Užičani najavili novi protest protiv nelegalnog rada deponije Duboko
Udruženje građana „Da (ne) dišemo Duboko“ najavilo je još jedan protest protiv, kako su naveli, nelegalnog rada regionane deponije Duboko kod Užica i odlaganja na njoj otpada iz drugih gradova i opština.
Skup „Tuđe nas smeće trovati neće“, biće peti protest od velikog požara na deponiji 3. maja, a održaće se u utorak, 20. avgusta od 19 časova, ispred užičke skupštine.
Članovi tog udruženja zahtevaju da se na deponiju lageruje samo smeće iz Užica, ali ne iz Čačka, Lučana, Ivanjice, Arilja, Bajine Bašte, Čajetine, Kosjerića i Požege koji su, uz Užice, njeni osnivači.
Jovan Topalović, predsednik tog udruženja, kazao je da Duboko nema potrebne dozvole i naveo da su meštani Lunovog Sela i drugi građani Užica od jutros blokirali dvadesetak kamiona sa smećem iz drugih gradova i opština i time sprečili da se otpad istovari na deponiju.
On je dodao da se blokade, koje traju već deset dana, nastavljaju i da policija sve vreme reguliše saobraćaj kroz Lunovo Selo, nadomak deponije.
– Deponija je i dalje u katastrofalnom stanju. Nema nijednu važeću dozvolu Ministarstva i Agencije za zaštitu životne sredine, a dozvole nemaju ni firme koje prevoze otpad. Direktor deponije kada kaže da su dobijene dozvole, ne kaže da su u pitanju licence za vozače i da su dobijene od Ministarstva saobraćaja – saopštio je Topalović.
Član tog udruženja Branko Nikolić precizirao je da Duboko „nema dozvole za transport, preradu, upravljanje i skladištenje otpada“.
– Čak i da su dobijene dozvole za transport, postavlja se pitanje gde će da se deponuje otpad kada nema potvrde sertifikovanog tela koje će reći da je folija ispod smeća ostala čitava, da su cevi za drenažu ispravne i da li će sve to biti generator nekog novog požara – naveo je Nikolić.
Radoš Petrović iz Lunovog Sela, takođe član udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ istakao je da su se meštani protivili gradnji deponije, kao što se danas građani Srbije protive kopanju litijuma u Jadru, ali su ih tada, kako je rekao, „stručnjaci prevarili kada su ih ubeđivali u to da će ona biti savremeno postrojenje i evrpski projekat“.
– Desetine parcela pored reke Lužnice, koju zagađuje Turski potok koji teče ispod deponije, zapuštene su i ne obrađuje se, jer povrće nema čime da se zaliva – objasnio je Petrović i istakao da državni organi i inspekcije ne reaguju na prijave meštana o zgađenju zemljipta i vodotokova.
S druge strane, uprava Regionalnog centra za upravljanje otpadom JKP Duboko danas je saopštila da je to preduzeće „ishodovalo dozvolu za transport otpada za koju je zahtev podnelo još 2022. godine“.
To je saopštila Tanja Knežević, tehnička direktorka JKP Duboko, koja je rekla da je „Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Sektor za drumski saobraćaj, puteve i bezbednost saobraćaja, u petak 16. avgusta, izdalo licencu za javni prevoz tereta za sve kamione koji su u vlasništvu JKP Duboko“.
– Što se tiče ostalih dozvola, one su u postupku izdavanja i nadamo se će ih JKP Dubko ishodovati u najskorijem roku – saopštila je Knežević.
______________________________________________________
Svako svoje djubre: selekcija, reciklaža…Samo tako nam mogu biti čisti gradovi i okolina…Što pre sprovedemo zakone i uredimo postupak, to bolje,,,