Uređenje spomenika tri čačanska velikana (FOTO)
Posle višedecenijskog zanemarivanja, Grad Čačak je konačno izdvojio novac za uređenje spomenika čačanskim velikanima. Poslednjih nekoliko nedelja rekonstruiše se prostor oko spomenika Nadeždi Petrović, vojvodi Stepi i Vladislavu Petkoviću Disu. Spomenici će biti osvetljeni, očišćeni, a postaviće se i novo dekorativo cveće i zelenilo.
Od raspada SFRJ lokalne samouprave su malo pažnje posvećivale održavanju spomeničkog nasleđa. Zub vremena je učinio svoje i oni se mahom nalaze u lošem stanju. Posle više decenija Grad Čačak je izdvojio novac za uređenje prostora oko spomenika čačanskim velikanima Nadeždi Petrović, vojvodi Stepi i Vladislavu Petkoviću Disu.
Spomenik Nadeždi Petrović postavljen je ispred čačanske Gimnazije krajem 1955. godine, radio ga je čuveni Ivan Meštrović, Nadeždin prijatelj, koji je u to vreme živeo u Njujorku, a ubrzo potom postao profesor na Univerzitetu Notr Dam u Americi.
— Naša želja je da savremenim osvetljenjem on dobije jedan lepši izgled sa jednim delom novog parternog uređenja i cvećem koje će biti promenjeno i postavljeno, i da će biti mnogo uočljiviji i biti mesto okupljanja gimnazijalaca i svih građana Čačka. Kuriozitet je da je to prvi spomenik jednom slikaru koji je urađen u bivšoj SFRJ. Meštrović je bio veliki prijatelj Nadeždi i njenoj porodici i bilo mu je zadovoljstvo da uradi spomenik i pokloni ga gradu Čačku. Razmišlja se o uređenju čitavog prostora ispred Gimnazije, ali prvio očekujemo da se uradi saobraćajna studija rasrkrsnice oko našeg hrama, tako da ne mogu da kažem kada će to biti. Razmišlja se o varijatni da bude krožni tok, ali ostaje da se vidi da li će se Ulica župana Stracimira zatvarati — kaže Miroslav Petković, sekretar Skupštine grada.
U toku je i rekonstrukicija prostora oko spomenika Disu koji se nalazi u dvorištu Narodnog muzeja, dok bi radovi na uređenju spomenika vojvodi Stepi trebalo da se završe do subote.
— U toku su radovi na uređenju i osvetljenju spomenika vojvodi Stepi Stepanoviću. Nadam se da će sve to biti završeno za vikend, spomenik će biti osvetljen, postavićemo dve velike tuje koje simbolizuju Drugu armiju kojom je komandovao, novim cvećem. Takođe, pokušaćemo da rekonstruišemo i tavanicu u Stepinoj kući — najavljuje Petković.
Kako je najavljeno, do kraja godine Čačak bi tebalo da dobije još dva spomenika, i to županu Stracimiru osnivaču grada koji će dominirati na Gradskom trgu, dok bi spomenik Nikoli Tesli trebalo da bude postavljen ispred Fakulteta tehničkih nauka.
Lepo , Cacak svakim danom postaje sve lepsi grad, jos samo kad bi mogli da zamenimo stanovnike bilo bi lepo ziveti u njemu.
Čačanska sudija,kroz nakaradnu presudu,bukvalno članovima porodice zabranila uredjene spomenika,svojim precima,koji su učesnici Balkanskih,Prvog i Drugog svetskog rata i bili odlikovani ,razne štete na tim spomenicima je priznala zato što što su neki iznad zakona a postupajuća sudija,nema ni obraz ni moral ona je………….
Pored ovih velikana naše istorije, spomenik u Čačku bi trebalo podići Stevanu Krenu i njegovoj ženi Paulini, a takodje i Dr. Milanu Stojadinoviću,jednom od najistaknutijih političara izmedju dva svetska rata, koji je rodjen u Čačku.
Milanu Stojadinoviću osvedočenom nacisti dići spomenik? Pa dobro, da li si ti normalan?
Хоће ли бити Степа на коњу? Неко ми рече да нешто радите око његовог споменика. Ваљало би синко, не приличи великом војводи да личи на поштара. Поклоните оно неком другом граду или селу, а на том месту поставите прави споменик Степи, на коњу! То, дете има снагу и симболику, овако ништа.
Bitno je da su Disovu bistu postavili tako da je iza nje zatvor, pa vi uživajte u pogledu čak i ako naprave stazu.
Nema tog cveća koje će da popravi greške napravljene kod sva tri spomenika.
– PRVI postavljeni spomenik je Nadeždi Petrović, 1955. godine. Današnja lokacija i orjentacija tog spomenika nisu onakve kako je prvobitno bio postavljen. Spomenik je bio u središtu parkića između Ekonomske škole i Gimnazije. Oko tog parkića bio je formiran prvi kružni tok saobraćaja u Čačku. Nadežda je licem bila okrenuta ka trgu, a prostorom iza nje dominirala je crkva. Postament je urađen takođe po Meštrovićevoj zamisli. Veoma važan je položaj i visina postamenta jer on određuje najbolji ugao posmatranja. Premeštanjem spomenika ka zgradi Gimnazije i njegovo rotiranje za 180° doprineli su da se stvori sasvim drugačija predstava u odnosu na zamisao umetnika. Zbog današnje visine trotoara u odnosu na plato ispred Gimnazije spomenik je ostao prenisko, kao da je u „rupi”, i stvara lošu predstavu.
– DRUGI po redu postavljanja bio je spomenik Disu. Od prvog dana bio je na pogrešnom mestu i verujem da je to bila privremena lokacija, jer su isto tako i Nadeždine slike bile u vlasništvu Muzeja sve dok nije ustanovljena i otvorena Umetnička galerija. Tako je i Dis šezdesetak godina čekao, da se podigne i skući Biblioteka, da bi bio premešten tamo gde mu i jeste mesto, da zasija punim sjajem.
– TREĆI, koji jeste na pravom mestu, ali na žalost, ispod svih umetničkih kriterijuma, jeste spomenik slavnom vojskovođi Stepi. „Čačanski glas” je naširoko pisao o tome još u vreme njegovog postavljanja, 1992-93. godine, ali je ipak postavljen. Kada bi se ta nepravda ispravila i kada bi se „ono strašilo” pretopilo, a ima toliko nadarenih srpskih vajara, to bi bio znak da u nama zaista postoji dobar odnos prema sopstvenoj istoriji i da Srbi nisu narod koji slavi samo svoje poraze.
Nova opasnost preti i od postavljanja rasvete koja može, a ne mora, da dokrajči umetničku imaginaciju.
Ako se posao poveri tek nekom Milu električaru, eto zijana. Časno zanimanje muzejski fotograf podrazumeva pregršt predznanja o svetlu i načinu na koji se osvetljavaju skulpture prilikom njihovog fotografisanja. Lošim odabirom svetla, može da se upropasti svaka skulptura! Dovoljno je prelistati neke od stotina monografija sa najboljim primerima iz svetskih muzeja i galerija i barem delimično se uveriti da je za bavljenje tim poslom potrebno OGROMNO ZNANJE.