Uz odobrenje vlasti Tanjug postoji i pet godina nakon gašenja
Generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Tamara Filipović izjavila je da Novinska agencija Tanjug, koja je uredbom Vlade Srbije trebalo da prestane sa radom u oktobru 2015. godine, pet godina kasnije posluje uz odobravanje iz vrha vlasti.
– To je nepoštovanje zakona. Ako postoji uredba i neko uporno odbija da postupi po toj uredbi to je nepoštovanje zakona i neko bi trebalo da odgovara za to – kazala je Filipović u izjavi za agenciju Beta.
Navela je da je privatizacija Tanjug predviđena Medijskom strategijom i zakonima koji su usvojeni 2014. godine, ali da je problem s tom novinskom agencijom prisutan i šest godina kasnije.
– Nakon šest godina, usvajamo novu Medijsku strategiju, a i dalje imamo problem Tanjuga koji je bio problem i pre 10 godina kada je usvojena prethodna strategija. Veći deo medijske zajednice je smatrao da jedino privatizacijom Tanjuga mogu da se uspostave ravnopravni uslovi na medijskom tržištu – rekla je ona.
Filipović je ocenila da Tanjug treba da bude privatizovan ili ugašen jer bi, kako smatra, drugo rešenje za tu agenciju do kojeg bi došla država bilo u suprotnosti sa Medijskom strategijom usvojenom početkom ove godine.
Navela je da Tanjug pravno postoji jer nije izbrisan iz medijskog registra Agencije za privredne registre (APR), a prema uredbi Vlade Srbije iz 2015, brisanje tog medija iz registra treba da pokrene ovlašćeno lice nakon isplate zaostalih dugovanja.
– Međutim, direktorka Tanjuga Branka Đukić odbija da podnese prijavu za brisanje iz APR-a i to je sada pravni vakuum. Mi smo imali problem u Akcionom planu za Medijsku strategiju da odredimo ko je nosilac aktivnosti da se završi privatizacija Tanjuga – naglasila je Filipović.
Dodala je da se došlo u situaciju da „onaj ko treba da se izbriše, ne želi da se izbriše, a jedini je ko je odgovoran da to uradi i ne postoji drugi način“.
Komentarišući izjavu za Betu Veljka Milić, advokata urednika portala Fejk njuz tragač Stefana Janjića, koji je rekao da su njegov klijent i Tanjug prihvatili predlog suda da spor reše medijacijom, Filipović je kazala da nema ništa protiv ukoliko Janjić smatra da je to dobro rešenje.
Tanjug je tužio Janjića, urednika portala koji se bavi otkrivanjem lažnih vesti, jer je tokom gostovanja na N1 televiziji ocenio da se toj agenciji „ne može verovati jedan kroz jedan“. Ta agencija je ocenila da im je Janjić ugrozio profesionalni integritet i kreditnu sposobnost i zatražila da bude osuđen na uslovnu kaznu zatvora.
Ocenila je da Tanjug nije imao osnova za pokretanje takve tužbe jer, kako smatra, Janjić u izjavi za TV N1 nije pomenuo Tanjug, već dezinformacije koje su dekonstruisane na njegovom portalu te da nikakva šteta nije mogla da bude naneta.
Izvor: Beta
_________________________________________________________________________
nikad mi drzava biti necemo
NIKAD
neko smeknuo extra lux lokaciju u epicentru bgd pa dok zavrse kombinaciju „po zakonu“
Све Европске државе имају националне државне новинске агенције,чак постоји и заједничко европско удружење.
Своје државне агенције има и Русија,Кина,САД(ВОА)…
Нормално је да и Србија има националну агенцију, то је Танјуг ,и за почетак тој државној агенцији требало би можда додати суфикс, додатак; Танјуг -Србија.