Upravnici i prinudni upravnici zgrada
Једним од бројних новоуведених закона у Србији још једном се унео хаос у нешто што је било прилично хаотично и пре доношења тог закона. Некада су у Србији, или да будемо прецизнији у Југославији, постојали кућепазитељи. Најчешће су то били један од станара стамбене зграде, занатлија, који је био вичан отклањању ситнијих кварова, који је мењао прегореле сијалице на улазу или степеништу, водио рачуна о заједничким просторијама станара. Његова супруга је, обично, била та која се старала о хигијени зграде, а станари су им за сав тај посао плаћали месечну накнаду.
Онда је временом, по ко зна чијој одлуци, тај обичај укинут, па су стамбене зграде изгубиле свог домаћина, а онда је почео тај хаос у одржавању стамбених зграда у којима су сви станови имали своје власнике, само зграда више није имала свог „домаћина“.
То је постао још један доказ да у Србији важи правило да оно што припада свима, заправо није ничије и о томе нико не води рачуна.
Онда се нека власт сетила да проблем одржавања стамбених јединица колективног становања реши по принципу „решимо проблем тако што ћемо направити још већи проблем“.
Србија је новим законом увела институцију професионалног управника зграда и обавезу станарима свих стамбених зграда да по сопственом избору изаберу и склопе уговор са неким од лиценцираних управника или да им држава тј. локална самоуправа именује принудног управника зграде, који ће по свему имати исте обавезе као и управник.
Сада имамо ситуацију да нико није задовољан и да ништа не функционише, да постоји опште неразумевање између управника зграда и станара, да је незадовољство обострано, да једни друге оптужују …
– Нови Закон о становању и одржавању зграда, кроз увођење појма „стамбена заједница и управник“ унео jе озбиљне новине за стамбене зграде и њихово функционисање. У самом почетку примене закона, станари су имали читав низ нејасноћа и молби за додатним информацијама, што се у међувремену променило, па се стиче утисак да су станари до данас добили потребне информације и сазнања о правима и обавезама везано за стамбену заједницy у којој живе и управницима који их заступају – каже Бранкица Јелић, директорка Градске стамбене агенције.
На нашу опаску да нам се врло често јављају станари појединих зграда са жалбама на управнике зграда или да у коментарима на текстове које смо недавно објавили о инцидентима који су се догодили (пожар, поплава …) имамо очигледне примере међусобног неразумевања између станара и управника згарада, Јелић каже:
– Чињеница је да у појединим случајевима имамо неслагања станара међусобно у истој стамбеној заједници, као са управником у тој стамбеној заједници, али су то ретки и појединачни случајеви и у сваком тренутку се та ситуација може решити на начин да станари изаберу новог yправника.
- Да ли би промена управника била компликована процедура, да ли је неопходна писана сагласност свих или већине станара.
– Законом су детаљно прецизирана права и обавезе управника у стамбеним заједницама. Имајуhи у виду са су yправници по организацији предузетници, који закључују уговор са стамбеном заједницом, у конкретном случају ради се о уговорном, облигационом односу, којим је сагласно изражена воља обе уговорне стране (стамбене заједнице и yправника), па је као таква и подложна промени, односно раскиду у говора и закључивању новог са новим у правником – каже Бранкица Јелић.
- Колико је нови закон успео да побољша процес одржавања зграда и како су станари као власници станова али не и зграде добили право да бирају управника зграде?
– Законом о становању и одржавању зграда из 2016. године, прецизиран је појам „стамбене заједнице“ и ко је чини, а то су власници посебних делова стамбене, односно стамбено-пословне зграде. Стамбена заједница има статус правног лица, који стиче тренутком када најмање два лица постану власници два посебна дела зграде – каже Бранкица Јелић, директорка Градске стамбене агенције.
Гpaд Чачак је регистровао укупно 573 стамбене заједнице, док су 22 стамбене зграде, од укупног броја регистрованих стамбених заједница, у овом тренутку без управника.
– Број стамбених заједница без управника је промењив, из разлога што се станари у стамбеним заједницама по давању отказа управнику или добијеном отказу од њега, организyjy на начин да биpajy новог yправника или у колико то није случај, Регистратор стамбених заједница са списка регистрованих професионалних yправника код Привредне коморе Србије, бира једног од yправника у својству принудног управника – каже директорка Јелић.
Питали смо је по ком принципу се постављају принудни управници зграда.
– Принцип којим се Peгиcтpaтop руководи приликом именовања принудног управника је равномерна распоређеност принудних управника и веза са стамбеним заједницама у окружењу у којима су ти yправници именовани у редовној управи. Принудни управник своју функцију врши са свим правила и обавезама које има и у редовној yправи, с тим што станари стамбене эаједнице могу вeћ истог дана променити принудног управника новим, изабраним из реда станара или закључити уговор са другим професионалним управником, на који начин се принудна управа брише и евидентира нови управник стамбене заједнице у редовној управи – каже Бранкица Јелић.
Намера jе законодавца да ни у једном моменту стамбена заједница нe остане без управника, обзиром да је закон стамбену заједницу дефинисао као правно лице, а управника као законског заступника у правном лицу. Принудни управник је у овом поступку само прелазно решење до момента када станари одлуче да именују новог yправника, што се физички може десити и истог дана када и именовање принудног управника од стране Регистратора стамбених заједница. Једном речју, пpинудни управник нема за сврху вршење било какве репресије, вeћ је само прелазно решење и испомоћ станарима до тренутка када они по својој вољи изаберу новог управника, објаснила нам је директорка Стамбене агенције.
Питали смо је и ко врши надзор над радом управника зграда па и принудних управника.
– Надзор над радом управника стамбених заједница (како управника из реда стамбене заједнице, тако и професионалних управника) врше надлежне републичке и локалне инспекције (комунална, грађевинска инспекција), као и додатно – Привредна комора Србије (за професионалне управнике којима издаје лиценцу за рад) – каже Бранкица Јелић.
________________________________________________________________
Za sve je kriva drzava koja je donela zakon o stanovanju,koji se primenjune samo za stanare,dok taj isti zakon ne ne vazi za profesionalne upravnike.Zasto drzava stiti prof. upravnike? Da li su oni u „dilu“ sa drzavom? Njih niko ne kontroluse,oni bukvalno otimaju novac gradjanima.Stanari im vise nista nemogu.Ni jednu skupstinu ne odrze.Novac uzimaju a uopste ga ne pravdaju……..
Koliko je poznato drzava postavlja prinudnog upravnika samo u slucaju da stanari nisu sposobni da se sami dogovore o upravniku i odgovornom licu.Do vas je…
Kako smeniti upravnika kada u Sv. Markovica 65 Erkom nije odrzao ni jednu skupstinu stanara.Prakticno od izbora ga nismo ni videli.Glavni posao mu je podela racuna.
Prosto! Sastanete se (možete i Vi da sazovete sastanak) i izjasnite se da raskidate ugovor sa Erićem! Neko pismeniji neka vodi zapisnik. Onda izaberete novog! E, ako stanari ne žele da dođu na sastanak, onda to znači da im je Erkom dobar i da ste vi nezadovoljni u manjint. Dakle, Erkom legalno vlada, kao i Vučić u Srbiji, sad da l’ strahom, da l’ medijima, da l’ „kupovnim“ glasovima, nije važno – važno je da ima većinu!
Retko pametan komentar. Najzad neko ko razume kako stoje stvari.
Zoki je najprofesionalniji upravnik. Nije mi se za džabe poverilo 700 i nesto stanova. U ulazu 65, 14000 vam dao za sijalice! Još se bunis????
Gospodin Erić tvrdi da je iz menjao sve sijalice, a stanari skidali. Sandučiće menjao, a stanari odmah polomili. Bravu na vratima popravio, stanari odmah pokvarili…. Drznik, školski primer.
Zorane, sakupi ili izlobiraj kod 14 stanara i ode Eric ko ledenica…A onda cemo tebe za dozivotnog upravnika😀
Ubedljivo najgori upravni.Takodje ni jedan sastanakza dve godine,ni jedan resen problem,prebacivanje lopte na druge da resavaju probleme,ali su im zato racuni jedino redovni i prilicno visoki.Da ne pricam sto finansijkog izvestavanja o utrosku para nema…
U BULEVARU OSLOBODJENJA,ZGRADA PREKO PUTA PRESIDENTA IMA UPRAVNIKA OKO GODINU DANA OTPRILIKE. ZNACI,GODINU DANA PRIMA PLATU OD TE ZGRADE,SAMO CISTACICA CISTI,NIJEDNOM SE NIJE POJAVIO,NITI SASTANAK SA STANARIMA ZAKAZAO! NJEMU SUPER,PARA KAPLJE,A TO STO VRATA NE RADE,STO BI TREBALO PREKONTROLISATI PUMPU U PODSATSNICI I JOS MNOGO SITNICA,NJEGA BRIGA. CUJEM DA SE I NA POZIVE NE JAVLJA! PA SAD VI KAZITE GRADJANIMA KO JE SMISLIO OVU BUDALASTINU?
Ercom? Nema ko drugi.
Evo, sad sami mozete da isterate Ercom i Finesa upravnike i konacno popravite vrata, prozore, oluke, stepenisno svetlo itd.
Da li nadlezne institucije mogu da urade kontrolu rada agencije Finesa tim i da preko ovoga portala obaveste gradjane sta je ta agencija do sada uradila u skladu sa zakonom o stanovanju.A mozda ta agencij i nezna da postoji zakon o stanovanju pa im nije ni zameriti.
Brankice,da li se negde moze videti zapisnik o kontroli agencije Finesa tim od bilo koje nadlezne inspekcije? Ako vi gos.Brankice imate neku nadleznost iz ove oblasti posetite gore pomenutu agenciju pa ce vam stanje na terenu postati mnogo jasnije.POVEDITE GRAFOLOGA.
Ko su profesionalni upravnici u Cacku?“Ljudi“ kojima je SNS omogucila da dodju do toga posla koji ocigledno neznaju ili nece da taj posao rade kvalitetno i posteno.Uzimaju ogromni ne zaradjeni novac.Dosli na prevaru sada se tesko smenjuju…….
Na stranu upravnici i njihov lopovluk, al’ da sa tim stepenom nepismenosti nekom kažeš da nešto ne zna, to je stvarno hrabrost.
Upravnici+izvršitelji=SNS-ZELENAŠI
Da li je nekom poznato da je bilo koji upravnik na teritoriji Grada Čačka izvršio prinudnu naplatu neplaćenih obaveza stanara za održavanje stambene zajednice?
Da li smeju upravnici da povlače novac od investicionog ulaganja za tekuće održavanje zgrade?
Dve godine dajemo novac za investicije, a račun nam u minusu jer pare troše na čišćenje (nedovoljna naplativost).
Molim Gradsku stambenu agenciju da obrazloži pravni status.
Po Zakonu, upravnik je dužan 2 puta godišnje da podnese finansijski izveštaj. Znači 3 god, trebalo bi da bude 6 izveštaja. Pogodite koliko ih je bilo kod nas u zgradi? Nula(0),iako smo uredno tražili. Kakva je ovo prevara.
Upravnik ne sme da pokusa da izvrsi prinudnu naplatu jer ne rade nista po zakonu o stanovanju osim podele i naplate racuna.Koliko su odrzali skupstina stanara,koliko su usvojili legalnih izvestaja o radu…..
Koliko su upravnici bahati neki imaju i svoja strasila u likovima nekih „uspesnih“ advokata koji sa izuzetno bezobraznim pismima uznemiravaju i pokusavaju da prepadnu gradjane koji nekada nisu u mogucnosti da plate neki racun.
sns je od gradana stvorio retarine mentalce.kad neko nije normalan da upravlja svojom imovinom,zakonom mu odrede licenciranog bota sns da ne radi nista i da upravlja parama stanara, to u kafani ozakone i stave u skupstini u pravne okvire.izusti vrhovnik da je narod stoka,a pri tom je mislio na ovce koje sluze za muzu i sisanje;samo za sns i koalicije.
Ovi kao profesionalni „profesionalni“ upravnici. Čega su oni profesionalci, to su bre dzabalebaroši i lezilebovici kakva kombinacija neznanja, pohlepe, primitivizma, otimacine, cega sve jos!
Davno su mnogi prevaranti i muljtori videli da je kjuč njihovog uspeha u neslozi srba. Na kontu toga komunjare vladaju 70 godina, strane službe provlače interese svojih država a domaće vucibatine plačkaju narod.
Ostavljena je mogućnost da se upravnik izabere iz redova stanara, to je retko koja zgrada iskoristila, baš zbog te nesloge. Mislili su da će neko sa strane da im donese red i mir.
Bravo posmatrac! 100% si u pravu.Boziji je greh te „ljude“ nazvaiti profesionalnim upravnicima.
Kakvi bre upravnici pusti taj cirkus. Napravili kako bi zaposlili politicke poslusnike. Recimo gospodja J.D.
Mnogo toga nije jasno.Zasto je gradska skupstina donela odluku da minimalna cena za upravljanje zgradom po stanu bude 300,00 dinara?Zasto su nadlezne institucije dozvolili upravnicima da ne postuju zakon o stanovanju? Da li samo upravnici imaju korist od ovakve situacije, obziro da oni „zaradjuju“ za nase prilike ogroman novac?Zasto se i sami upravnici ponasaju toliko bahato ka da rade za nekoga mnogo mocnog? Da li je moguce da nadlezne institucije obzirom da sigurno znaju za bezakonje u radu upravnika tek tako prelaze preko toga? Mnogo toga nije jasno sta se desava u ovoj i oko ove oblasti.
Nikad lakše nisam zaradjivao pare,isplati se,članska karta SNS
Da li je iko od Vas pročitao, makar delom, Zakon o stanovanju. Ne verujem. Nije problem u profesionalnim upravnicima već u stanarima zgrada. Nezainteresovanost, nesloga, podele. Svuda je tako. Tamo gde je upravnik zgrade neko od stanara, da li mislite da su tu u svim segmentima ispoštovani Zakon i stanari? Ne. Imate pojedine stanare koji su još u vreme vladavine Tita dobili stanove. Njihova svest je da i dalje treba nešto da dobijaju i da ništa ne plaćaju. Pojedini od njih su u tada novim zgradama dobili pored stanova sve što i sadašnji Zakon traži. Npr. u mojoj zgradi, kažu, svojevremeno je bila i protivpožarna oprema, koja je nestala. Verovatno je neko osetio neljudsku potrebu da je prisvoji.
E sad se postavite u situaciju čoveka koji u to isto vreme nije dobio stan kao ovi prethodni, već je morao da pravi kuću. I ne samo da je pravi, već sve ove godine da je održava i da investira u tu istu kuću u sve što propada, a sve vremenom propada i kuće i zgrade.
Zašto gledate na profesionalne upravnike kao na prinudu? Pa oni su tu zato što mi kao stanari nismo spremni da se dogovorimo na civilizovan i normalan način kako da budemo domaćini naše kuće, pri tom poštujući Zakon. Ako neki od profesionalnih upravnika ne poštuje odluke stanara i Zakon, pa to je opet do stanara. Vi ste oni koji odlučuju ko će im biti profesionalni upravnik. Menjajte.
Osnovni problem je novac i jedino novac u svim zgradama i bežanje od realnosti.
dam malo para pa dobijem licencu i to profi.za sta ni sam ne znam.onda mi moji iz sns nabace 15-20zgrada,a ja za pojedine ne znam ni gde se nalaze,niti poznajem ikog od stanara.ljudi uplacuju pare skupi se tu 6-8000 evra ja platim cistacice nekom sicom,a stranku doniram uredno mozda ce me unaprediti u ministra.i tako meni ostanu 2 direktorske plate,niti kom polazem racune nit me ko sta pita.ovaj narod gunda ali mora da placa. znate li zasta gazdi sluze ovce.za muzu,i sisanje.haha
ziveo sns sa zoranom mihailovic tvorcem profi upranika
Cista otimacina,Finesa tim upravnik redovno ispostavlja racun za naplatu,placala sam do 31 decembra 2021.Sad neplacam,nego uredjujem moj sprat iz sopstvenih sredstava.Videla sam za 39 meseci upravljanja da su sve investicije otisle u dzep upravniku,i kao za ciscenje i konstantno na racunu ostane 5000.a zgrada 81 stan
Upravnici iz preduzeća Profi Upravnik su skandalozni. Ni jednu odluku nisu uspeli da sprovedu u roku od tri godine. Dolazili su forme radi iako su redovno bili placeni. Nisu podnosili izvestaje o potrošnji. Nikakav uvid ž o statusu donesenih odluka, stanju na računu, potrošnji nismo kao stanari dobijali.