koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka kroz Konkurs za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_______________________________________________________