Užičani podržali borbu prosvetnih radnika za istinu i pravdu
I pored hladnog vremena, Užičani su sinoć u velikom broju bili uz prosvetne radnike na protestu, koji je organizovao Forum škola užičkog kraja (Užice, Čajetina i Požega) i poručili da podržavaju njihove zahteve i zahteve studenata u borbi za uređenu državu, istinu i pravdu.
Dvočasovni program počeo je okupljanjem na Trgu partizana. Usledila je protestna šetnja do kružnog toka, kod Narodnog muzeja, gde su okupljeni, petnaestominutnom tišinom, odali poštu žrtvama novosadske tragedije.
Kolona je nastavila do Trga Svetog Save gde je priređen svojevrsni javni čas o slobodi, pravdi, ljudskosti i solidarnosti.
O tim vrednostima govorili su prosvetni radnici, roditelji učenika, srednjoškolci, studenti, a nastupio je i hor učenika Užičke gimnazije i Muzičke škole „Vojisav Lale Stefanović“.
Profesorka Jelena Nedić je poručila je da „zahtevi studenata i prosvetnih radnika još uvek nisu ispunjeni“.
Sara, studentkinja Akademije strukovinih studija u Užicu, navela je da su studenti i prosvetni radnici pod velikim prtiscima samo zato što se bore za osnovna ljudska prava.
– Nećemo dozvoliti da profesori budu ućutkanji i postanu žrtve političkih pritisaka – poručila je studentkinja i istakla da studenti neće odstati svojih zahteva.
Ognjen, student užičkog Pedagoškog fakulteta, pozvao je građane da dođu u Kragujevac na Sretenje, 15. februara, kada će studenti od 9 časova, organizovati petnaestočasovnu blokadu Lepeničkog bulevara.
Maturantkinja Maja ocenila je da su srednjoškolci „za tri meseca od pada nadstrešnice u Novom Sadu i 53 dana od početka blokade Užičke gimnazije naučili mnogo toga i sada primenjuju to znanje o solidarnosti, empatiji i kulturi“, a potom pročitala sopstvene stihove o novosadskoj tragediji.
– Tražimo samo jedno – da svako radi svoj posao – kazala je Maja, navodeći da će „ispunjenje studentskih zahteva izvesti Srbiju iz mraka“.
Samir Aslani sa Zlatibora, najavljen kao roditelj, kazao je da je pre trideset godina završio Užičku gimnaziju i da su njega i njegovu generaciju profesori mnogo čemu naučili, a potom poručio da je sada vreme da se to znanje prosledi dalje.
– Studenti su nam održali prvi čas i pokazali istrajnost i pravdoljubivost. Nastavnici su održali drugi čas, kojim su pokazali dostojanstvo, a mi roditelji držimo treći čas, pokazujući solidarnost. Svi zajedno treba da održimo i četvrti čas, kojim ćemo obnoviti gradivo o dostojanstvu, hrabrosti i solidarnosti – istakao je Aslani.
Nataša Tamše, vaspitačica iz Predškolske ustanove Užice, saopštila je da „deo zaposlenih u toj ustanovi od prvog skupa podržava studente, maturante i kolege prosvetne radnike u borbi za istinu, pravdu i dostojanstvo“.
– Dali smo vam krila i poslali u svet. Vaspitači vas mole ne prekidajte let – rekla je vaspitačica i poručila da „od svih nas zavisi da li ćemo ovu zemlju učiniti onakvom kakvu želimo“.
Pesnikinja i profesorka srpskog jezika iz Čajetine Marija Vulović, pročitala je odlomak iz romana „Deobe“ Dobrice Čosića, a potom navela da je Srbija u sadašnjem stanju jer je „jedan čovek postao država“.
Svedočila je o tome da je, „nakon završetka Užičke gimnazje, 1997. godine sa pištaljkom protestovala protiv zla, krađe i nepravde“ da je „kao studnetkinja bila na ulici, pa i 2000. godine kada smo poverovali da smo se konačno izborili i da će naša deca živeti u lepšem i pravednijem svetu“.
– Onda je došao jedan čovek i rekao država to sam ja. To nije bio Luj 14, već čovek koji nam je privatizovao državu, oteo nam institucije i razdelio ih svojim polupismenim poslušnicima – govorila je, između ostalog, Vulović.
Za to vreme, dodala je, „prosvetni radnici, sa bednim platama jedva su preživljavali, učeći decu da se dobrota i pravda moraju poštovati, a zlo i javašluk kazniti“.
Kazala je da od 20. januara nije ušla u učionicu i pozvala roditelje, svoje kolege i sve građane Srbije da podrže borbu studenata za istinu i pravdu.
– Oči mladosti su uperene u nas – poručila je profesorka Marija Vulović.
_________________________________________________________________
Koja je podrska studenata prosvetarima kada u njihovim zahtevima nema da se ispostuje potpisanni protokol jer je drzava slagala prosvetare.Za kskvu se pravdu oni zalazu kada ih ovo ne zanima.